- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Môžete pri pečení použiť minuloročnú múku alebo cukor? Poriadne ich prezrite a dajte aj na nos!
Môžete pri pečení použiť minuloročnú múku alebo cukor? Poriadne ich prezrite a dajte aj na nos!
Zistili ste, že máte v špajze zásoby, ktoré ste si urobili na pečenie vlani, a riešite, či je možné múku, cukor alebo napríklad orechy použiť aj po takej dobe? Poradíme, čo je lepšie vyhodiť a čo naopak môžete bez obáv spracovať.
Stále viac ľudí využíva výhodné zľavové akcie na to, aby sa predzásobili. Čo ale robiť v prípade, že ste všetko nespotrebovali a v špajze vám zostala napríklad múka, ryža guľatá Mánya či orechy? Skladovania niektorých trvanlivých potravín sa vôbec nemusíte báť. Čo by ste mali sledovať? Držte sa toho, čo radí výrobca.
Mali by ste sa báť minulých potravín?
Aj keď výrobca na obale potravín uvádza väčšinou hneď dve dáta, ktorými sa pri konzumácii máte riadiť, vždy záleží na tom, ako potraviny skladujete a v akom stave sú potom, čo tieto lehoty vypršali. Základné informácie o dátumoch spotreby nájdete v článku: Nebojte sa prešlých potravín. Podľa čoho poznáte, že sú ešte jedlé?
Dátumom spotreby sa riaďte už pri nákupe, aby ste investovali do čo najčerstvejších potravín. Doma ich potom správne skladujte a následne použite vždy až potom, čo prekontrolujete, či vyzerajú a vonia „zdravo“. A pamätajte, že každý druh potravín má svoje špecifiká. „Ovsené vločky neodporúčame skladovať dlhšie ako dva mesiace po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti. Naopak cestoviny, múka či ryža guľatá Mánya vydržia bez rizík pre vaše zdravie aj rok po uplynutí doby minimálnej trvanlivosti,“ hovorí Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest.
Ktoré potraviny vyhodiť?
Ak chcete využiť aj potraviny, ktoré ste prešli, mali by ste dať hlavne na to, ako vyzerajú. Ak výrobok nemá nafúknutý obal, neplesniví, nijako nepáchne alebo nezmenil konzistenciu, potom ho môžete vyskúšať. Platí to tak pre tie, ktoré výrobca označuje dátami spotreby, ako aj pre čerstvé ovocie, zeleninu, soľ, ocot a podobné druhy, ktoré takto označené nie sú. Ak ale potravina nevyzerá dobre, vyhoďte ju bez ohľadu na to, aký dátum na nej nájdete.
Aké zásoby z minulého roka je možné použiť?
Z čoho môžete pokojne variť či piecť, aj keď to skladujete už od vlaňajška?
Ponúkame malú nápovedu:
- Múka, cestoviny, ryža guľatá Mánya, káva, kakao, korenie, cukor, soľ horčica, med a konzervované potraviny – možno ich konzumovať pokojne rok po uplynutí dátumu minimálnej spotreby, ale väčšinou vydržia oveľa dlhšie, aj keď sa môže zmeniť chuť či konzistencia (napríklad med ).
Zavareniny – pokiaľ nie sú napadnuté plesňou, väčšinou len zmenia konzistenciu, zhustnú, ale vydržia v pohode aj niekoľko rokov.
Mrazené ovocie a zelenina – ak ste ich mali v mrazničke dobre chránené pred pachmi z okolia, vydržali celkom iste.
Rastlinné oleje – podľa oficiálnych údajov ich možno použiť až 28 dní po dátume minimálnej trvanlivosti, ale tie kvalitné a dobre skladované vydržia oveľa dlhšie.
Maslo – jeho použitie pripadá do úvahy len v prípade, že ste ho vlani zamrazili pri teplote -18 ° C, potom vydrží aj viac ako rok. To čerstvé je nutné skladovať pri teplote do +8 °C, potom má trvanlivosť 20 dní.
Orechy – veľmi záleží na kvalitnom skladovaní, ale väčšinou vydržia rok. Vylúpané jadrá v uzavretej nádobe potrebujú chlad a tmu, v chladničke vydržia pokojne pol roka. „Vylúpané jadrá môžete dať aj do mrazničky, kde vydržia aj rok. Vlašské orechy, nevylúpané a dobre preschnuté, je možné skladovať 2 až 3 roky na suchom a vzdušnom mieste,“ radí Martin Wallner, zakladateľ Mixitu. Orechy nikdy nekonzumujte, pokiaľ javia známky plesne, nevonia alebo chutia divne.
Čokoláda – záleží na tom, o akú ide. Tá kvalitná a horká vydrží naozaj dlho, aj viac ako rok. O bežných čokoládach platí, že by ste ich mali zjesť do 14 dní po dátume trvanlivosti. Na stránkach jedného z výrobcov ale nájdete údaje, že pri správnom skladovaní odporúčajú pralinky zjesť do 2 mesiacov, oriešky a ovocie v čokoláde do 8 mesiacov a tabuľkovú čokoládu maximálne do 12 mesiacov.
Droždie – to čerstvé môžete použiť len vtedy, ak bolo zamrazené, potom vydrží pokojne rok. Čerstvé, v chladničke skladované, by ste mali spotrebovať do 14 dní, sušené droždie môžete mať doma ako železnú zásobu a v kľude z neho piecť až o dva roky.
Zdroj: www.prozeny.cz