- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- 5 kuchynských trikov, ktoré fungujú a nevieme prečo
5 kuchynských trikov, ktoré fungujú a nevieme prečo
Babských rád na varenie a upratovanie poznáte množstvo. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo a ako vlastne fungujú? Vybrali sme niektoré z nich a spoločne poodhalíme ich tajomstvo.
Niečo sa má variť sprudka, niečo zvoľna, tam je nutné pridať soľ a tam zase rascu. Varenie je niekedy hotová chémia. Veľa naučených postupov má svoj dôvod, prečo tak dobre fungujú.
Na čistenie ocot
Ocot má v slovenských domácnostiach silnú pozíciu, a to nielen v kuchyni, ale aj pri čistení a upratovaní. Účinkov octu je veľa, používa sa namiesto aviváže, na odstránenie plesne, dodá lesk zrkadlám aj oknám… Odporúča sa tiež na odstránenie vodného kameňa, či už v rýchlovarnej kanvici, alebo na škvrny na vodovodných batériách. Ocot je vo svojej podstate kyselina, a tie reagujú s vodným kameňom (teda uhličitany) a rozpúšťajú ho. Pri odvápňovaní kanvice si všimnite bublinky, ktoré sa uvoľňujú, jedná sa o oxid uhličitý. A pokiaľ ocot zahrejete, reakcia prebehne ešte rýchlejšie.
S octom súvisí aj ďalšia kuchynská zaujímavosť. Možno ste zaregistrovali, že keď okysľujete červenú kapustu, tak po pridaní octu zmení farbu, viac sčervená. V kapuste sú totiž prítomné látky, antokyany. Tie reagujú na kyslosť alebo zásaditosť prostredia zmenou farby. Keby ste teda do kapusty hodili trochu hydroxidu na čistenie odpadu, farba by bola zelená až žltá. Potom je však kapusta nepožívateľná.
Na baklažán soľ
Pravidelnou súčasťou receptov na kuchynskú úpravu cukiet a baklažánov je pokyn: „Zeleninu nakrájajte a osoľte a nechajte ju, aby sa vypotila“. Princípom daného postupu je jav, ktorý sa nazýva osmóza. V bunkách rastlín je obsiahnutá voda a tá môže prechádzať cez bunkové membrány. Keď je okolo bunky vyššia koncentrácia solí (posolíme reďkovku), voda sa snaží obe prostredie vyrovnať a ich odchádza z bunky von. V prírode môžeme pozorovať aj opačný jav, napríklad čerešne po daždi praskajú, pretože voda je nasávaná do buniek, až tie nakoniec popraskajú.
Ako na šťavnatý steak
V mäse, vo vajíčku, ale aj vo vlasoch a svaloch nachádzame bielkoviny. Sú zdrojom pre telo dôležitých aminokyselín. Štruktúra bielkovín je však zložitá, niektoré majú napríklad tvar pokrčeného klbka. Pre náš tráviaci systém sú tak zle stráviteľné. Zložitú štruktúru bielkovín možno zjednodušiť, napríklad tepelnou úpravou, potom sa rozmotajú a štiepia. Preto je varenie, vyprážanie alebo pečenie mäsa pre náš organizmus výhodné. Ale tým to nekončí. Ak chceme pripraviť chutný vývar, vložíme mäso do studenej vody a zahrievame, živočíšne bunky vo vode praskajú a ich obsah sa vyleje do polievky. Naopak vhodením mäsa do rozpáleného oleja sa bielkoviny na povrchu buniek zrazia a obsah buniek zostane vo vnútri, výsledkom je kus poriadne šťavnatého mäsa.
Prečo sa klepú rezne
Pri mäse ešte chvíľu zostaneme. Bielkoviny v mäse sa sťahujú a uvoľňujú, sval pracuje, Na uvoľnenie svalu je potrebné dodať energie. Keď sa zviera porazí, energia sa vyčerpá a bielkoviny zostanú v stuhnutom stave. Stuhnuté mäso sa po niekoľkých hodinách uvoľní, pri nízkej teplote je stuhnuté dlhšiu dobu, preto sa nedáva ihneď po porážke do chladničky. K zmäknutiu, teda zreniu mäsa, dochádza vďaka enzýmom, ktoré štiepia bielkoviny na kratšie zložky. Deje sa tak preto, že z odumretej bunky by sa získali látky použiteľné na stavbu nových buniek. Bežne predávané mäso nie je nechávané vyzrieť, enzýmy nemali možnosť dostatočne dlho pôsobiť a mäso nebude dostatočne mäkké. Naklepaním narušíme štruktúru buniek, do mäsa sa vylejú vačky s enzýmami a mäso vďaka nim zmäkne. Výborné a mäkké rezne by ste teda nepripravili bez riadneho naklepania.
Do zemiakov rasca
Vedľa papriky, korenia a majoránky je rasca jedným z najpoužívanejších korenín. Ak si doma varíte zemiaky, tiež si k nim pridávate rascu. Prečo práve táto kombinácia? Nie je to náhodou. Zemiaky obsahujú jedovatý solanín, obsah je najvyšší v zime, kedy začínajú zemiaky klíčiť alebo v zelených častiach hľuzy. Rasca funguje ako protijed a tlmí účinky solanínu. Pridáva sa aj do chleba, zlepšuje chuť, povzbudzuje trávenie, zabraňuje nadmernej plynatosti, ktorú by obzvlášť čerstvý chlieb mohol spôsobiť.
Zdroj: www.ireceptar.cz