Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 faktov o najdrahších hľuzovkách. Dozviete sa, ako ich nájsť a použiť v kuchyni

10 faktov o najdrahších hľuzovkách.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
10 faktov o najdrahších hľuzovkách. Dozviete sa, ako ich nájsť a použiť v kuchyni Foto: www.gettyimages.com
reklama:

Kráľ húb, jedlé zlato, drahokam chudobnej pôdy. Aj tak sa nazýva hľuzovka, jediná huba, za ktorú sú ľudia ochotní zaplatiť neuveriteľné čiastky. Viete, koľko vážil najväčší exemplár, prečo sú pri ich hľadaní psy lepšie ako ošípané a ako sa vlastne v kuchyni používajú?

  • Hľuzovky, jedlé huby rastúce pod zemou, sú spojené s koreňmi stromov a kríkov, čo im dodáva jedinečnú chuť.
    Existuje okolo 200 druhov hľuzoviek, v gastronómii sa používa asi 20 odrôd, pričom hlavnými producentmi sú Francúzsko, Taliansko a Chorvátsko.
    Hľuzovky, predávané za vysoké ceny, sú známe svojou špecifickou chuťou a arómou, a sú využívané predovšetkým čerstvé na dochutenie pokrmov.

1) Hľuzovky sú jedinou jedlou špongiou, ktorá rastie pod povrchom zeme. Vyrastajú z podhubia, ktoré je v koreňovej oblasti spojené so stromami, kríkmi a bylinami, z ktorých čerpajú výživné látky a získavajú jedinečnú chuť a vôňu.

2) Hľadanie hľuzoviek vyžaduje dlhoročné skúsenosti, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Predtým sa ako pomocníci používali ošípané, ktoré vôňu huby pod zemou spoľahlivo spoznajú. Bohužiaľ ale príliš často končia v ich útrobách, a tak ich v hľadaní nahradili špeciálne cvičenia psy, ktorí o vzácnu pochúťku nestoja.

Zaujíma vás, ako cvičenie psy vzácne huby hľadajú? Pozrite sa na video zo zberu hľuzoviek v talianskom Piemonte.

3) Hľuzovky sa rozdeľujú na čierne a biele, každý variant má niekoľko rôznych odrôd. V prírode existuje zhruba 200 druhov hľuzoviek, v gastronómii sa ich ale používa zhruba dvadsať. Hlavnými európskymi výrobcami týchto vzácnych húb sú Francúzsko, Taliansko a Chorvátsko.

4) Hľuzovky na prvý pohľad nepôsobia príliš esteticky. Majú nepravidelný až zemiakový tvar, povrch je hrboľatý, niekedy bradavičnatý a jeho farba môže byť belavá až šedočierna. Typická je pre nich dužina s výrazným mramorovaním.

5) Vo vysokej cene hľuzoviek sa odráža nízka dostupnosť a vysoký dopyt. Ich umelé pestovanie mimo tradičných regiónov je veľmi náročné, nákladné a rizikové, pretože huba je náchylná na choroby a výnos je neistý. Hľuzovkové plantáže ale nájdete aj v Českej republike.

6) Delikátna huba patrí medzi 10 najdrahších potravín na svete.

7) Hľuzovky dosahujú veľkosť od 2 až do 40 centimetrov. Váha sa pohybuje v rádoch gramov až dekagramov. Súčasným rekordmanom je biely hľuzovka s hmotnosťou 1,89 kg, ktorý bol nájdený v roku 2014 v Taliansku. Vydražil sa za 61 250 dolárov, teda zhruba 1,4 milióna korún.

8) Chuť hľuzoviek sa veľmi ťažko charakterizuje, je veľmi špecifická a líši sa v závislosti od odrody. Je zemitá s nádychom rôznych druhov korenia, bylín, orechov, ale aj vanilky alebo čokolády. Na prvýkrát vás môže prekvapiť výrazná aróma, ale potom vás čaká nezabudnuteľný kulinársky zážitok.

9) Po vybratí zo zeme hľuzovky rýchlo strácajú aromatické látky. Čierne hľuzovky treba spracovať najneskôr do dvoch týždňov, v prípade niektorých bielych odrôd je trvanlivosť len niekoľko dní. Pri skladovaní hrá hlavnú rolu chlad a sucho, ktoré zabraňuje vzniku plesní. Dôležitý je aj pôvodný hlinený poprašok, ktorý huby pokrýva. Vďaka nemu si udržuje podmienky, aké mali pod zemou. Prané hľuzovky vydržia čerstvé iba dva dni.

10) Až na výnimky hľuzovkám nesvedčí tepelná úprava, a v kuchyni sa preto používajú čerstvé. Jemne nastrúhané alebo nakrájané na tenké plátky skvele dochutia cestoviny, zemiaky, vaječné pokrmy, rizota alebo smotanové omáčky.

Zdroj: www.ireceptar.czwww.nasezahrada.com, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.