Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 trikov, ktoré vám pomôžu sa neprejedať

5 trikov, ktoré vám pomôžu sa neprejedať
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
5 trikov, ktoré vám pomôžu sa neprejedať Foto: www.gettyimages.com
reklama:

Jedlo je kúzelník, ktorý nám dodáva sily k životu a napĺňa nás radosťou, keď zvýši hladinu serotonínu v krvi. Práve preto je také ľahké sa prejesť. Chceme si predĺžiť, posilniť tú radosť. Ponúkame vám niekoľko jednoduchých postupov, ktoré vám pomôžu sa neprepchať a mať pritom z jedla čo najväčšie potešenie.

1. Vôňa, zvuky, farby, pocity

Pre mnoho ľudí je ťažké sa včas pri jedle zastaviť a neprejesť sa čisto len preto, že za nich akoby jej autopilot. Je tu stimul – dobré jedlo – a my naň reagujeme – jeme. „V pauze medzi stimulom a reakciou pramení ľudská sloboda“, vyhlásil americký psychológ Rollo May (1909-1994), jeden z vedúcich predstaviteľov existenciálnej psychológie. Keď teda pozdržíme reakciu, keď pred ňou urobíme najmenšiu prestávku, poskytujeme si tým možnosť slobodne sa rozhodnúť, či budeme pokračovať v jedle alebo či sme už sýti a je čas prestať jesť.

Vo svojej knihe „Intuitívne stravovanie“ nás psychoterapeutka Svetlana Bronniková zoznamuje s postupom, ktorému hovorí „5-4-3-2-1“. Pomáha zastaviť sa v práve prítomnom okamihu a uvedomiť si pocit slobodnej voľby medzi stimulom a reakciou. Môžeme ho uplatniť pred jedlom a vo chvíli, keď by sme radi skončili, ale zároveň máme nutkanie ešte niečo zahryznúť: Uveďte 1 vôňu, ktorú práve cítite, 2 zvuky, ktoré počujete (počíta sa aj zvuk vlastného srdca), popíšte 3 telesné pocity, ktoré vaše telo práve vníma (dotyk odevu na koži, okolitá teplota, to, ako sa nohy opierajú o podlahu), uveďte 4 farby, ktoré vidíte okolo seba a 5 predmetov vo svojej blízkosti.

2. Olovrant na francúzsky spôsob

Prečo všetko, čo je škodlivé, je také dobré a zdravé jedlo, ako napríklad hlávkový šalát alebo brokolica, v tom lepšom prípade nevyvolá žiadne emócie a v tom horšom je jednoducho chuťovo príšerné? Zdá sa, že táto otázka Francúzky netrápi, dokážu premeniť na potešenie všetko. Jamie Cat Callanová, autorka kúzelnej knižky o ženskom sebavedomí «Francúzky nespia samy» , rozpráva o jednom jednoduchom triku:

«Bola som presvedčená, že Francúzka by nejedla nič priamo z papiera. Ale keď som bola nedávno v Paríži, videla som počas poludňajšej prestávky dva mladé dievčatá, ktoré si urobili piknik na jednom z mostov cez Seinu. Bol kúzelný slnečný deň a tie dve mladé ženy tam niečo zobali rovno z plastových obalov. Keď som prišla bližšie, došlo mi, že to nie sú žiadne čipsy, ale hlávkový šalát – pokrájané jemné mladé listy. Tieto Francúzky! Skúsila som to urobiť doma. Kúpila som šalát, umyla, pokrájala, dala do plastovej krabičky a mierne zastrekla olivovým olejom. Trošku som ho osolila a okorenila čerstvo pomletým čiernym korením. Bolo to neuveriteľne sýte a navyše ten nezabudnuteľný pocit, že všetko, čo je v krabičke, je moje! Navyše to «všetko» bolo príjemne slané, chrumkavé a skutočne veľmi zdravé».

3. Päťkrát viac

Číňania majú porekadlo «Hasiť oheň drevom». Na jeho základe vypracoval taliansky psychoterapeut Girgio Nardone (nar. 1958) provokatívny postup: stanovíte si vyvážený stravovací režim podľa svojho uváženia (1500-2000 kcal denne) a keď je čas na jedenie, jete všetko, čo mu zodpovedá. Ak však rozpis porušíte, nedodržíte plán a dáte si niečo medzi plánovanými jedlami, musíte toho zjesť päťkrát viac, než ste chceli.

Ak si napríklad dáte malú čokoládu, musíte ich zjesť rovno päť. A ak neodoláte kúsku torty, budete si na ňom pochutnávať päťkrát. „Takže buď si odopriete niečo na zahryznutie medzi plánovanými jedlami, alebo musíte zjesť päťkrát viac“, vysvetľuje Nardone. „Keď pacientov vyzveme, aby tento postup dodržiavali, spravidla zjedia ono päťkrát väčšie množstvo tak raz-dvakrát, ale potom s tým prestanú, pretože prejedať sa týmto spôsobom zďaleka nie je tak príjemné, ako to bývalo predtým“. Takýto prístup uľahčuje naučiť sa zvládať situáciu neprekonateľnej chuti na niečo a pestuje návyk vlastnej rozumnej kontroly a pomeru k jedlu.

4. Toto nejem» miesto – Toto ja nemôžem, to nesmiem

Zákaz len posilňuje pokušenie, to je dobre známe každému, kto sa kedy pokúšal zakázať si všetky dobroty raz a navždy. Sme ľudia, nie sme roboti, preto je niečo podobné nereálne. Oveľa účinnejšie je pri zbadaní niečoho lákavého, u čoho je pre nás naozaj ťažké uspokojiť sa s jedným kúskom, povedať sami sebe alebo ostatným «Vďaka, toto ja nejem». Funguje to oveľa lepšie ako odpoveď „Toto ja nemôžem, to nesmiem“.

Rozdiel je v tom, ako sa pritom cítime. „To nerobím“ znamená pre mozog slobodnú voľbu: ovládam situáciu, som jej pánom. Ten, kto sa rozhodne „Toto nemôžem“ akceptuje akési obmedzenia, tie slová ho zbavujú vnútornej sily a nútia ho, aby sa cítil ako obeť.

5. Vyhodiť kotvu

Veľmi rozšíreným problémom mnohých ľudí, ktorí sa stretávajú s váhou, je večerné prejedanie. Sme unavení, zjeme večeru a – nedokážeme prestať. Prídavky, niečo malé, zvyšok dezertu v chladničke, jedna porcia nasleduje druhú a v výsledkom je úplný záchvat obžerstva.
Skúste «vyhodiť kotvu»: vyberte si nejaké jedlo alebo potravinu ako bodku za večerou, ktorá znamená, že v ten deň už nebudete nič jesť. Dobrou možnosťou takejto «kotvy» sú citrusy- pomaranč, grapefruit alebo pomelo. Je v nich menej cukru, chuť do jedla sa teda otupí. Jablko naopak chuť do jedla vyvoláva, pretože stimuluje produkciu kyseliny soľnej v žalúdku.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.