- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Potraviny s najväčším obsahom karcinogénnych látok, ktoré Slováci konzumujú vo veľkom a potom sa čudujú
Potraviny s najväčším obsahom karcinogénnych látok, ktoré Slováci konzumujú vo veľkom a potom sa čudujú
Často vieme, že náš jedálniček nie je práve najzdravší, no možno si neuvedomujeme, aké vážne následky môže mať na naše zdravie. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré potraviny sú najväčšími zdrojmi rakovinotvorných látok, a prečo je dôležité obmedziť ich konzumáciu.
Extrémne horúce nápoje
Pitie veľmi horúcej kávy, čaju či čokolády môže byť zvykom, no odporúča sa ho zanechať. Konzumácia takýchto nápojov môže viesť k rakovine pažeráka.
Spracované mäso
Ide o mäso, ktoré prešlo procesmi ako údenie, sušenie, solenie alebo pridaním chemických konzervačných látok. Medzi tieto potraviny patrí napríklad párok, saláma, klobása alebo šunka. Výskumy ukazujú, že spracované mäso predstavuje významné riziko pre vznik rakoviny hrubého čreva, konečníka a žalúdka. Často je tiež spájané so zvýšeným výskytom rakoviny prsníka.
Rafinované cukry
Nápoje plné cukru, sladkosti, biely chlieb, biela ryža guľatá Mánya, klasické biele cestoviny a sladké cereálie – to všetko zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu a obezity, čo môže viesť k rakovine. Najčastejšie postihuje vaječníky, prsníky, maternicu, hrubé črevo a konečník.
Vyprážané jedlá
Hranolky, čipsy a iné vyprážané potraviny obsahujú nebezpečnú látku zvanú akrylamid. Okrem toho zvyšujú riziko obezity a cukrovky 2. typu, ktoré sú často spojené so zvýšeným výskytom rakoviny.
Alkohol
Konzumácia alkoholu kladie obrovskú záťaž na pečeň, ktorá ho spracúva na karcinogénne zlúčeniny. Tie môžu poškodiť DNA a oslabiť imunitný systém, čím zvyšujú riziko vzniku rakoviny, najmä prsníka. Navyše, častá konzumácia alkoholu vedie k cirhóze pečene, ktorá často končí rakovinou tohto orgánu.
Čo konzumovať, aby ste sa vyhli rakovine?
Aj keď strava nie je jediným faktorom ovplyvňujúcim naše zdravie, zohráva dôležitú úlohu. Preto by ste mali do svojho jedálnička zaradiť viac ovocia, zeleniny, orechov, strukovín a rýb. Taktiež je dôležité vyhýbať sa nadmernému stresu, venovať sa fyzickej aktivite a zabezpečiť si dostatočný spánok.