
- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Nezaradené
- 3 overené spôsoby, ako znížiť nadúvanie zo šošovice: Poznáte šokové varenie?
3 overené spôsoby, ako znížiť nadúvanie zo šošovice: Poznáte šokové varenie?

Šošovica je už od nepamäti symbolom hojnosti a na Nový rok sa zvykne podávať v mnohých slovenských domácnostiach. Táto tradícia vychádza z presvedčenia, že tanier šošovice prinesie do nového roka dostatok peňazí a blahobyt. Ak si však chcete tento chutný pokrm vychutnať bez nepríjemného nadúvania, existuje niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu zmierniť túto neželanú vlastnosť šošovice.
Čo všetko ovplyvňuje nadúvanie?
Nadúvanie zvyčajne spôsobujú takzvané antinutričné látky prítomné v rôznych strukovinách. V prípade hnedých druhov šošovice je to predovšetkým kyselina fytová a puríny. Tieto látky sa nachádzajú najmä v šupke, ktorá je pri hnedej šošovici neodlúpaná. Keďže ide o jeden z najrozšírenejších druhov v našom regióne, stretáva sa s týmto problémom väčšina ľudí, ktorí majú šošovicu radi.
Ak by ste radi znížili riziko nadúvania, okrem nasledovných troch trikov môžete zvážiť aj inú sortu šošovice: červenú (tá sa varí rýchlo a takmer vôbec nenadúva), čiernu belugu, prípadne indickú zelenú. Vo všetkých prípadoch sa stále držíte tradície, keďže základnou zložkou na tanieri zostáva šošovica. Ak však chcete ostať pri klasike, teda pri hnedej šošovici, na nadúvanie môžete vyzrieť takto:
1. Nepodceňujte namáčanie
V prípade hnedej šošovice sa nikdy neoplatí obchádzať proces namáčania. Ide o jednoduchý, no nesmierne účinný krok. Šošovicu večer pred prípravou zalejte studenou vodou a nechajte ju odpočívať do nasledujúceho dňa. Počas tejto doby sa z časti vyplavia látky zodpovedné za nadúvanie – to sú práve spomínané puríny a kyselina fytová. Po namáčaní vodu sceďte a šošovicu dôkladne prepláchnite, aby ste odstránili čo najviac zvyšných antinutričných látok.
2. Varte šošovicu „šokovo“
Možno ste už počuli pojem „šokové varenie“, ktorý odporúča napríklad propagátorka zdravého životného štýlu Hanka Zemanová. Ako to funguje? Šošovicu začnite variť v menšom množstve vody a sledujte, kedy sa začne variť. Akonáhle voda dosiahne bod varu, prilejte naraz približne pol litra studenej vody. Tento proces šokuje obsah hrnca a spôsobí, že sa nadúvacie látky vo vode začnú lepšie uvoľňovať a rozkladať. Ak si to situácia vyžaduje (napríklad ak varíte väčšie množstvo šošovice), môžete celý postup zopakovať ešte raz, keď voda opäť dosiahne bod varu. Šošovica po takomto „šoku“ nielen stratí časť svojej nadúvacej sily, ale často aj získa jemnejšiu konzistenciu.
3. Využite silu byliniek
Bylinky, ako je majorán, tymián či saturejka, sú tradičnými pomocníkmi v boji proti nadúvaniu. V našich krajoch je notoricky známa najmä majoránka, bežne pridávaná do šošovice na kyslo, aby pomohla znížiť plynatosť. Skvelou voľbou však môže byť aj kúsok čerstvého zázvoru (dodá pokrmu jemnú štipľavosť a vôňu) či kúsok morskej riasy, ktorá nespôsobí žiadne rušivé zmeny v chuti. Riasa sa síce môže javiť ako netypická ingrediencia, no pomôže neutralizovať časť nadúvacích látok a jemne jedlo osolí.
Prečo práve šošovica na Nový rok?
Možno sa pýtate, odkiaľ sa vlastne vzala tradícia „šošovice pre šťastie“. Hovorí sa, že drobné okrúhle zrnká majú pripomínať mince a symbolizovať tak finančný úspech. Najmä v Čechách, no čoraz častejšie aj na Slovensku, sa považuje za dobré znamenie začať nový rok tanierom šošovice – či už je to hnedá, červená alebo čierna, dôležité je predovšetkým zachovať symbolický význam a tradíciu.
Pre milovníkov experimentov: Červená šošovica
Pokiaľ ste doteraz nevarili s iným druhom šošovice, možno nastal ideálny čas skúsiť niečo nové. Červená šošovica sa rýchlejšie uvarí, je prirodzene zbavená šupky, a tým pádom takmer vôbec nenadúva. Dá sa využiť v polievkach, na prípravu prívarkov alebo ako základ do indických jedál (napríklad obľúbené dhaly). Beluga šošovica zase vyniká svojou tmavou farbou a skvelou chuťou, ktorá dokáže ozvláštniť tradičný novoročný tanier.
Praktické tipy na záver
- Dlhšie namáčanie: Ak máte čas, namáčajte šošovicu aj 12 hodín. Výsledkom býva lepšia stráviteľnosť.
- Viacnásobné prepláchnutie: Po namáčaní vodu vždy vylejte a šošovicu dôkladne opláchnite, aby ste odstránili maximum nadúvacích látok.
- Prírodné koreniny: Okrem tradičnej majoránky alebo bobkového listu môžete experimentovať s kmínom (rascou), saturejkou, feniklom či koriandrom.
- Dokonale uvarené: Ak pripravujete šošovicu na kyslo, ľahko sa stane, že ju prevaríte, alebo naopak, necháte nedovarenú. Sledujte recept a pravidelne jedlo ochutnávajte – pri namočení väčšinou postačí 20 – 25 minút varenia.
- Dostatočné množstvo vody: Šošovica pri varení naberá objem, preto je vhodné mať v zásobe viac horúcej vody alebo vývaru.
Šošovica predstavuje výživnú a chutnú súčasť jedálnička – a nielen počas Nového roka. Ak k nej pristúpite s osvedčenými trikmi, máte veľkú šancu vyhnúť sa nepríjemnému pocitu plnosti a nadúvania. Či už sa rozhodnete pre klasickú hnedú, alebo vyskúšate experimentovať s červenou šošovicou či netradičnou čiernou belugou, vždy tým môžete zachovať podstatu novoročnej symboliky hojnosti.