- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Hviezdičky badiánu zažiaria nielen pri pečení cukroviniek. Pripravte z nich liečivý čaj
Hviezdičky badiánu zažiaria nielen pri pečení cukroviniek. Pripravte z nich liečivý čaj
Pôvabný badián dostáva v našich kuchyniach najviac priestoru na Vianoce. Pridáva sa hlavne do vareného vína a perníčkov, ale ochutiť s ním možno aj mäso alebo polievky. Možno neviete, že v podobe čaju vám pomôže pri prechladnutí alebo tráviacich problémoch.
- Badianik pravý je vždyzelený strom, ktorého plody sa používajú ako korenie a v ľudovom liečiteľstve.
V kuchyni sa badián využíva na prípravu rôznych jedál a nápojov, vrátane vareného vína a vietnamskej polievky Pho.
Badián má protizápalové a antivirotické účinky, podporuje trávenie a spánok, ale pri dlhodobom užívaní môže byť škodlivý.
Badianik pravý (lat. Illicium verum) je vždyzelený listnatý strom, ktorý dorastá do výšky 5 až 10 metrov. Jeho domovom je Ázia, pestuje sa predovšetkým v Číne, Indii, Vietname a na Filipínach.
Má úzke vajcovité listy a pôvabné žltobiele kvety s veľkým počtom zašpicatených okvetných lístkov. Plody sú tvorené drevnatými kapsulami, ktoré vytvárajú hviezdicovité súplodie. Tie sa využívajú nielen ako aromatické korenie, ale aj v tradičnom ľudovom liečiteľstve.
Ako badián pomáha a ako ho využiť v kuchyni? Pozrite sa na video:
Zrelý plod badiánika obsahuje veľké množstvo esenciálnych olejov. Chuťou pripomína aníz, má však oveľa vyšší obsah silíc a je výraznejší – preto ho stačí pri varení pridať len malé množstvo.
V čínskej kuchyni sa badián používa na dochutenie hydinového i bravčového mäsa – je súčasťou známeho korenia piatich vôní. A ak by ste si chceli pripraviť obľúbenú vietnamskú polievku Pho, nájdete ho v recepte tiež.
V slovenskej kuchyni sa uplatňuje predovšetkým ako dochucovadlo do vareného vína, chýbať by nemal v perníkovom korení a využíva sa aj pri príprave kompótov, lekvárov a zavarenín. Výborne ladí s hovädzím mäsom a so zverinou, zaujímavý rozmer dodá aj rajskej alebo hrachovej polievke.
Badián zoženiete v podobe celých hviezdičiek, ale aj mletý. Predáva sa aj vo forme kvapiek, resp. esenciálneho oleja, ktorý sa používa na inhalácie, do kúpeľa alebo ako aromaterapia.
Skúste ho pri chrípke, bolestiach žalúdka aj na dobrý spánok
V čínskej medicíne sa badián podáva na úľavu pri tráviacich ťažkostiach, bolestiach žalúdka, zápche či nadúvaní. Okrem toho má protizápalové a antivirotické účinky.
Pomáha pri prechladnutí, kašli, bolesti v krku, podporuje celkovú obranyschopnosť a pripisujú sa mu aj pozitívne účinky pri kŕčoch a reume. Vonné silice priaznivo pôsobia na nervovú sústavu a zlepšujú kvalitu spánku.
Pri dlhodobom (niekoľkomesačnom) užívaní badiánu bez prestávky hrozí riziko alergie, nežiaducich účinkov vo forme horúčky, kŕčov alebo poškodenia obličiek. V prípade tehotenstva, dlhotrvajúcich problémov s trávením či dlhodobých zdravotných ťažkostiach sa poraďte ohľadom užívania badiánu s lekárom.
Badiánový čaj
Jednu hviezdičku badiánu rozdrvte v mažiari a zalejte horúcou vodou.
Nálev nechajte 10 minút lúhovať a potom preceďte cez sitko. Podľa chuti oslaďte medom. Pite raz až dvakrát denne. Pridať môžete aj citrónovú šťavu, zázvor, klinčeky alebo škoricu.
Zdroj: www.celostnimedicina.cz, sever.rozhlas.cz, www.atlasrostlin.cz, www.dumazahrada.cz