Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako na to najlepšie kysnuté cesto?

Kysnute.jpg
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:

Aj keď sa s ním stretneme na každom kroku v mnohých známych a menej známych receptoch, výroba kysnutého cesta môže často spôsobiť veľa stresu mnohým gazdinkám ..

Niekedy sa ho dokonca boja aj skúsenejšie ženy v domácnosti. Dobre premiesené cesto je garantom úspechu výroby lahodného a jemného chleba, koláčika alebo šišky.

Keď sa  však niečo pokazí, je to práve ten dôvod, že sa ho už druhý krát miesiť bojíte..

Sourdough pizza dough risen min.jpg

Často dostávam otázky týkajúce sa cesta, ktoré som používala  v mnohých receptoch zverejnených na tejto stránke.

Rozhodla som sa preto urobiť jeden článok práve s jednoduchými a univerzálnymi tipmi, s ktorými pri príprave kysnutého cesta môžete uspieť a viac sa už nebudete báť..

Veľa krát som totiž počula z úst mnohým mojich kamarátok či známych „robila som šišky. No to bola katastrofa..viac to robiť nebudem.Nevieš kde som urobila chybu?“

Myslím si tak :“Moja drahá ja som pri tebe nestála, ale keby si…..“ a to už sú moje rady v článku.

Kitchen kneads compressed yeast cake 1 pound.pngLeaven.jpg

ČERSTVÉ ALEBO SUŠENÉ DROŽDIE?

Toto je pravdepodobne jedna z najväčších dilem, okolo ktorých vždy prebiehajú veľké diskusie, pretože  ženy v domácnosti majú rôzne skúsenosti.

Výhodou sušeného droždia je bezpochyby to, že vám ľahšie naskočí a jeho životnosť je dlhšia.

Ale mnohé ženy v domácnosti tvrdia, že čerstvé kvasnice vo všeobecnosti poskytujú lepšie výsledky, a že cesto vymiesené s nimi  má lepšiu chuť.

Existujú recepty, v ktorých má prednosť sušené droždie (napr. Cesto na pizzu ) .

Každý musí vidieť, čo je pre neho najlepšie, a keď mám problémy, s čerstvým droždím to znamená zlú skúsenosť, použijem sušené ..

Veľa krát sa stane že droždie ktoré sa zdá byť čerstvé dobre nenakysne, alebo resp. vám nenaskočí, preto je dobré mať v rezerve doma aj droždie sušené , aby ste ho mali po ruke ak sa chystáte pripraviť si niečo kysnuté..Aj mne sa to mnohokrát osvedčilo.

Prečítajte si návod na obale sušeného droždia, a hlavne to na koľko je dané množstvo múky…Poväčšine je to jeden sáčok (7 g) na 500 g múky..Ale nemusí to byť pravidlom.

Taktiež je dobré vedieť čo sa čerstvého droždia týka koľko gramov treba použiť na 1 kg múky..Podľa starých gazdiniek by to mala byť kocka droždia.(42 g)

Určite sa však netreba spoliehať že droždie ktoré máte doma bude 100% tné..Možno práve váš nevydarený pokus nebol zapríčinený vami, preto sa netreba vzdávať.

Mature starter.jpg

ČO JE POTREBNÉ NA AKTIVÁCIU KVASNÍC?

Kvasnice sa spravidla vždy dobre rozmrvia do teplého alebo vlažného mlieka s malým množstvom cukru a niekedy s malým množstvom múky (v závislosti od receptu).

Namiesto mlieka sa môže použiť voda, ale mlieko vždy vedie k lepšej a plnšej chuti cesta.

Zas budem opakovať , že podobne rozmiešané droždie by malo zostať v teple, a ak je všetko v poriadku za desať – pätnásť minút, zmes narastie a zmení sa na penu.

Ja tomu hovorím že mi kvasnice naskočili. Tiež sa môže stať že vám nenaskočia..Určite ten kvások vyhoďte a vyrobte si nový, alebo ak máte len to isté droždie a nezdá sa vám, použite sušené droždie ktoré je dobré mať vždy v zásobe.

Tiež sa uistite, že misa je dostatočne veľká, aby sa z nej cesto ktoré vymiesite nevytekalo. Môže sa stať a zas použijem slová starých mám že vám cesto ujde z hrnca.))

Making a sourdough step 5.jpg

TEPLO – NAJDÔLEŽITEJŠÍ PRVOK ÚSPECHU KAŽDÉHO CESTA

Toto je najčastejšia chyba a našťastie je veľmi ľahké sa jej vyhnúť. 

Miestnosť, kde si cesto vymiesite, by nemala byť  chladná, ako čokoľvek iné, s čím kvasinky prichádzajú do styku.

