- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Cibuľový čaj- účinný pri nachladnutí, kašli a pri prvotných príznakoch vírusových ochorení
Cibuľový čaj- účinný pri nachladnutí, kašli a pri prvotných príznakoch vírusových ochorení
Cibuľový čaj je skutočným pokladom v chladnejších dňoch a zimnom období. Tento recept, známy už našim babičkám, sa odovzdáva z generácie na generáciu. Je výnimočne účinný pri nachladnutí, kašli a pri prvotných príznakoch vírusových ochorení. Príprava tohto čaju je nielen jednoduchá, ale aj veľmi efektívna.
Prirodzené zdroje sú často našou prvou voľbou, keď sa stretávame s rôznymi zdravotnými problémami. V chladnom počasí najčastejšie bojujeme s bolesťami hrdla, nachladnutím a kašľom. Možno vás prekvapí, že cibuľa, bežná surovina, je skvelým liekom na tieto ťažkosti. Má účinky podobné prírodným antibiotikám, posilňuje imunitu a napomáha vykašliavaniu.
Postup prípravy cibuľového čaju
Na prípravu čaju používame čerstvú cibuľu, z ktorej dokážeme získať množstvo zdraviu prospešných látok. Naši predkovia často pridávali do cibuľového čaju aj majoránku, ktorá je známa svojimi protizápalovými vlastnosťami a pozitívne ovplyvňuje trávenie. Aby bol čaj ešte chutnejší a účinnejší, môžeme pridať nastrúhaný zázvor a lyžicu byliniek ako materina dúška, harmanček alebo šalvia, ktoré sú nápomocné pri prechladnutí.
Na jednu porciu cibuľového čaju budete potrebovať:
- 2 väčšie cibule
- 2 lyžice sušenej majoránky
- 800 ml vody
- Šťavu z 1,5 citróna
- Med podľa chuti
Postup:
- Cibuľu ošúpte a nakrájajte na tenké plátky, ktoré vložte do väčšej nádoby alebo konvice.
- Pridajte majoránku a zalejte vriacou vodou.
- Nechajte zakryté odstáť aspoň 15 minút, ideálne aj 30 minút.
- Čaj sceďte a dochuťte medom a citrónovou šťavou. Pite jeden šálok 3-krát denne, kým sa príznaky nezlepšia.
Ak vám chuť cibule nie je po vôli, môžete do čaju pridať aj škoricu a klinčeky, ktoré majú zahrievacie účinky, a tak sú ideálne na zimu.