Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Šišky, fánky alebo pampúchy – fašiangové dobroty ako od babičky

Sisky.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Kulito

K fašiangom, ktoré predchádzajú 40 dňovému pôstu nepochybne patria nielen masky a veselice alebo aj množstvo jedla. Veď čas pred veľkým postením si treba poriadne užiť. Viete, ako pripraviť originálne jedlá, ktorá nemohli v minulosti chýbať počas fašiangov snáď v každej slovenskej domácnosti?

Šišky alebo nepísaná fašiangová klasika

Vyprážané šišky sú známe v rámci celého Slovenska a pre mnohých predstavujú synonymum tradičnej fašiangovej pochúťky. V minulosti doslova platilo, že čo iný kút Slovenska, to niečím iný recept na šišky, aj keď podstava bola vždy rovnaká. A podobne to je aj dnes. Niekto robí šišky aj s Pribináčikom alebo tvarohom a niekto uprednostňuje klasiku. My sme pre vás vybrali recept na tradičné kysnuté šišky s droždím.

Na prípravu klasických šišiek budete potrebovať:

  • 1 kg hladká múka
  • 50 g droždie (môže byť aj sušené)
  • 50 g maslo
  • 50 g kryštálový cukor
  • 600 ml mlieko
  • 2 PL rum
  • 3 ks vajce
  • 1 liter olej na vyprážanie (v minulosti sa používala bravčová masť – menej sa prepaľuje)
  • 300 g lekvár

Príprava cesta na šišky je nenáročná a zvládne ju aj začínajúca gazdinka. Ako prvé si pripravíme kvások ( mlieko + droždie). Keď vykysne pridáme cukor, maslo, rum, vajíčka, múku a vlažné mlieko podľa potreby. Vypracujeme ľahké, nie príliš husté cesto a necháme ho vykysnúť na teplom mieste.

Vykysnuté cesto rozvaľkáme na hrúbku cca 2 cm a vykrajujeme z neho krúžky podľa želanej veľkosti šišiek (netreba zabudnúť, že pri pečení ešte nakysnú). Do stredu každej šišky urobíme jamku a dáme piecť do rozpáleného oleja.

Hotové šišky posypeme práškovým cukrom a dierky naplníme lekvárom.

Božie milosti, fánky, poznajú nielen na Záhorí

Hoci sú fánky o niečo menej známe než šišky, aj ony v minulosti sprevádzali tradičné fašiangové zábavy. Pripravujú sa podobne ako šišky – vyprážaním. Hlavný rozdiel medzi fánkami a šiškami predstavuje ich tvar. Fánky sú obdĺžnikového, prípadne trojuholníkového tvaru. Na rozdiel od šišiek sa hotové fánky neplnia lekvárom, ale len sa obalia v cukre.

  • 400 g múka polohrubá
  • 1 KL soľ
  • 4 PL maslo
  • 2 ks žĺtky
  • 1 PL cukor kryštálový
  • 1/2 bal. prášok do pečiva
  • 2 PL rum
  • 200 ml smotana kyslá (ideálne 30 %, nájdete napríklad v aktuálnom Lidl letáku)
  • 1 liter olej na vyprážanie

V miske si zmiešame všetky suché suroviny – múku, soľ, kryštálový cukor a prášok do pečiva. Pridáme postrúhané maslo, žĺtky, rum, smotanu a vypracujeme silnejšie cesto, ktoré necháme približne hodinu kysnúť.

Cesto rozvaľkáme na približne 0,5 cm a tvarujeme z neho obdĺžniky alebo trojuholníky, pričom do každého vyrežeme v strede nožíkom dieru. Pečieme v rozpálenom oleji.

Hotové fánky obalíme v cukre a môžeme podávať.

Fanky.jpg
Foto: Kulito

Pampúchy, kreple alebo herouki

Viete, čo sú to pampúchy? Nie je to nič iné, ako staré známe šišky. Tak, ako mali šišky v rôznych kútoch Slovenska rôzne recepty, mali aj rôzne názvy. Najmä u starších generácií sa preto bežne stretávame s fašiangovými dobrotami s tajomnými názvami ako sú už spomínané pampúchy, pampúšiky, chraple, grapne, kreple, fulanki, milostki či herouki.

Nech už vám na tanieri pristane ktorýkoľvek z uvedených koláčov, vždy pôjde o obdobu známych vyprážaných šišiek s lekvárom. A to či už z kysnutého cesta alebo z cesta s využitím kypriacich prostriedkov.

Najčastejšie sa šišky zvyknú podávať s marhuľovým džemom, no v niektorých oblastiach Slovenska sa zdobia aj sladkou penou z vaječných bielkov.

Tak, ako majú rôzne názvy šišky, s rôznym označením sa stretávame aj pri fánkach. Kým na Záhorí sú známe pod názvom Božie milosti, v okolí Heľpy vám ponúknu tzv. grapne.

Fašiangové obdobie bolo v minulosti u nás spojené s množstvom tradícií. Hoci najmä v mestských oblastiach sa od nich dnes postupne upúšťa, tradičné fašiangové jedlá ulahodia mlsným jazýčkom aj dnes. Tak prečo si nedopriať dobroty ako od babičky?

Informačný servis

Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.