Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pravda o masti: Výživová špecialistka vysvetľuje, prečo sa tukov nemáme báť a ako je to s neslávnym cholesterolom

Pravda o masti
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pravda o masti: Výživová špecialistka vysvetľuje, prečo sa tukov nemáme báť a ako je to s neslávnym cholesterolom Foto: www.gettyimages.com
reklama:

Sadlo sa na niekoľko rokov ocitlo v nemilosti výživových špecialistov, ale to je minulosť. V niektorých prípadoch je masť dokonca vhodnejšia ako čisto rastlinné tuky, napokon skôr sa bez nej kuchyňa nezaobišla a v posledných rokoch sa na výslnie stále vracia. Sadlo používame na varenie, pečenie, vyprážanie, ale je možné s ním aj potraviny konzervovať a využitie nájde aj v kozmetike a farmácii.

Všestranná masť

Sadlo je živočíšny tuk a tuky sú najvýdatnejším zdrojom energie. Najbežnejšia masť je bravčová, ale v obchodoch či v receptoch sa môžete stretnúť aj so masťou husacou a kačacou.

V kuchyni masť užijete ako v studenej kuchyni, tak v teplej kuchyni. Sadlo má ale vyšší bod pečenia – 188 ° C, to je teplota, kedy sa tuk začne prepaľovať a začnú sa tvoriť karcinogénne látky. Práve preto sa hodí na vyprážanie, napríklad šišiek alebo rezňov. Užijete ho však aj pri pečení či varení a pokojne aj na to sladké. Najlepšie šišky sú tie so masťou a jedno vianočné pečivo sa dokonca volá sadlovky.

Aktuálne môže hrať rolu aj jeho priaznivejšia cena, kedy olej alebo maslo sú výrazne drahšie.

Obhajoba masti

Sadlo je síce veľmi kalorická potravina (bravčové cez 3600 kj/100 g (64 kcal na polievkovú lyžicu). Rovnaké množstvo obsahuje aj 5 gramov nasýtených tukov, 5,7 gramov mononenasýtených tukov a 0,12 gramov omega-3 mastných kyselín. nízky obsah omege-6 mastných kyselín.

Keď to však porovnáme s maslom, jedna polievková lyžica obsahuje 7,5 gramov nasýtených tukov, 3 gramy mononenasýtených tukov a 0,05 gramov omega-3 mastných kyselín a obsahuje okolo 40 % nasýtených mastných kyselín.

Ako je teda vidieť, masť obsahuje viac prospešných mononenasýtených tukov i viac omega-3 mastných kyselín ako maslo, preto je teda pre naše srdce lepšie ako maslo.

Teda podľa najnovších vedeckých poznatkov neplatí, že masť v organizme zvyšuje cholesterol a prispieva tak srdcovým a cievnym chorobám. Také jednoduché to nie je, teraz sú podľa odborníkov na čiernej listine skôr cukry.

„V sedemdesiatych rokoch boli za hlavného vinníka vyššieho počtu kardiovaskulárnych chorôb označené tuky, ale revíziou štúdií sa zistilo, že tie v prospech cukrov boli tvorené na objednávku výrobcov cukru. Štúdie boli teda prehodnotené a ukázali, že je to skôr naopak, že tuky sú dôležité pre vstrebávanie vitamínov, sú nositelia chuti,“ vysvetlila špecialistka na zdravotnú prevenciu Margit Slimáková s tým, že ľudský organizmus tuky potrebuje a diéty založené na neprirodzenom obmedzovaní tukov spravidla obsahujú nadbytok cukrov a ten je zdravotne rizikovejší.

Z dlhodobého hľadiska hrozí riziko vzniku tzv. inzulínovej rezistencie a následne aj zdravotných problémov s ňou spojených ako sú napríklad obezita, cukrovka 2. typu a choroby srdca a ciev.

Sadlo tiež obsahuje kyselinu olejovú, ktorá pomáha pri vstrebávaní vitamínov a paradoxne môže znižovať zlý cholesterol a znižuje riziko srdcových chorôb.

To potvrdzuje aj Margit Slimáková: „S cholesterolom je to komplikovanejšie, než sa doteraz myslelo. Dnes už vieme, že aj ten zlý cholesterol – LDL má dve skupiny a jedna je škodlivejšia ako druhá, ale hlavne sa ukázalo, že pre usadzovanie cholesterolu v cievach sú najväčšie riziko práve zápalové prostredie v cievach, ktoré opäť súvisí skôr s vyššou konzumáciou cukrov.“

Pochopiteľne nie je ani výhodne preháňať to s tukmi. Sadlo ale v rozumnej miere jesť môžeme, pokiaľ však máme zároveň dostatok pohybu.

Nie je masť ako masť

Existuje niekoľko druhov masti, sú pomenované podľa časti zvieraťa, z ktorej bol tuk získaný:

Chrbtová (remeňová) masť – podkožný tuk z chrbta.
Plstná masť – tuk z brušnej dutiny uložený okolo obličiek.
Črevná masť – tuk uložený medzi črevami s charakteristickým pachom.
Laloková masť – tuk z laloku s charakteristickým pachom

Posledné dva druhy sa nepoužívajú na škvarenie, ale používajú sa pri príprave zabíjačkových špecialít (prejt, jaternice, tlačenka, ovar, zabíjačková polievka, guláš).

V kozmetickom priemysle sa masť využíva ako základ pre pleťové masky a vo farmácii slúži ako základ pre rôzne masti, ktoré sa používajú na hojenie jaziev.

Zdroje:

www.vitalia.cz

www.srdcevkondici.cz

www.wikipedia.org

www.ncbi.nlm.nih.gov, www.toprecepty.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.