Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zelená lekáreň: Ľanové zdravie

Zelená lekáreň: Ľanové zdravie
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zelená lekáreň: Ľanové zdravie Foto: www.gettyimages.com
reklama:

Ľan praný sa dnes vidí takmer len v rozprávkach. Rozšírenejší je ľan siaty, pestovaný na výrobu oleja. Niet divu, proti rôznym neduhom sa ťažko hľadá lepší pomocník. To vedeli už v Mezopotámii!

Vďaka ľanu krtko k nohavičkám prišiel, to vie zásluhou rozprávky Zdeňka Milera snáď každé dieťa. Menej je známe, že cez ľan sa dá dôjsť aj k zdraviu. Z ľanu siateho sa lisovaním semienok získava ľanový olej. Za studena! Semená sa nezahrievajú, teda z cenných látok, ktorých je požehnane, nič nestrácajú. Ľudové liečiteľstvo využívalo ľanové semená pri zápaloch močového mechúra, pľúcnych problémoch, kŕčoch či zápaloch čriev. Pri kožných problémoch poslúžil ako hojivé mazanie.

ZA VŠETKÝM JE KYSELINA…

Predkovia vedeli, že ľanový olej funguje, len netušili prečo. Dnes je jasné, že účinkuje pomocou vysokého množstva omega mastných kyselín. Riadku rokov vedci diskutujú nad tým, nakoľko sú ony kyseliny pre správnu funkciu ľudského organizmu dôležité, a ukazuje sa, že zásadne! Hlavne pre dobrú činnosť nervovej sústavy a srdca, v kvalitnej kondícii udržujú cievy, znižujú hladinu zlého cholesterolu. Tiež posilňujú imunitu, blahodárne účinky majú na koži, podieľajú sa na regulácii krvného tlaku a ovplyvňujú priebeh zápalových procesov.

Fungujú ako prevencia pred vznikom trombóz, aterosklerózy či vysokého krvného tlaku… Úplne jednoduché to ale nie je, omega mastných kyselín existuje viacero druhov. Cenné pre zdravie a zároveň tie, ktorými ľanový olej preteká, nesú číslo tri. „Trojkové“ kyseliny ale nie sú v oleji jediné, obsahuje ešte omega-6 mastné kyseliny. Čo tie majú na starosť? Aby aj koža zostala zdravá, krásna. Ich nedostatok môže viesť k vzniku či horšeniu atopického ekzému a pôsobiť kožné problémy.

PROTI RAKOVINE?

Hovorí sa aj o významných účinkoch ľanového oleja v boji proti rakovinotvorným bunkám. Zásluhu na tom má Johanna Budwigová, nemecká biochemička, odborníčka na zdravú výživu aj autorka medicínskeho objavu 20. storočia, za ktorý bola sedemkrát nominovaná na Nobelovu cenu – určila ľanové semienko ako zdroj vysoko nenasýtených mastných kyselín. Ako? Pozorovala krv chorých na rakovinu a zistila, že v krvi zdravých sa nachádza vyšší obsah omega-3 tukov. Stravu bohatšiu o ľanový olej odporučila ako podpornú liečbu pri nádorových ochoreniach. Koľko oleja vpraviť do tela, aby to fungovalo? Štyri gramy! Ako denná dávka omega-3 mastných kyselín (cca lyžička) to stačí. A lepšie ako jesť samotný olej je miešať ho do jogurtu, tvarohu, kefíru. S proteínmi sa účinné látky ľahšie vstrebávajú.

Raňajkový krém, ktorý dokáže liečiť

Čo je potrebné: 3 lyžice kvalitného ľanového oleja lisovaného za studena, 2–3 lyžice čerstvého plnotučného mlieka, 100–125g netučného tvarohu, 2 lyžičky medu, 6 lyžičiek ľanového semienka, 100–150g čerstvého sezónneho ovocia

Účinky: Krém je plný prospešných omega-3 nenasýtených mastných kyselín vo vyváženom pomere s omega-6 nenasýtenými mastnými kyselinami. Zasýti a nabije energiou, blahodárne účinky má aj na psychiku – človek sa cíti vyrovnane, „páli“ mu to. Doktorka Budwigová ho odporúčala ako podpornú liečbu predovšetkým onkologickým pacientom, ale ako prevencia je ideálna pre všetkých, ktorí dbajú o svoje zdravie.

Zaujímavosti:

Zelená lekáreň: Ľanové zdravie
Zelená lekáreň: Ľanové zdravieFoto: www.gettyimages.com

Hippokrates predpisoval ľanový olej na problémy so sliznicami tráviaceho ústrojenstva.
Pred teplom a oxidáciou je dobré ľanový olej dôsledne chrániť, aby si zachoval účinky. Na skladovanie sú najlepšie tmavé fľaštičky uložené v chlade.
Do ľanovej tkaniny Egypťania zavinovali múmie faraónov; z ľanu boli plachty rímskych lodí.
Ľan siaty sa delí na dva úžitkové typy: praný a olejný. Olejný má kratšie silnejšie stonky s rozvetveným, spravidla bledomodrým kvetenstvom. Plodom ľanu je kapsula so semenami, ktorá vie vyklíčiť už pri iba 2 °C.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.