- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- 10 byliniek do polievky: Kedy siahnuť po čerstvej a kedy vyhrá sušená, aby bol váš pokrm čo najlepší
10 byliniek do polievky: Kedy siahnuť po čerstvej a kedy vyhrá sušená, aby bol váš pokrm čo najlepší
Polievky sú gastronomický klenot, ktorý oceníte obzvlášť na jeseň a v zime. Ako ich čo najlepšie dochutiť? Ideálne bylinkami. Záleží predovšetkým na vašej chuti, ale určite sa vám budú hodiť aj tipy, ktorá bylinka sa hodí do akej polievky, kedy ju použiť čerstvú a v akých prípadoch je vhodnejšia sušená.
Ak sa hovorí, že soľ je nad zlato, tak bylinky sú snáď aj nad diamantmi. Dodajú polievkam chuť, vôňu a mnoho zdraviu prospešných látok. Ktorá bylinka sa ale hodí kam a po akej siahnuť? A vyhrá sušená, alebo čerstvá?
1. Petržlen
Ako s ňou zaobchádzať: Pri príprave polievok môžete petržlen využiť ako čerstvú, tak sušenú. Čerstvú pridajte na konci varenia, aby ste zachovali jej sviežosť, zatiaľ čo sušenú je možné vložiť hneď na začiatku, jej aróma sa tak dobre prepojí s ostatnými ingredienciami.
Polievky: Petržlen sa hodí do vývarov, skvele sa dopĺňa so zemiakovými polievkami a krémami a ďalej ju môžete pridať do zavárky: do rezancov, nokov alebo knedličiek.
2. Kôpor
Ako s ním zaobchádzať: Kôpor má výraznú aromatickú chuť. Čerstvý je najlepšie pridať až na konci varenia, aby jeho vôňa a zelená farba zostali čo najviac zachované. Sušený kôpor môže byť použitý už na začiatku varenia, ale radšej opatrne, aby neovplyvnil chuť pokrmu až príliš.
Polievky: Bez kôpru sa nezaobíde pravá guľajda, ďalej sa hodí do studenej uhorkovej polievky alebo do polievok s rybím mäsom.
3. Ligurček
Ako s ním zaobchádzať: Z ligurčeka môžete využiť od koreňa po semienka úplne všetko. V čerstvej podobe je najaromatickejšie, ale možno z neho vyrobiť aj sušené domáce „magi“. Semienka sú sladšie ako listy, takže sa hodia aj do bylinných likérov.
Polievky: nezaobídu sa bez neho zeleninové vývary alebo kuracia polievka.
4. Mäta
Ako s ňou zaobchádzať: Sušenú mätu asi poznáte predovšetkým ako surovinu na prípravu voňavého čaju, ale možno ju využiť aj pri varení. Radšej však použite čerstvú bylinku, ktorá si zachová aj prirodzený zelený odtieň. Sušenú mätu využijete pri pečení mäsa.
Polievky: Mäta sa najlepšie hodí do zeleninových krémov, ako je hráškový alebo paradajkový. Skúste ju však pridať aj do šošovicovej polievky – budete milo prekvapení. A pretože má šošovica odtieň dohneda, môžete tu mätu využiť aj sušenú.
5. Oregano
Ako s ním zaobchádzať: Oregano sa dá rovnocenne využiť ako čerstvé, tak sušené. Pokiaľ siahnete po sušenom variante, pred použitím bylinku premiešajte v dlani. Keď zvolíte čerstvú, lístočky otrhajte z vetvičky a do jedla pridajte najlepšie na konci varenia.
Polievky: Oreganom sa zásadne nešetrí v polievkach talianskeho štýlu, doplní však aj chuť strukovín a rýb.
6. Pažítka
Ako s ňou zaobchádzať: Neužívajte ju len na ozdobu hotového jedla, pažítka je neodmysliteľnou súčasťou polievkového korenia. Vďaka jej pikantnejšej chuti s ňou zaobchádzajte v čerstvom stave obozretne, pre jemnejšiu arómu zvoľte bylinku sušenú.
Polievky: Pažítku môžete využiť ako dochucovadlo ľubovoľnej polievky, ale môžete z nej urobiť aj hlavnú chuť pokrmu. Ideálna je v kombinácii so zemiakmi, ktoré výraznú chuť bylinky zmiernia, a skvele funguje, keď polievku nakoniec rozmixujete na krém.
7. Šalvia
Ako s ňou zaobchádzať: Čerstvá šalvia znesie všetky druhy úpravy, dokonca aj vyprážanie: môžete z nej ľahko urobiť aj efektné šalviové chipsy na ozdobu a dochutenie. V čerstvom stave je možné ju vložiť už do polievkového základu. Sušenú bylinku pridávajte po štipkách, jej výrazná aróma má tendenciu zatieniť ostatné chute.
Polievky: Polievkam s kuracím vývarom alebo mäsom dodá aromatický nádych, tekvicovému krému pridá bylinka na hrejivej chuti.
8. Rozmarín
Ako s ním zaobchádzať: Čerstvý rozmarín používajte ako celé vetvičky, dajú sa potom krásne z polievky odstrániť. Jednotlivé lístky tiež môžete nasekať najemno, stonku nie je na jedenie ideálna. Sušenú bylinku pred pridaním do pokrmu premiešajte.
Polievky: Rozmarín sa hodí do sýtych a chuťovo výrazných polievok. Svojou typickou chuťou úžasne doplnia polievky s hubami, zemiačikmi a kaldounmi.
9. Majoránka
Ako s ňou zaobchádzať: Využitie majoránu v polievkach je rozmanité. Sušenú bylinku pridajte na začiatku varenia, pomôže to krásne uvoľniť jej aromatické esencie. Vždy ju však vložte do tekutého základu polievky, nikdy ju na začiatku nezmažte. Ľahko zhorkne.
Polievky: Gulášovka bez majoránu by bola len z polovice taká úžasná polievka. Bylinku tiež využijete do polievky s vnútornosťami. Skvele dochutia aj pečeňové knedličky alebo inú závarku.
10. Tymian
Ako s ním zaobchádzať: Sušený tymián znesie aj dlhší čas varu, takže je ideálny do pomaly ťahaných vývarov. Čerstvá bylinka naopak veľmi rýchlo stráca na sviežosti, preto ju radšej používajte až na záverečnú fázu prípravy polievky.
Polievky: Tymian vytvára v rajskej polievke bohatú a aromatickú základňu, skvele ladí s cesnakom alebo paradajkami. Bez tymiánu sa tiež nezaobíde žiadna francúzska cibuľačka.
Zdroj: www.prozeny.cz