- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Kapusta je vitamínová bomba. Že nadúva? Prďte na to! Zdravie a chudnutie je prednejšie!
Kapusta je vitamínová bomba. Že nadúva? Prďte na to! Zdravie a chudnutie je prednejšie!
Obyčajná hlávka kapusty strčí do vrecka hociktoré výživové doplnky aj exotické superpotraviny. Za pár korún si môžete dopriať nálož vitamínov a minerálov, ktoré vám prospejú od hlavy po päty.
Vďaka trendu zdravej výživy sa mnoho ľudí začalo viac zaujímať o zloženie svojho jedálnička a zaraďovať doň potraviny prospešné pre celkové zdravie. V záplave doplnkov a ingrediencií s exotickými názvami sa ale trochu zabúda na obyčajné a lokálne potraviny, ktoré dobre slúžili už našim babičkám, sú doslova nabité vitamíny, a navyše stojí pár korún. Kapusta patrí medzi ne.
Kapusta nepatrí len k mäsu alebo do polievky. Skúste tento jednoduchý recept inšpirovaný ázijskou kuchyňou:
Skvelé nielen pri chudnutí
Zoznam prospešných látok obsiahnutých v surovej kapuste je navyše naozaj úctyhodný: obsahuje vitamíny C a E spolu s vitamínmi skupiny B, ďalej kyselinu listovú a pantoténovú, sodík, vápnik, draslík, horčík, meď, železo, zinok, fosfor, mangán, jód, cholín , inulín, organické kyseliny a mnoho ďalších užitočných látok. Kapustu si môžete bez obáv dopriať aj pri redukčnej diéte. Chrumkavé listy majú veľmi nízku energetickú hodnotu – na 100 g je to iba 19 kcal.
Jej konzumácia navyše podporuje imunitu, vysoký obsah vlákniny pomáha tráveniu, okrem toho kapusta pôsobí ako prevencia proti ochoreniam pečene a srdca, má dobrý vplyv na zrak, podporuje pamäť a vďaka vláknine zlepšuje metabolizmus a činnosť čriev.
Kvalitná čerstvá hlávka je pevná bez poškodených listov alebo tmavých miest. Skoré odrody je možné skladovať len krátko, neskoré potom na chladnom suchom mieste vydržia bez problémov niekoľko mesiacov.
Kvasená vyhráva
Najzdravšou úpravou kapusty je kvasenie. Vláknina v spolupráci s cennými probiotikami a enzýmami vznikajúcimi pri mliečnom kvasení má totiž najsilnejšie účinky na trávenie aj imunitný systém. To napokon vedeli už starí Gréci a Rimania, v Číne dokonca jedli kyslú kapustu už v 3. tis. pred n. l. V dobách dlhých námorných plavieb bola kvasená kapusta jediným zdrojom vitamínu C, ktorý námorníkov chránil pred obávanými skorbutmi.
Ako na to?
Kvasenú alebo fermentovanú kapustu si môžete ľahko pripraviť doma a nepotrebujete na to ani špeciálne vybavenie – podrobný návod nájdete v tomto článku. Ak chcete kvasenú kapustu a ďalšiu zeleninu pripravovať pravidelne, zvážte nákup špeciálnych nádob určených na fermentáciu. Majú špeciálny uzáver s ventilom, vďaka ktorému priebežne unikajú plyny vznikajúce počas kvasenia a vy sa nemusíte o nič starať.
Kvalitná čerstvá hlávka je pevná bez poškodených listov alebo tmavých miest. Skoré odrody je možné skladovať len krátko, neskoré potom na chladnom suchom mieste vydržia bez úhony niekoľko mesiacov.
Pokiaľ hlávku nespotrebujete celú, rez prekryte potravinovou fóliou a uložte do chladničky. Kapusta sa dá aj zamraziť, a to surová alebo po krátkom blanšírovaní.
Kapusta na sto spôsobov
Kapustové listy je možné upravovať v celku, sparené sa môžu použiť na výrobu závitkov, alebo sa nakrájajú na dlhé prúžky, ktoré sa varia, restujú a dusia. Kapusta skvele chutí v sprievode pečeného bravčového mäsa, hydiny a zveriny, dobre doplní aj korenené párky a klobásy.
V čerstvej aj kyslej podobe sa používa aj na prípravu sýtych polievok, ako je ruský boršč alebo slovenská kapustnica, nezaobíde sa bez neho ani segedínsky guláš. Vitamínovou bombou je tiež populárny šalát Coleslaw s mrkvou a zelerom. Listy možno tiež odšťaviť, a získať tak veľmi zdravú kapustovú šťavu.
Červená kapusta má všetky klady bielej, na tanieri však pôsobí výraznejším dojmom. Za svoju fialovomodrú farbu vďačí anthokyanom, ktoré sa nachádzajú aj v rade záhradných a lesných plodov alebo červenom víne a pôsobia ako antioxidant.
Možno ho ochutiť klasicky aj exoticky – výborne si rozumie s aromatickým korením, ako je zázvor, škorica alebo muškátový oriešok. Skvele sa hodí aj s ovocím, napríklad jablkami, slivkami alebo brusnicami.
Zdroj: www.vitalia.cz, www.ireceptar.cz, www.nzip.cz, www.dumazahrada.cz