- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Zdravé črevá ovplyvňujú nielen imunitu, ale aj psychiku. Ako pomôže kefír a kyslá kapusta?
Zdravé črevá ovplyvňujú nielen imunitu, ale aj psychiku. Ako pomôže kefír a kyslá kapusta?
Mikrobióm – čiže všetky mikroorganizmy v tele človeka – ovplyvňuje rôzne procesy v tele, vrátane imunity. Pokiaľ dôjde k porušeniu rovnováhy napríklad antibiotikami, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu zdravia. Ako to zmeniť?
Stav mikrobiomu je dôležitý nielen pre správnu obranyschopnosť tela, ale aj pre prevenciu chorôb, napríklad cukrovky, zápalov čriev alebo obezity. Jeho narušenie sa podieľa na rozvoji metabolických, autoimunitných aj duševných ochorení.
Mikroorganizmy osídľujú v ľudskom čreve nielen sliznice, kožu a ústnu dutinu, ale aj tráviaci systém. Práve črevný mikrobióm zodpovedá za funkčnosť imunitného systému. Hrá dôležitú úlohu v rozvoji špecifickej i nešpecifickej imunity, odolnosti voči patogénnym mikroorganizmom z okolia aj z vlastného tela. Okrem iného sa tiež podieľa na optimálnom využití živín z potravy.
Ako vrátiť narušenú rovnováhu?
Zloženie ľudského mikrobiomu je pre každé telo špecifické a v priebehu života sa mení. Vždy by ale mali byť zdraviu prospešné aj patogénne mikroorganizmy v rovnováhe. Pokiaľ je táto rovnováha narušená, prichádzajú zdravotné problémy.
Rovnováha mikrobiomu sa môže – a najčastejšie sa to deje po užívaní antibiotík – vychýliť smerom k rastu patogénnych mikroorganizmov. „Pri užívaní širokospektrálnych antibiotík môže dôjsť k potlačeniu rastu nielen patogénnych baktérií, ale aj baktérií črevného mikrobiomu. Vzniknutá dysmikróbia sa potom môže prejaviť hnačkou a tráviacimi ťažkosťami, niekedy ale ovplyvní celý ľudský organizmus. Náprava pôvodného stavu väčšinou trvá až niekoľko týždňov,“ . Marek Lžičař z Nemocničnej lekárne Fakultnej nemocnice pri sv. Anny v Brne.
Obnovu črevného mikrobiomu môže podporiť užívanie probiotických mikroorganizmov, ktorých pôsobením v čreve dôjde k úprave prostredia ak stimulácii rastu prospešných súčastí mikrobiomu. „Možno ich získať užívaním rôznych liekov a potravinových doplnkov, ktoré väčšinou obsahujú vhodné kmene laktobacilov, bifidobaktérií či sacharomycet. Tieto mikroorganizmy prispievajú k obnove črevného mikrobiomu, a to najlepšie v kombinácii s prebiotikami, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť životaschopnosti probiotík v čreve,“ radí farmaceutika.
Čo črevám škodí?
K narušeniu mikrobiomu dochádza aj pri jednostranných diétach, strese alebo nedostatku spánku. Platí pritom, že optimálne zloženie ľudského mikrobiomu definovať nemožno, avšak platí, že čím je pestrejšia, tým je odolnejšia voči negatívnym zmenám. Najviac zo všetkého to samozrejme ovplyvňuje strava. Tradičné fermentované potraviny ako napríklad kyslá kapusta, kefír, jogurt prinášajú do ľudského čreva okrem probiotických kultúr tiež potrebné prebiotiká, vitamíny a stopové prvky.
Pri obnove mikrobiomu je dôležité nezabúdať ani na základné pravidlá zdravého životného štýlu, teda dostatok pohybu a spánku, minimálnu mieru stresu a konzumáciu pestrej stravy bohatej na vlákninu.
Zdroj: www.mojezdravi.cz