- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Škola varenia
- Bouquet garni – viete čo máte pridať keď si recept žiada túto prísadu?
Bouquet garni – viete čo máte pridať keď si recept žiada túto prísadu?
Bouquet garni je zväzok čerstvých byliniek, ktoré sa pevne zviažu k sebe alebo do pláteného vrecka. Používa sa napríklad pri varení vývaru alebo na ochutenie omáčok.
Základné zloženie bouquet garni je petržlenová vňať, bobkový list a tymián.
Čerstvé bylinky vo francúzskej kuchyni
Čerstvé bylinky možné používať na mnoho spôsobov. Jedným z nich je bouquet garni, rafinovaný vynález francúzskych labužníkov.
Budete potrebovať len čerstvé bylinky, povrázok a nožnice.
Bylinky znižujú spotrebu soli, bez toho by to ubralo jedlu na chutnosti. Dodajú mu jedinečnú vôňu i chuť. Do pokrmov sa obvykle pridávajú nasekané, čerstvé je mnohokrát najlepšie pridať ich až na konci varenia. Ale labužníci Francúzi majú v obľube ešte jeden zaujímavý spôsob.
Bouquet garni prevonia celý hrniec
Skúste pre zmenu zviazať celé vetvičky bylín a pridať ich do duseného mäsa, omáčky či polievky. Zväzok, ktorý obsahuje zvyčajne bobkový list , petržlen, oregano, tymian , prípadne šalviu a rozmarín. Do pokrmu ho vložíte už na začiatku, na konci varenia ho vyberiete. Úplne nepostrádateľný je napríklad vo francúzskom Bourguignon, labužnícke variante guláša, kedy sa kúsky hovädzieho pomaly dusí na červenom víne.
S bežnými sušenými bylinkami také kúzla robiť nemôžete, ale ak si vlastné bylinky pestujete, máte bouquet garni stále po ruke. Ďalší dôvod, prečo si na záhrade alebo na balkóne vytvoriť vlastný bylinkovú záhradku. Každý, kto okúsil, vie, aká radosť je pracovať s vlastnými, rozmanitými, čerstvými bylinkami.
Klasiku predstavujú bylinky zviazané kuchynskou niťou tak, ako sme zvyknutí zväzovať kytice. Odtiaľ ono pomenovanie bouquet garni , teda voľne preložené ozdobná kytica .
Menej elegantne, ale o to praktickejšie, funguje omotanie niti okolo celého zväzku. Ak potrebujeme pridať niektorú bylinku v sušenej podobe, potom je ideálne použiť mušelínový sáčok.
Predávajú sa aj hotové (prázdne alebo vopred naplnené sušeným korením).
Sáčky je možné použiť opakovane, pochopiteľne vyprané a naplnené novou zmesou byliniek.
Zaručene pravý bouquet garni
Žiadny presný predpis, ktorý by určoval zloženie bouquet garni, neexistuje. Záleží od druhu pokrmu, ktorý chceme bylinkami prichutiť a tiež na tom, aké korenie máme radi.
Avšak toto je trio, ktoré sa v bouquet garni objavuje najčastejšie:
- petržlen listová
- tymián
- bobkový list
A tu ešte ďalšie možné prísady:
- bazalka
- estragón
- trebuľka
- majoránka
- oregano
- rozmarín
- stopkový zeler
- saturejka
- šalvia
Pre inšpiráciu ponúkame kombinácie, ktoré sa osvedčili ku konkrétnym typom pokrmov:
- polievky: estragón, trebuľka, saturejka, tymián, majorán
- mäsa: bazalka, oregano, saturejka, šalvia, rozmarín
- ratatouille: petržlen, rozmarín, majorán, tymián, estragón, saturejka. Môžete pridať aj kúsok zeleru.
Najstaršie bouquet garni?
Najstaršia zmienka o používaní zväzku byliniek pri varení pochádza z kuchárskej knihy Le cuisinier François , ktorú spísal François Pierre de la Varenne .
Prvýkrát táto priekopnícka kniha francúzskej gastronómie vyšla v roku 1651. Nasledovala ďalšie a ďalšie vydanie, vrátane pirátskych, kde „vypadlo“ meno autora. Samozrejme, že bouquet garni nie je nejaký „vynález“ autora tejto knihy, ale v žiadnej staršej literatúre o ňom nikto nič neobjavil.
Väčšina jazykov slovné spojenie bouquet garni vôbec neprekladá. Snáď len v chorvátčine majú vlastné pomenovanie začinski buket (kytica korenia).
Pre všetkých ostatných je bouquet garni jednoznačný pojem, proste kuchársky terminus technicus.