- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Koniec chrchlania a sipotu: Táto päťka byliniek prečistí pľúca a pomôže každému!
Koniec chrchlania a sipotu: Táto päťka byliniek prečistí pľúca a pomôže každému!
Teraz je to pravé jesenné počasie. Chladné dni a ranné mrazíky dávajú zabrať najviac našim pľúcam, preto v tomto období vyčíňajú chrípky. A ak už ste nejaké to respiračné ochorenie prekonali, poradíme vám, ako vyčistiť pľúca prírodnou cestou, pomocou byliniek.
Tá pravá sychravá jeseň ešte len začala, a preto je v týchto dňoch viac ako inokedy dôležité dbať o svoje zdravie, a to predovšetkým o zdravie svojich dýchacích ciest.
Stará orientálna medicína hovorí, že pľúca patria k orgánom látkovej výmeny, teda k pankrease a tenkému črevu. Podľa nej preto býva súvislosť medzi narušením sliznice tenkého čreva a spomalením funkcie pankreasu, čo spôsobuje hromadenie hlienu a slizu v pľúcach a zdravotné problémy, ako je chronický kašeľ, vykašliavanie hlienu, bolesti pri nadýchnutí a zápal pľúc. Domácou bylinkovou liečbou môžete spomaliť aj odstrániť pľúcne problémy. Aké bylinky sú na prečistenie vhodné?
Pľúcnik lekársky
Túto bylinku ocenia predovšetkým astmatici a fajčiari, pomáha však pri všetkých dýchacích problémoch. Najviac sa pije odvar z kvetov pľúcnika, jeho listy potom môžete pridať napríklad do šalátov. Obsahujú saponíny, antioxidanty a kyselinu trieslovú, vďaka ktorým pľúcnik funguje aj ako prírodné antibiotikum. Dobre usušená rastlina má svetlo zelenú farbu a uchováva sa vo vzduchotesných pohároch na tmavom a suchom mieste. Okrem pitia odvaru je možné tiež odvarom ošetriť menšie poškodenie kože, odreniny a popáleniny.
Lišajník islandský
Známa rastlina, ktorej liečivé účinky si väčšina z nás niekedy v živote dopriala vďaka pastilkám. Rovnako ako pľúcnik je aj tento lišajník vhodné užívať pri liečbe väčšiny ochorení dýchacích ciest. Najčastejšie sa využíva na odstránenie zahlienenia. Je však schopný uľaviť aj od suchého kašľa. Ako už bolo povedané, najčastejšie sa s ním stretneme vo forme pastiliek, môžeme ho však využívať aj vo forme sypanej zmesi a pripravovať si z neho odvary.
Podbeľ lekársky
Podbeľ posilňuje ľudské pľúca po celé tisícročia, znižuje množstvo hlienu v pľúcach a prieduškách, upokojuje sliznice a pomáha pri astme, kašli, zápale priedušiek a ďalších ochoreniach dýchacích ciest. Užíva sa v podobe čaju zo sušených kvetov alebo v podobe tinktúry.
Šalvia lekárska
Šalvia uvoľňuje opojnú vôňu, pretože obsahuje vysoký podiel esenciálnych olejov, liečiacich a stimulujúcich respiračný systém. Šalvia lieči bolesti v krku a kašeľ. Inhalujeme výpary, popíjame šalviový čaj alebo kloktáme nálev. Treba však dať veľký pozor na koncentráciu. U šalvie platí, že čím menej, tým lepšie.
Skorocel
Listy skorocelu sa používajú na zmiernenie kašľa a podráždenej sliznice už stáročia. Jeho aktívne látky majú antibakteriálny, protizápalový a detoxikačný účinok. Výborne zaberá pri prechladnutí, kašli a podráždených prieduškách. Skorocel zmierňuje suchý kašeľ tak, že bráni tvorbe hlienu v pľúcach.
Zdroj: naturway.cz, ireceptar.cz, ceskestavby.cz, www.dumazahrada.cz