Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako usušiť ovocie na vianočný stromček a štedrovečernú tabuľu? Tu je presný návod

Ako usušiť ovocie na vianočný stromček a štedrovečernú tabuľu?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ako usušiť ovocie na vianočný stromček a štedrovečernú tabuľu? Tu je presný návod Foto: www.gettyimages.com
reklama:

Radi by ste tento rok ozdobili stromček sušenými plátkami pomaranča alebo krížalkami z jabĺk? Alebo chcete obohatiť sviatočný stôl sušenými dobrotami? Poradíme vám, ako ovocie doma najlepšie usušiť.

Sušenie je najzdravší spôsob, ako si uchovať ovocie. Je však dôležité, aby sušenie prebiehalo pomaly a šetrne. Príliš vysoká teplota totiž zbaví ovocia cenných vitamínov. Ideálna teplota pri sušení sa tak pohybuje medzi 30 až 60 stupňami Celzia.

Sušiť môžete akékoľvek ovocie. Musí byť však čisté, nepoškodené, bez plesne a nesmú byť nahnité. Dôležité tiež je, aby ovocie bolo zrelé, nie však prezreté. Vhodné sú napríklad jablká a hrušky, ktoré nie je potrebné ani lúpať. Naopak. Šupka obsahuje množstvo živín.

Ovocie vykôstkujte, olúpte, jablká a hrušky zbavte jadrovníka. Hroznové víno, čučoriedky, maliny či černice nechajte v celku. Väčšie ovocie a kusy prekrojte na pol alebo ich nakrájajte na plátky o šírke maximálne jeden centimeter. Čím budú kúsky ovocia väčšie, tým dlhší čas vám bude trvať, než sa usušia. Ovocie pravidelne kontrolujte, či vám neplesniví.

Pokiaľ chcete, aby si nakrájané ovocie ponechalo peknú svetlú farbu, namočte ho na niekoľko minút do vody s citrónovou šťavou či octom. Na liter vody postačí šťava z jedného citróna, prípadne dve lyžice octu. Ovocie po vybratí nechajte odkvapkať alebo len jemne osušte utierkou.

Ako sušiť ovocie v rúre

Naše babičky sušičky nemali, napriek tomu ovocie sušili pravidelne. Zatiaľ čo predtým bola sušiacim nástrojom rúra vykurovaná drevom, dnes je klasikou rúra elektrická. Aký je vhodný postup, aby ste ovocie nespálili? Zvoľte najlepšie teplovzdušný ohrev na 40 stupňov Celzia.

Akonáhle bude rúra predhriata, umiestnite do nej rošty alebo plechy s ovocím naukladaným na papieri na pečenie. Podstatné je rúru úplne nezatvárať, aby z nej mohla odchádzať vlhkosť. S tým vám pomôže napríklad zložená utierka alebo zboku vložená vareška.

Po dvoch hodinách sušenia môžete teplotu zvýšiť na 50 až 60 stupňov, aby sa ovocie skôr usušilo (ak však chcete zachovať čo najvyššie možné množstvo vitamínov, sušte maximálne na 50 stupňov Celzia). Ku koncu tejto doby teplotu opäť znížte na pôvodných 40 stupňov. Stav ovocia pravidelne kontrolujte, nech ho nespálite. Dĺžka sušenia je závislá od zrelosti ovocia, jeho druhu i veľkosti jednotlivých kúskov.

Ako sušiť ovocie v sušičke

V domácich sušičkách sa ovocie suší pri teplotách od 50 do 55 ° C podľa inštrukcií ich výrobcu. Že je dobre usušené, poznáte podľa toho, že je pružné, ohybné a vláčne. Pretože obsahuje menej ako 5% vody, nebudú na ňom žiadne vlhké miesta. Pokiaľ niektorý kúsok po vychladnutí rozrežete a stlačíte, nesmie sa na reze objaviť voda.

Zdroj: abecedazahrady.cz, bydlimekvalitne.cz, www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.