- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Tieto fašírky robila moja babička stále. Sú bez mäsa, ale nikto to nespozná
Tieto fašírky robila moja babička stále. Sú bez mäsa, ale nikto to nespozná
Karbonátky rozhodne nemusia byť len z mletého mäsa. Dajú sa totiž pripraviť aj v oveľa zdravšej verzii. Už naše babičky fašírky robili zo šošovice. Chutia skvele, majú dokonalú textúru a ani tí najväčší milovníci mäsa vôbec nespoznajú, že v nich žiadne mäso nie je.
Mäsové fašírky so zemiakovou kašou sú nesmierne obľúbeným obedom ako medzi deťmi, tak medzi dospelými. Je ale pravdou, že nejde o úplne najzdravší pokrm, a tak by sme si ho mali dopriavať výnimočne. Pokiaľ ale fašírky naozaj zbožňujete a radi ich pripravujete často, skúste ich urobiť v zdravšom variante. A ani nespoznáte, že nie sú z mäsa.
Karbonátky zo šošovice
Mäso v karbonátkach hravo nahradí šošovica. A to či už šošovka červená, tak rozšírenejšia šošovka hnedá, ktorú má doma snáď úplne každý. Vďaka nej budú fašírky nielen skvele chutiť, ale budú tiež plné zdraviu prospešných látok. Šošovka je totiž právom považovaná za superpotravinu.
Hnedá šošovka alebo šošovka jedlá patrí medzi tie vôbec najzdravšie potraviny, ktoré je možné v supermarkete zakúpiť. Podľa lekárov by sa v našom jedálničku mala objavovať aspoň dvakrát týždenne. Obsahuje veľké množstvo rastlinných bielkovín a tiež celý rad vitamínov a minerálnych látok a jej pravidelná konzumácia pomáha predchádzať napríklad chudokrvnosti. Šošovka sa skvele hodí aj do redukčných diét. Je bohatá na vlákninu, a tak zasýti na dlhšiu dobu a zároveň podporuje prirodzenú detoxikáciu tela.
Aby šošovica nenadúvala
Aj napriek tomu, nakoľko je šošovka zdravá, ju veľa ľudí konzumuje nerada. Obsahuje totiž látky, ktoré spôsobujú nadúvanie. Nie ale vždy. Keď totiž šošovku správne uvaríte, spomínaných látok ju zbavíte. Jedným zo spôsobov, ako to docieliť, je zbieranie peny, ktorá sa počas varenia šošovky začne tvoriť na hladine. Pokiaľ pred varením šošovku namáčate, čo je vhodné urobiť u staršej šošovky, treba tiež vodu najskôr zliať, naliať novú a až potom začať šošovku variť. Pomôže aj to, keď pred varením šošovku prepláchnete studenou vodou.
Podrobný postup nájdete vo videu:
Postup:
500 gramov šošovky nasypte do sitka a dobre ju prepláchnite pod studenou vodou. Potom ju dajte do hrnca, zalejte ju väčším množstvom vody a dajte ju variť. V priebehu varenia nezabúdajte zbierať z hladiny penu. Šošovku nechajte prebublávať asi 5 minút, potom vypnite sporák, hrniec priklopte pokrievkou, nechajte šošovku odpočívať 30 minút a vodu zlejte.
Následne do hrnca so šošovkou pridajte 3 bobkové listy, prilejte čerstvú horúcu vodu tak, aby bola šošovka tak akurát ponorená, a dajte ju znova variť zhruba na 5-10 minút. Na konci varenia by v hrnci malo byť minimum vody a šošovka by mala byť takmer rozvarená.
Do šošovky nasypte 8 lyžíc strúhanky, 2 kávové lyžičky soli, 4 polievkové lyžice lahôdkového droždia (môžete vynechať), 2 lyžičky polievkového korenia a premiešajte. Potom pridajte ešte 1 celé vajce a 2 najemno nastrúhané cibule. Znovu zamiešajte a miešajte do doby, kým zo šošovky nevznikne veľmi hustá zmes. Skoro až kaša. Z nej potom tvorte malé placky, obaľujte ich v strúhanke a smažte z oboch strán dozlatista v rozpálenom olivovom oleji.
Zdroje: YouTube.com, vitalia.cz, toprecepty.cz, www.ireceptar.cz