- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- 5 najhorších potravín pre vašu imunitu: Alkohol vám uškodí, úplne najhoršia je však iná potravina
5 najhorších potravín pre vašu imunitu: Alkohol vám uškodí, úplne najhoršia je však iná potravina
Ľudské telo funguje ako dobre namazaný stroj, ale iba v prípade, že všetko funguje tak, ako má. Akonáhle je v tele nejaký zdravotný problém, môže to mať vplyv na množstvo vecí. Všade je toľko baktérií a vírusov, ktoré sa neustále snažia útočiť na vaše telo. To však okolo seba má pevný štít vo forme imunitného systému, ktorý je potrebné posilňovať a starať sa oň. Napríklad správnou stravou. Viete, aké sú najhoršie potraviny pre imunitu?
Najhoršie potraviny pre imunitu?
Veľa ľudí konzumuje mnoho sacharidov a rýchlych cukrov, ktoré pôsobia neblaho na telo. Nielen na váhové výkyvy, ale napríklad aj na zhoršenie pleti, spánku alebo napríklad pôsobí negatívne na imunitný systém. Aby všetko dobre fungovalo je dôležité to, čo jete. Cukor je pre imunitu a jej zdravie veľmi škodlivý. Okrem cukru existujú aj ďalšie potraviny, ktoré imunitnému systému môžu škodiť. Na čo si dať pozor?
1. Cukor
Okrajovo sme ho zmienili vyššie. Nemalo by to nikoho prekvapiť, rafinovaný cukor nie je pre ľudské telo vôbec dobrým pomocníkom. Podporuje zápalové procesy v tele, môže mať vplyv napríklad na prejavy akné, váhu a ďalšie. Váš imunitný systém je v podstate ako štít a cukor do neho tvoria menšie či väčšie diery ktorými môžu škodlivé vírusy a baktérie dostať priamo do tela.
2. Káva
Pre mnoho ľudí nápoj bez ktorého neprežijú deň. Možno vás potešíme, nemusíte sa kávy úplne vzdať. Jedna až dve šálky kávy denne nevadí, ale ak ho konzumujete vo vysokej miere ak tomu napríklad pijete zelený čaj alebo ďalšie nápoje s kofeínom je to na zváženie. Imunitný systém trpí a mení sa k horšiemu aj kvalita spánku, pretože kofeín naň pôsobí.
3. Vyprážané jedlá
Milujete vyprážaný rezeň s hranolkami alebo nejaké fast foodové jedlo, ktoré sa priamo kúpe v prepálenom oleji? Vyprážané jedlo môže byť výborné, ale pre zdravie to až tak neplatí. Štúdie z roku 2020 ukázali, že vyprážané jedlá disponujú vyšším podielom konečných produktov pokročilej glykácie (AGE). Príliš vysoká konzumácia vyprážaných jedál môže imunitnému systému narobiť veľkú paseku. Znižuje sa črevná bariéra, ktorá môže negatívne ovplyvniť imunitu.
4. Alkohol
Alkohol vo vysokej miere má vplyv na pečeň, dýchaciu sústavu a ďalšie časti ľudského tela. Okrem iného sa neblaho podpisuje aj na črevnom mikrobióme a imunitnom systéme. Telo sa potom stáva náchylnejším k rôznym infekciám. Dať si občas pohárik vína vám neuškodí, ale pravidelné konzumovanie alkoholu vo vysokej miere už môže imunitu výrazne narušiť. Najmä potom v zimných mesiacoch, kedy je imunita už tak dosť zaťažená rôznymi infekciami, vírusmi a baktériami.
5. Slané jedlá
Ľudia všeobecne solí viac ako je odporúčané. Medzi také potraviny patria napríklad slané pochutiny ako zemiačiky, slané plnené pečivo, spracované mäso, konzervy alebo tak obľúbené rýchle občerstvenie. Vysoký príjem sodíka môže byť spájaný s výskytom zápalu, aspoň tak to opisuje Hypertenzia z roku 2018. Práve zápal má vplyv na črevný mikróbiom a ten negatívny pôsobí na imunitu ľudského tela a celý kolotoč sa opakuje. Klinické štúdie však nie sú na túto tému príliš časté a rozsiahle.
Zdroj: www.svetzeny.cz