- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Ako bojovať proti páleniu záhy
Ako bojovať proti páleniu záhy
Aké sú príčiny pálenia záhy? Je dokázané že veľa závisí od nášho jedálnička.
Tu sú potraviny, ktoré budete musieť vylúčiť zo stravy, ak sa chcete zbaviť pálenia záhy.
Pálenie záhy
znamená to, že výstelka pažeráka je podráždená kyselinou, ktorá sa do pažeráka uvoľňuje zo žalúdka.
Prečo sa to deje?. Za normálnych okolností by zo žalúdka nemalo nič vstupovať do pažeráka.
To znamená, s najväčšou pravdepodobnosťou je oslabený dolný pažerákový zvierač – prstencový sval, ktorý by mal zvierať žalúdok.
Výsledkom sú nepríjemné a niekedy dokonca bolestivé pocity za hrudnou kosťou, v takzvanej epigastrickej oblasti, ako aj v krku a dolnej čeľusti.
Môžete bojovať proti páleniu záhy sami, ale je lepšie konzultovať s lekárom: koniec koncov, tento problém môže byť príznakom iných chorôb.
Ale niekedy sa to obaví doslova „z ničoho nič“
: jednoducho ste zjedli niečo zlé. Čo presne? Poďme na to.
Citrusy Zvyšujú koncentráciu kyseliny v žalúdku, v dôsledku čoho je žalúdočná šťava príliš žieravá.
Paradajky Nie sú také kyslé ako citróny alebo grapefruity, ale stále môžu spôsobiť pálenie záhy kvôli vysokému obsahu organických kyselín, ktoré stimulujú trávenie. Všeobecne platí, že ak existuje sklon k páleniu záhy, musíte byť opatrní pri kyslom ovocí a bobuliach
Káva a čokoláda Kofeín uvoľňuje svaly pažeráka, a tým uľahčuje prestup žalúdočnej šťavy . A tiež, akoby toho nebolo ešte málo, kofeín vyvoláva jej nadmerné uvoľňovanie.
Strukoviny A vo všeobecnosti akékoľvek jedlá, ktoré vyvolávajú plynatosť a nadúvanie.Príjmanie oxidu uhličitého počas trávenia je mechanickou príčinou pálenia záhy.
Mäsový vývar. Obzvlášť mastný a silný – robí prostredie v žalúdku kyslejším. Preto môžu polievky s takýmto vývarom spôsobiť nepríjemnosti..
Mlieko Mnohí naopak odporúčajú piť mlieko na pálenie záhy, hovorí sa, že pomôže neutralizovať kyselinu v pažeráku. Mlieko v skutočnosti problém iba zhoršuje a predlžuje. Áno, v prvých sekundách je všetko v poriadku: vypili ste pohár mlieka, jeho alkalické prostredie rýchlo neutralizovalo kyselinu v pažeráku, samotné mlieko sa však zrazí v žalúdku … a keď mliečna bielkovina zasiahne sliznicu, začne produkovať kyselinu chlorovodíkovú v ešte väčšom množstve!
Vyprážané a mastné Kebab, hranolky, mastné steaky a iné rýchle občerstvenie a všetko ostatné, čo patrí do kategórie „ťažkých jedál“. To zostáva v žalúdku dlho, pretože ho treba dôkladne stráviť a vyžaduje viac tráviacich štiav a žlče. Výsledok je predvídateľný: pálenie záhy.
Sýtené nápoje (rovnako ako pivo a kvas) obsahujúce oxid uhličitý. Mechanizmus pálenia záhy je v tomto prípade podobný mechanizmu vyvolanému strukovinami a kapustou. Oxid uhličitý je plyn, ktorý napína žalúdok, tlačí proti jeho stenám a stimuluje žalúdočné vylučovanie.
Horúce omáčky a koreniny Dráždia sliznicu pažeráka a žalúdka, stimulujú tvorbu žalúdočnej šťavy. Takže so sklonom k páleniu záhy s korením musíte byť opatrnejší.
Sladké a múka Čerstvé pečivo a vynikajúce koláče vždy spôsobujú kvasenie a plyny v žalúdku. Dáte si zákusok? Buďte na kyselinu pripravený..
Alkohol Dráždi sliznicu pažeráka a zvyšuje jeho citlivosť na kyseliny, čo môže tiež spôsobiť pálenie záhy. Alkohol tiež uvoľňuje všetky svaly v tele, vrátane samotných svalov, ktoré spájajú pažerák so žalúdkom. Najnebezpečnejšie z hľadiska pálenia záhy sú červené vína .