To platí pre potraviny, ale aj pre nádoby, s ktorými pracujete vo všetkých fázach procesu.

Určitá minimálna teplota v miestnosti by nemala byť nižšia ako 20°C.

Optimálna teplota pri kysnutí 38 °C. Vaše kvasnice to ocenia. Preto im nájdite nejaké teplé miestečko kde sa môžu prikryté pekne rozrastať..Ideálne je napríklad pri otvorených dvierkach rúry, alebo na radiátore..Aj naše prastaré mamy schovávali cesto pod duchňu alebo ho nechávali kysnúť pred pieckou.

Cesto by nemalo byť ani v prievane..To môže tiež dorobiť riadnu šarapatu..Cesto vám prechladne a o nadýchanosti môžete len snívať.čiže dobre skontrolujte či nemáte pootvorené okno.

Dávajte tiež ako sme spomínali pozor aj na napríklad teplotu surovín..Mali by mať izbovú teplotu.Napríklad určite kvasniciam neprospeje keď ich zasypete studenou múkou zo špajze.Alebo riadne zachladeným vajíčkom z chladničky.Taktiež maslo alebo olej ktoré do cesta pridávate, by mali mať aspoň izbovú teplotu..(alebo ich trochu nahrejte či rozpustite. )

A musím spomenúť aj misku v ktorej budete miesiť..ideálne je ak je miska plastová..Ak používate nádobu z nereze či iného kovu , alebo porcelánu, vypláchnite ju horúcou vodou a vytrite do sucha..

Nádoba sa trochu zahreje a cesto vám bude lepšie kysnúť.

How to make sourdough pizza4 920x511 1.pngBacken tipps teig kneten.jpg

AKO MIESIŤ CESTO?

Po tom, ako kvasnice premiešate z inými zložkami podľa daného receptu začíname s miesením.

V jednoduchých receptoch sa všetky ostatné zložky pridávajú naraz.. To znamená do kvásku pridáme naraz múku, vajce, mlieko, olej a miesime všetko od začiatku . Múka sa používa v závislosti od receptu. Hladká , polohrubá a v niektorých receptoch aj hrubá múka.

Miesiť môžete ručným šľahačom s nádstavcom na miesenie cesta. Sú to nie metličky, ale špirálky ktoré vám určite pribalili k šľahaču..Je dobré pridať ku kvásku najskôr tekuté ingrediencie a postupne pridávať múku..miesime kým sa cesto samé nezačne odliepať od strán misy a od dna..

To isté platí aj pri ručnom miesení ktoré má tiež čo – to do seba. Miesime kým sa cesto nezačne odliepať od strán a počas miesenia budete jeho elasticitu cítiť aj v prstoch .

Hovorí sa že kvasnice kysnú trikrát..Prvý krát keď urobíme kvások, druhý krát po vymiesení , a tretí krát pri pečení..

Dobre vymiesené cesto je dobré prikryť utierkou alebo potravinárskou fóliou a držať ho v teple..cesto by malo zdvojnásobiť svoj objem.

151586232 56a5c41c3df78cf77289d406.jpg

ABY SA CESTO VŽDY PODARILO

Vymiesené a vykysnuté cesto sa vám na dotyk bude zdať lepkavé..je do kvôli vzdušnosti. Pri miesení totiž pohybmi cesto prevzdušňujete a to spôsobuje že bude nadýchané.Preto bude potrebné pracovnú plochu si pomúčiť aby sa vám cesto nelepilo, a taktiež plech, alebo formu vymastiť , alebo použiť papier na pečenie.

Ešte by som rada podotkla aj to, že nie vždy je dobré držať sa presne receptúry čo sa času týka..Napríklad pri kysnutí šišiek sa doba kysnutia môže skrátiť, preto je dobré cesto naozaj vo fáze kysnutia sledovať, a držať sa naozaj toho že cesto zdvojnásobí svoj objem..Lebo keď cesto prekysne , a vy ho potom premiesite , môže sa sa stať že už nebude také nadýchané.A čím viac vám bude kysnúť bude aj redšie..

Nieje kysnuté ako kysnuté.

Pre porovnanie:

Cesto kysnuté na šišky. Doba kysnutia cca 30 – 45 minút.

Cesto kysnuté na pizzu.. doba kysnutia 30 – 8 hodín (tu sa cesto môže aj dlhšie uchovávať v chladničke.)

Omas faschingskrapfen mit hagebuttenmarmelade krapfen fasching karneval schmalzgeback hefegeback berliner food foodblogger krapfen rezept fashionkitchen 1.jpg

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.