Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Šípky: Väčšina ľudí nevie ako ich sušiť a zbytočne si prirábajú prácu. Čo vy?

Väčšina ľudí nevie ako ich sušiť a zbytočne si prirábajú prácu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Šípky: Väčšina ľudí nevie ako ich sušiť a zbytočne si prirábajú prácu. Čo vy? Foto: www.gettyimages.com
reklama:

Je najvyšší čas nasušiť si do zásoby šípky na zimu! Tieto krásne červené plody šípkových ruží sú skvelým zdrojom vitamínov, ktoré posilňujú imunitný systém. S nimi vás žiadna chrípka ani prechladnutie neskolia. Naučte sa ich správne sušiť a čaj z nich nebude mať chybu!

Počas septembra a začiatkom októbra si môžete nazbierať šípky, ktoré sú bohaté predovšetkým na vitamín C. Okrem podpory imunity majú šípky aj detoxikačné účinky, zlepšujú tvorbu krvi, podporujú rast kostí a pomáhajú správnemu tráveniu. Nenechajte si ujsť tento zdravotný zázrak, ktorý v podobe čaju chutí skvele. Pripravte si rukavice, nožnice, zbaľte plátennú tašku a vyrazte na ich zber!

Pripravte si podľa videoreceptu DIY by KreatívneTechniky na YouTube šípkový čaj, ktorý vám dodá množstvo dôležitých vitamínov:

Zber zrelých plodov

Na zber šípok sa vydajte v slnečný deň, kedy majú zvýšený obsah vitamínov. Z kríka šípkovej ruže zbierajte do plátenej tašky iba tvrdé a jasne červené plody, ktoré sú zrelé. Mäkké a hnedasté šípky nezbierajte vôbec. A prečo dávať šípky práve do plátennej tašky? Na rozdiel od igelitového vrecka v nej totiž nehrozí ich zaparenie.

Kontrola a príprava šípok

Akonáhle sa zo zberu vrátite domov, pred sušením všetky šípky ešte prekontrolujte. Aj jediný zlý plod môže nakaziť tie ostatné, čím by ste razom boli nútení vyhodiť aj polovicu svojho zberu. Odstráňte tiež všetky vetvičky, lístky, stopky a bubáky. Potom ich umyte pod tečúcou vodou a osušte utierkou do sucha. Takto pripravené šípky môžete začať sušiť v sušičke alebo v rúre. Na slnku sa tiež dajú sušiť, ale hrozí ich navlhnutie a plesnivenie.

Najvhodnejší spôsob sušenia

Pokiaľ vlastníte sušičku, tak máte z polovice vyhrané. Mnohí sušia šípky pri teplotách 60-70 °C, ale pravdou je, že čím nižšia teplota, tým väčší podiel prospešných látok, a preto ich radšej sušte v 40 °C. Doba sušenia bude síce o niečo dlhšia, ale za to budú mať oveľa silnejšie účinky. Ak si vezmete do ruky správne usušené plody, ktoré majú o niečo tmavšiu farbu, mali by sa mrviť a praskať.

Rúra tiež poslúži

Sušiť šípky je možné tiež v rúre, ale musíte si dávať pozor, aby ste ich nepripálili. Vyložte plech papierom na pečenie, na ktorý ich potom rozprestrite do jednej vrstvy. Do vopred rozohriatej rúry na 50-60 ° C dajte plech a nejaký čas ich sušte. Teplota v rúre by však v žiadnom prípade nemala presiahnuť 70 °C.

Správne skladovanie

Rovnako ako zber iba nepoškodených a zrelých plodov, tak aj správne uchovávanie usušených šípok je veľmi dôležité. Šípky preto nasypte buď do uzatvárateľnej nádoby, ktorú potom skladujte v tme alebo do pláteného vrecúška, ktoré zaveste do vetranej miestnosti. Pri dodržaní týchto vhodných podmienok vám usušené plody vydržia až jeden rok.

Zdroje: hobby.blesk.cz, abecedazahrady.dama.cz, vegmania.cz, www.ireceptar.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.