- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Prečo sme po jedle ospalí
Prečo sme po jedle ospalí
Každý z nás asi pozná ten pocit, keď po výdatnom jedle príde neodolateľná chuť na odpočinok a spánok. Tento stav, často nazývaný ako „potravinová kóma“, nie je iba mýtus. Existujú rôzne biologické a fyzikálne faktory, ktoré môžu prispieť k tomuto fenoménu.
Prichádza doba Vianoc, s ktorými sa spája vychutnávanie si dobrého a mnohokrát aj výdatného jedla. Možno poznáte ten sladký, ospalý pocit, ktorý sa dostavuje po veľkom pokrme. Takzvaná potravinová kóma (alebo odborne postprandiálna ospalosť) zažil niekedy zrejme každý z nás.
Za tento stav môže nielen nadmerná konzumácia jedla, ale aj alkohol či samotné dlhé žuvanie, ktoré nás môže unaviť.
„Cítime sa ospalí, pretože krv je odvádzaná z mozgu do čriev, aby spracovala všetko to jedlo navyše. Čím väčšie jedlo, tým viac krvi ide do čriev a menej krvi zostane v mozgu, takže sa cítite ospalejší. Nadmerné množstvo jedla a alkoholu tiež negatívne ovplyvňuje spánok, to je dôvod, prečo sa ďalší deň často cítime unavení,“ hovorí Rich Joseph, ošetrujúci lekár z nemocnice Brigham a Women’s Hospital v Bostone pre Huffington post.
Ospalosť obvykle pochádza z vysokého príjmu sacharidov a výsledné zmeny hladiny krvného cukru a inzulínu. Svoju úlohu môže zohrať aj tryptofán, esenciálna aminokyselina, ktorá sa nachádza v mnohých bežných potravinách, ktoré jeme, vrátane ovsa, banánov, mlieka, tuniaka, syra a kuracieho mäsa. V tele potom tryptofán pomáha produkovať melatonín alebo hormón spánku.
Na vine sú sacharidy
Zemiaková kaša, sladké zemiaky, plnka, rožky a koláče sú plné sacharidov, čo pravdepodobne môže spôsobiť v našom tele zmätok.
„Potraviny s vyšším glykemickým indexom majú tendenciu spôsobiť väčšie skoky a následné poklesy hladiny cukru v krvi,“ tvrdí Joseph. Pokles hladiny cukru v krvi sa potom prejaví poklesom energie a neschopnosťou sa sústrediť na prácu.
Pridanie vlákniny – šalátu, tekvice, pečeného ružičkového kelu – a naplnenie taniera sýtiacimi bielkovinami môže pomôcť vyvážiť niektoré letargické účinky sacharidov.
„Pokiaľ sa jedná o veľké jedlo skladajúce sa z rôznych sacharidov, tukov a bielkovín, pravdepodobne to spôsobí menší agresívny nárast hladiny cukru v krvi, najmä ak zjete nejaké bielkoviny a tuky predtým,“ dodáva Joseph.
Ďalšie potenciálne faktory: Alkohol a stres
Pár pohárov vína alebo piva do jedla môže pomôcť uvoľniť sa a tiež navodiť pocit ospalosti.
Alkohol môže mať aj negatívny vplyv na kvalitu spánku. „Ak sa rozhodnete piť, napite sa skôr počas dňa alebo aspoň niekoľko hodín pred spaním,“ hovorí Erica Jansenová, nutričná epidemiologička z University of Michigan.
„Alkohol môže tiež zlepšiť náladu v danom okamihu, ale neskôr môže naopak dôjsť opäť k prepadu, čo môže viesť k zhoršenému zaspávaniu,“ dodáva.
Dôvodom, prečo ste ospalí, môže byť aj stres spojený s Vianocami. Cestovanie, deti alebo rodinné napätie, to všetko môže prispieť k zlému spánku a následnej únave.
Ako riešiť potravinovú kómu?
- Rozumné porcie: Snažte sa udržiavať rozumné veľkosti porcií. Príliš veľké množstvo jedla môže zaťažiť tráviaci systém a spôsobiť väčšiu únavu.
Zdravé zloženie jedla: Voľte jedlo bohaté na živiny a vyhýbajte sa prílišnému množstvu tuku a jednoduchých cukrov. Zdravé zloženie jedla môže pomôcť udržať stabilnú hladinu energie.
Fyzická aktivita: Ľahká fyzická aktivita po jedle môže pomôcť stimulovať tráviaci systém a znížiť pocit ospalosti.
Pitný režim: Dostatočný pitný režim môže pomôcť pri trávení a udržiavaní rovnováhy tekutín v tele.
Zdroj: www.novinky.cz