Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Všetko, čo ste nevedeli o masle

Istock87083941de1e0101053original.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:

Chuť masla je tak špecifická, že ho nemožno ničím iným nahradiť.

Avšak nie je maslo ako maslo, kvalitný výrobok musí obsahovať vysoký podiel mliečneho tuku. Základom na výrobu masla je čerstvá a tučná smotana.

Bread butter.jpg

Maslo – zdroj vitamínov

Maslo je mliečny výrobok, jedná sa o živočíšny tuk. Konzumácia masla v rozumnom množstve dodáva nášmu telu výživné látky. Okrem mliečneho tuku obsahuje maslo tiež laktózu, bielkoviny, kyselinu mliečnu, soli, karotény a vitamíny A, D, E a K, ktoré sú rozpustné v tukoch. Navyše obsahuje nasýtené mastné kyseliny, ktoré sú dobre stráviteľné a priaznivo ovplyvňujú črevné prostredie.

Aké typy masla existujú?

Tradičné maslo

Ide o klasický produkt ponúkaný v obchodoch, maslo je lahodnej chuti a vône, získané z čerstvej tučnej smotany alebo mlieka. Malo by obsahovať minimálne 80% mliečneho tuku, zvyšok tvorí voda a mliečna sušina. Tradičné maslo vydrží v chladničke od dátumu výroby s minimálnou trvanlivosťou až 60 dní.

Istock87083941de1e0101053original.jpg

Čerstvé maslo

Čerstvé maslo má trvanlivosť iba 20 dní od výroby a teplota skladovania je max 8 ° C. Zohnať ho väčšinou vo farmárskych predajniach a syrárňach.

Maslo stolné

Pochádza z mraziarenskej zásoby, teda sa dostáva do predaja až po nejakej dobe uskladnenia. Obsah vitamínov je u stolného masla menšia, záleží, či bolo skladovanie pri chladiarenských či mraziarenských teplotách. U stolného masla je hlavnou nevýhodou to, že po zmrazení rýchlejšie podlieha oxidačným zmenám a žltnutiu.

Solené maslo

Solené maslo, ktoré sa vyznačuje špecifickou a ľahkou chuťou, patrí medzi obľúbené najmä v severských štátoch, podiel soli sa u týchto produktov pohybuje medzi 0,5 – 2,5%. Pôvodne sa soľ do masla pridávala ako konzervačný prostriedok a mala za úlohu tiež odstrániť prebytočnú vodu.

Topené maslo

Ghí má dlhoročnú tradíciu. Vyrábalo sa už od pradávna hlavne kvôli zvýšeniu trvanlivosti. Pri vypúšťaní sa maslo zbaví mliečnych bielkovín, preto je ghí vhodné aj pre ľudí s intoleranciou na laktózu.

Ghee butter feature.jpg

Ako maslo skladovať?

Podmienky pre skladovanie tradičného masla sú celkom jednoduché. Maslo uskladňujeme v chladnejšom prostredí pri teplote 2 – 8 ° C. Ak chceme maslo zamraziť, ideálna teplota je medzi -18 až -20 ° C. Dávajte pozor pri rozmrazovaní masla, aby sa pod obalom netvorili kvapky vody, ktoré by mohli spôsobiť rast plesní a žltnutie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.