- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Čo sa stane s organizmom, ak budete jesť ryby každý deň?
Čo sa stane s organizmom, ak budete jesť ryby každý deň?
Zaraďte rybí pokrm do svojho každodenného jedálnička a vaše zdravie aj nálada budú oveľa lepšie. Podrobnejšie v našom článku.
Ryby sú zdrojom ľahko stráviteľných bielkovín, vitamínov A, B, D, jódu, vápnika, zinku, fosforu a ďalších hodnotných živín. Sú skvelou prevenciou kardio-vaskulárnych ochorení, pomáhajú znížiť hmotnosť, zlepšujú stav kože, vlasov a nechtov. Na dosiahnutie maximálneho úžitku je potrebné konzumovať kvalitné čerstvé ryby.
Pravidelná konzumácia rýb:
Znižuje riziko kardio-vaskulárnych ochorení.
Chráni bunky srdcového svalu pred vznikom komorovej tachykardie.
Chráni pred vytváraním plátov na vnútorných stenách ciev.
Normalizuje krvný tlak.
Zlepšuje celkovú zdravotnú pohodu.
Aktívne látky obsiahnuté v rybom tele majú protizápalové účinky. Aby prospievali srdcu, treba vyberať tučné ryby – makrelu, lososa, sleďa a tresku.
Priaznivé účinky na bunky mozgu
Mastné kyseliny Omega 3 priaznivo pôsobia na vývoj a funkciu mozgových buniek po celý ľudský život. Rybí tuk napomáha uchovaniu bunkových membrán a uľahčuje medzineurónovú komunikáciu.
Výskumy dokazujú, že ryby majú veľký význam pri prevencii a liečbe Alzheimrovej choroby. Sú odporúčané pacientom s miernymi kognitívnymi poruchami a zhoršenou mozgovou činnosťou. Rybí tuk mozgovú činnosť aktivuje, zlepšuje reakcie aj rýchlosť rozhodovania.
Znižovanie hmotnosti
Bielkoviny rybieho mäsa ľudský organizmus ľahko a rýchlo trávia. Zatiaľ čo mäso je trávené 3-4 aj viac hodín, rybie mäso je strávené počas dvoch hodín. Bielkoviny pritom zaisťujú pocit sýtosti na dlhú dobu.
Veľké množstvo jódu nielen zlepšuje činnosť štítnej žľazy, ale urýchľuje aj metabolizmus a spaľovanie nadbytočných kalórií. To však platí u rýb pripravovaných varením, na pare alebo zapekaním, nie u rýb vyprážaných, kde efekt je skôr opačný.
Boj proti starnutiu
Starí ľudia často čelia ubúdaniu svalovej hmotnosti a poklesu fyzického výkonu. Látky obsiahnuté v rybom mäse tomuto procesu bránia.
Kyseliny Omega 3 majú výrazný protizápalový účinok. Zlepšujú celkový stav pokožky, nechtov aj vlasov. Početné výskumy ukazujú, že pravidelná konzumácia tučných druhov rýb bráni predčasnému vzniku vrások.
Zlepšenie nálady
Omega 3 obsiahnuté v rybom tuku bráni aj rozvoju depresie. Stimulujú tvorbu dopamínu a serotonínu.
Podľa experimentov uskutočnených v USA, Veľkej Británii a Izraeli 88 percent pacientov, ktorí denne jedia ryby, zakúša v oveľa nižšej miere panické ataky a depresívne krízy. Zvlášť účinné sú losos, tuniak a sardinky.
Rybie mäso je obzvlášť vhodné pre tehotné ženy, pretože má veľmi silný priaznivý vplyv na vývoj plodu, najmä nervovú sústavu a celkový telesný rast.
Alena Svobodová
Zdroj: www.prokondici.cz