- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- 10 tipov pre lepšie trávenie
10 tipov pre lepšie trávenie
Váš životný štýl a výber potravín môžu výrazne ovplyvniť spôsob, akým vaše telo trávi to čo jete. Váš tráviaci systém rozkladá potraviny, ktoré jete, na živiny, ktoré vaše telo potrebuje. Ak zanedbáte zdravie tráviaceho traktu, vaše telo môže naraziť na problémy so vstrebávaním týchto základných živín. Potraviny, ktoré jete, a životný štýl, ktorý žijete, majú priamy vplyv na zdravie vášho trávenia. Podniknutím krokov na zlepšenie vášho tráviaceho zdravia môže váš tráviaci systém fungovať efektívnejšie a zlepšiť vaše celkové zdravie a pocit pohody. My vám prinášame niekoľko tipov ako zlepšiť vaše trávenie. Budete prekvapení, že pár jednoduchých zmien vo vašom životnom štýle vám môže pomôcť zlepšiť trávenie.
1. Jedzte stravu s vysokým obsahom vlákniny
Podľa Maria Adams, majiteľky Halsa Nutrition a pomocnej profesorky výživy na Endicott College v Beverly, Massachusetts, môže konzumácia stravy s vysokým obsahom vlákniny, ktorá je bohatá na celé zrná, zeleninu, ovocie a strukoviny, zlepšiť vaše trávenie. „Diéta s vysokým obsahom vlákniny pomáha udržať jedlo v pohybe tráviacim traktom, takže je menej pravdepodobné, že dostanete zápchu,“ hovorí Adams a dodáva, že diéta s vysokým obsahom vlákniny vám môže tiež pomôcť predchádzať alebo liečiť rôzne tráviace ťažkosti, ako je divertikulóza, hemoroidy a syndróm dráždivého čreva. Okrem toho vám môže pomôcť dosiahnuť alebo udržať si zdravú váhu.
2. Získajte nerozpustnú aj rozpustnú vlákninu
Je dôležité konzumovať oba druhy vlákniny, pretože pomáhajú vášmu tráviacemu systému rôznymi spôsobmi. „Nerozpustnú vlákninu telo nedokáže stráviť a preto pomáha zvyšovať objem stolice,“ hovorí Adams. „Rozpustná vláknina nasáva vodu a môže pomôcť zabrániť príliš vodnatej stolici.“ Dobré zdroje nerozpustnej vlákniny zahŕňajú pšeničné otruby, zeleninu a celé zrná; rozpustnú vlákninu môžete získať z ovsených otrúb, orechov, semien a strukovín.
3. Obmedzte potraviny s vysokým obsahom tuku
„Vo všeobecnosti tučné jedlá majú tendenciu spomaľovať tráviaci proces, takže ste náchylnejší na zápchu,“ hovorí Adams. Ale keďže je dôležité, aby ste vo svojej strave prijímali zdravé tuky, odporúča sa spájať mastné jedlá s potravinami s vysokým obsahom vlákniny, aby sa veci hýbali hladšie.
4. Vyberajte si chudé mäso
Proteín je nevyhnutnou súčasťou zdravej stravy, ale tučné kusy mäsa môžu viesť k zažívacím ťažkostiam. Keď jete mäso, vyberajte si chudé kusy ako je bravčové karé a hydina bez kože, a obmedzte veľkosť porcií. Väčšiu časť vášho taniera naplňte celozrnnými výrobkami bohatými na vlákninu, ovocím a zeleninou.
5. Zaraďte do svojho jedálnička probiotiká a prebiotiká
Probiotiká sú druhy zdravých baktérií a kvasiniek, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vašom tráviacom trakte. „Pomáhajú udržiavať telo zdravé tým, že bojujú s účinkami zlej stravy, antibiotík a stresu,“ hovorí Adams. Okrem toho môžu probiotiká zvýšiť absorpciu živín, pomôcť rozložiť laktózu a posilniť váš imunitný systém. Adams odporúča, aby ľudia denne jedli dobré zdroje probiotík, ako je nízkotučný jogurt alebo kefír. Okrem probiotík môžu vášmu tráveniu pomôcť aj prebiotiká. Podľa Akadémie výživy a dietetiky prebiotiká fungujú ako potrava pre probiotiká a pomáhajú im podporovať zdravé baktérie v črevách. Prebiotiká sa nachádzajú v rôznych druhoch surového ovocia, zeleniny a celých zŕn vrátane banánov, cibule a strukovín. Vyskúšajte napríklad inovatívne probiotikum s polypeptidmi a lipopolysacharidmi určené na podporu vrodenej a získanej (adaptívnej) imunity ProViotic Imuno-aktivátor vegánske probiotikum 30 tbl., ProViotic vegánske probiotikum 30 tbl. alebo ProViotic vegánske probiotikum 30 tbl., biopotravinové doplnky obsahujúce päť miliárd živých buniek Lactobacillus bulgaricus. ProViotic je jedinečný tým, že probiotiká obsiahnuté v produkte sú izolované z kvietkov snežienky, pestované v organickej zeleninovej šťave, produkt neobsahuje laktózu a sú 100% vegánske.
6. Jedzte podľa plánu
Adams hovorí, že pravidelná konzumácia jedál a zdravého občerstvenia môže pomôcť udržať váš tráviaci systém v najlepšej forme. Snažte sa sadnúť si na raňajky, obed, večeru a občerstvenie každý deň približne v rovnakom čase.
7. Zostaňte hydratovaní
Pitie veľkého množstva vody je podľa Adamsa dobré pre vaše tráviace zdravie. Vláknina vťahuje vodu do hrubého čreva, aby vytvorila mäkšiu a objemnejšiu stolicu, čo jej umožňuje ľahší prechod.
8. Preskočte zlé návyky
Zbavte sa zlých návykov ako sú fajčenie, nadmerný kofeín a alkohol. Alkohol, cigarety a príliš veľa kávy alebo iných kofeínových nápojov môžu narušiť fungovanie vášho tráviaceho systému a viesť k problémom ako sú žalúdočné vredy a pálenie záhy.
9. Pravidelne cvičte
„Pravidelné cvičenie pomáha udržiavať potraviny v pohybe cez tráviaci systém, čím znižuje zápchu,“ hovorí Adams. Zostať aktívny vám tiež môže pomôcť udržať si zdravú váhu, čo je dobré pre zdravie tráviaceho traktu. Dajte si záležať na tom, aby ste do svojho týždenného plánu zapracovali pravidelné cvičenie.
10. Zvládajte stres
Príliš veľa stresu alebo úzkosti môže podľa Adams spôsobiť, že sa váš tráviaci systém dostane do preťaženia. Nájdite si aktivity na zníženie stresu, ktoré vás budú baviť a snažte sa cvičiť pravidelne.
Tento článok nie je autorským obsahom Mňamky-Recepty.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok