- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Šípky a ich využitie v kuchyni
Šípky a ich využitie v kuchyni
Šípky zbierali ľudia už od nepamäti.
V starovekom Grécku a Ríme z ich plodov vyrábali náhrdelníky, ktoré mali slúžiť ako ochrana pred zlom, ale zároveň mali prilákať aj milovanú osobu. U nás sa šípky využívali vždy ako vítaný zdroj potravy a prírodné liečivo. Šípky sú totiž plné vitamínov aj látok, ktoré nám pomáhajú očistiť telo.
Čo všetko sa dá zo šípok vyrobiť?
Použitie šípok je skutočne široké a vyrobiť sa z nich dá naozaj všeličo. Používajú sa džemy, kompóty, omáčky, sirup aj na výrobu domáceho vína
Šípkový čaj
Najbežnejším použitím je v podobe čaju. Použiť sa naň dajú sušené, ale aj čerstvé šípky. V prípade chrípky sa odporúča vypiť dve až tri šálky šípkového čaju za deň. Vhodné je šípky precediť cez husté sitko, pretože tým sa vyhnete požitiu drobných ostrých chĺpkov, ktoré sú veľmi dráždivé.
Sušené šípky
Šípky je vhodné sušiť v sušičke ovocia alebo v rúre, pretože je dôležité, aby sa šípky usušili čo najrýchlejšie. Šípky sušíme najlepšie pri teplote od 10 C do 35 ° C, inak veľmi rýchlo ubúda vitamín C. Usušené šípky neskladujeme dlhšie ako rok, pretože po tejto dobe obsah vitamínov výrazne klesne.
Džem zo šípok
Na kilogram šípok budeme potrebovať štvrť kila želírovacieho cukru a vodu. Šípky umyjeme a odrežeme z nich oba konce. Šípky varíme vo vode, kým nezmäknú. Potom ich roztlačíme alebo rozmixujeme a prepasírujeme cez husté sito. Pridáme cukor a varíme na jemnom plameni do zhustnutia.
Šípkové víno
Budeme potrebovať 1,5 litra šípok, 3 l vody, 1 a ľ kg cukru. Šípky umyjeme, odrežeme stonku aj čiapočku a vložíme do piatich litrovej fľaše. Cukor prevaríme s vodou, necháme vychladnúť a nalejeme cez plátno na šípky. Fľašu previažeme dvojitým pergamenom a necháme stáť na teplom mieste asi osem týždňov. S fľašami nehýbeme. Akonáhle posledná šípka klesne na dno, víno zlejeme do fliaš, zazátkujeme a uložíme v chlade. Vínu prospeje dlhšie uležanie, čím dlhšie tým lepšie.
Šípková omáčka
Táto nenahraditeľná omáčka k tmavej zverine sa v gurmánske histórii zapísala ako jedna z najslávnejších.
Jednu osminku bieleho vína typu Rizling prevaríme s jedným klinčekom a lyžičkou cukru na dve tretiny objemu. Pridáme dve až tri lyžice šípkového pretlaku, dve lyžice paradajkového pretlaku (pre peknú farbu), pokvapkáme citrónovou šťavou, mierne osolíme a okoreníme, zalejeme trochou smotany a zľahka povaríme. Pred podávaním klinček vyberieme a servírujeme k pečenej zverine a rožkovej knedle.
Šípkový dip
Recept na dip nepatrí ku klasickým návodom, ako šípky v kuchyni využiť. Kto rád skúša nevšedné chute a kombinácie, môže prekvapiť hostí neobvyklou omáčkou k pikantným syrom či ju využiť pri grilovaní mäsa.
Najskôr si z čerstvých šípok uvaríme pretlak. Asi 200g dôkladne očistených, pokrájaných šípok zbavených chĺpkov mierne podlejeme vodou a udusíme do mäkka. Potom ich prelisujeme. Pretlak pokvapkáme limetkovou šťavou, dochutíme bielym korením, zľahka osolíme a dobre premiešame. Nakoniec do ešte teplého dipu zamiešame štyri lyžice medu a necháme vychladnúť. Pred podávaním dip vylepšíme asi 1 dcl koňaku scherry, opäť zľahka premiešame a asi hodinu dobre vychladíme.