- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Polievky ako liek
Polievky ako liek
Dobrá polievka zasýti, zahreje a dokáže byť doslova životabudičom.
Niet nad slepačí vývar
BOSORKA príchuť do jedálble-soup-56a9bf413df78cf772aa2bf0-640×578.jpg“ alt=“1 BOSORKA príchuť do jedálble soup 56a9bf413df78cf772aa2bf0.jpg“ width=“640″ height=“578″ data-dominant-color=“#c08a34″>
Horúci slepačí vývar je doslova tekutým liekom už od 12. storočia, kedy ho svojim pacientom doporučoval židovský lekár zvaný Maimonides. Vďaka pomalému vareniu mäsa, kostí a šliach sa do vývaru uvoľňujú vitamíny a minerály a práve tieto látky z vývarov činia blahodarný „koktail“ výživných látok, vďaka ktorým telo lepšie regeneruje. Ďalšou prednosťou vývaru je obsah cysteínu, čo je aminokyselina, ktorá zvlhčuje sliznice a vďaka tomu pri chorobe uľahčuje vykašliavanie a smrkanie.
Účinný samozrejme nie je len vývar slepačí, ale aj hovädzí, kurací či králičí. Aby mäso pustilo čo najviac šťavy, dajte mäso najprv predpiecť do rúry vyhriatej na 180 ° C, postačí 20 minút. Potom mäso preložíme do hrnca, pridáme nakrájanú koreňovú zeleninu, korenie a zalejeme horúcou vodou. Počas varenia vývaru zbierame penu a hotový vývar precedíme cez sito. Pre ešte väčší liečebný účinok doplníme mäsový vývar bylinkami – cesnakom, petržlenovou vňaťou, ligurčekom či zelerovou vňaťou.
Doprajte si pravý boršč
Základom tejto výdatnej polievky je hovädzie mäso, červená repa a korenie. V červenej repe nájdete dusičnany, ktoré uvoľňujú a rozširujú cievy, preto je vhodná pri vysokých teplotách. Boršč je čističom pre našu pečeň, obsahuje veľa vitamínu C a minerály (železo, jód a vápnik), ale tiež látky posilňujúce srdce. V neposlednom rade je boršč skvelým vyprošťovákom.
Cesnačka ako liek
Cesnak je prírodné antibiotikum, likviduje vírusy a plesne. Cesnakové strúčiky obsahujú látku zvanú alicín, ktorá pomáha uvoľňovať zahlienené dýchacie cesty. Cesnak má najsilnejšie účinky v čo nejsurovejšom stave. Dobre uvarená cesnaková polievka pomáha pri vysokom krvnom tlaku, zmierňuje pálenie záhy, mierni iné žalúdočné ťažkosti a je veľmi účinná pri prechladnutí.
Klasická kapustnica
Kyslá kapusta je zdrojom vlákniny, pomáha predchádzať obezite, srdcovým chorobám a zápche. Kapusta je vykvasená vďaka baktériám mliečneho kvasenia a kyselina mliečna môže za jeho typickú chuť. Kyslá kapusta obsahuje vitamín C, K aj vitamíny skupiny B, z minerálnych látok draslík, vápnik a fosfor. Ak si chceme pripraviť naozaj zdravú kapustnicu bez zbytočných kalórií, vynecháme pri jej príprave údeninu.
Okrem vyššie uvedených polievok možno samozrejme siahnuť aj po akejkoľvek inej, všetky sú zdraví prínosné, ak sú pripravené z čerstvých surovín, bez použitia bujonových kociek a iných dochucovadiel.