Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tradičný recept na krehké žĺtkové pečivo

Tradičný recept na krehké žĺtkové pečivo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Tradičný recept na krehké žĺtkové pečivo Foto: depositphotos.com
reklama:

Žĺtkové pečivo je skutočne jednoduché na prípravu, a to ľan s použitím dvoch základných ingrediencií. Napriek svojej jednoduchosti sa jedná o lahodný a krehký zákusok, ktorý sa pri konzumácii doslova rozpúšťa na jazyku. Keď pripravujeme pečivo, často máme problém, čo robiť so zvyšnými bielkami. Ak však máte za sebou prípravu kokosiek či pusiniek, možno narazíte na opačný problém. V takom prípade je ideálnym riešením žĺtkové pečivo, ktoré je nielen rýchle, ale aj veľmi chutné.

Tradičný recept na žĺtkové pečivo

Tento druh pečiva patrí medzi staršie tradičné sladkosti, ktoré sa pripravovali nielen počas Vianoc, ale aj na Veľkú noc. V minulosti sa mu hovorilo aj „krehuľky“ vďaka jeho krehkej a jemnej textúre. Tento recept sa objavoval v mnohých starých kuchárkach, ale s časom sa trochu vytratil zo záujmu. Dnes sa však stále často vyskytuje v cukrárňach, kde sa prezentuje ako rakvičkové pečivo so šľahačkou.

Základné vlastnosti tohto pečiva sú veľmi podobné rakvičkám, pretože zdieľajú rovnakú metódu prípravy a použitej ingrediencie. Po upečení vznikne krehká, vzdušná cukrovinka, ktorá sa jemne rozpúšťa v ústach. Vysoký obsah cukru tento zákusok robí skvelým spoločníkom na zasýtenie túžby po sladkom.

Potrebujete len dve ingrediencie

Jednou z hlavných výhod žĺtkového pečiva je, že na jeho prípravu potrebujete len dve základné ingrediencie – žĺtky a cukor. Tento recept môže byť obohatený o vanilkový cukor, škrobovú múčku, hladkú múku alebo cukrárske droždie, ktoré je možné zakúpiť v obchodoch s cukrárskymi potrebami. Dá sa povedať, že ide o žĺtkovú verziu bielkových pusiniek.

Rôzne spôsoby prípravy

Žĺtkové pečivo sa dá pripravovať v rôznych formách. Najčastejšie sa pečie v špeciálnych formičkách, ako sú formy na prácne, košíčky alebo iné dekoračné tvary. Môže to byť v podobe rybičiek, zvončekov, šišiek, orechov alebo košíčkov. Pokiaľ tieto formičky nemáte, môžete jednoducho vytvoriť malé guličky a piecť ich na plechu s papierom na pečenie.

Ďalšou možnosťou je vyváľanie cesta do plátu a následné vyrezávanie rôznych tvarov. Pre žĺtkové pečivo je typické pečenie pri nízkej teplote. Takto pripravené pečivo je krehké, pripomínajúce rakvičky, a dokonale sa rozpadá na jazyku. Ak ste ako deti ochutnávali žltky s cukrom, určite si tento recept zamilujete.

Postup prípravy žĺtkového pečiva

Prvým krokom pri príprave žĺtkového pečiva je dôkladné utretie žĺtkov s cukrom do peny. Ak použijete mixér alebo ručný šľahač, tento krok vám zaberie len 15 minút, ak to robíte ručne, bude to trvať približne 40 minút.
Pokiaľ používate formičky, nezabudnite ich dôkladne vymazať tukom – ideálne maslom alebo sadlom. Naplňte formičky ľan z polovice, pretože počas pečenia cesto narastie. Ak sú formičky naplnené až po okraj, pečivo sa môže zle piecť a nebude mať požadovanú konzistenciu.
Ak pečiete v formičkách, začnite piecť pri teplote 140-150 °C a po 5 minútach znížte teplotu na 120 °C. Pečte ďalších 15 minút, ale počas prvých 10 minút neotvárajte dvierka rúry, aby sa cukroví neprepuklo. Hotové pečivo by malo zostať svetlé. Ak sa pečivo nafúkne nerovnomerne alebo sa na ňom objavia praskliny, znamená to, že je prepečené.
Pre pomalšie sušenie môžete pečivo piecť pri teplote okolo 80 °C, čo však bude trvať približne 40 minút.
Hotové kúsky môžete dozdobiť polevou, bielkovou alebo kakaovou, prípadne posypať cukrovými kvietkami, čo cukroví dodá efektný vzhľad. Najlepšie sa hodí ozdobovanie cukroví pečeného v košíčkových formičkách.

Tradičný recept na krehuľky

Existuje mnoho verzií prípravy žĺtkového pečiva. Naše babičky často pripravovali pečivo s amóniom (cukrárskym droždím), kedy sa zmes nechala odležať do druhého dňa. Potom sa cesto použilo na vykrajovanie tvarov. Ak máte doma formičky na pracne a chcete vyskúšať najjednoduchší recept, použite tento tradičný spôsob:

Ingrediencie:

Na 1 žĺtok použite 4 dkg cukru.
Zmesou naplňte formičky do polovice.
Formičky vložte do predhriatej trúby a prvých 10 minút neotvárajte dvierka. Po znížení teploty pečte až do doružova.

Alternatívny recept:

Ak nemáte formičky, môžete vyskúšať tento variant so zemiakovým škrobom.

Na prípravu budete potrebovať:

1 žĺtok
30 g zemiakovej múčky
150 g práškového cukru

Postup:

Zmiešajte žĺtka a zemiakovú múčku a pokračujte v miešaní asi 5 minút.
Potom pridajte práškový cukor a spracujte cesto.
Vytvorte malé guličky, ktoré uložte na plech vymastený tukom a pečte ich pri miernej teplote, až kým nie sú suché. Nakoniec môžete ozdobiť kakaovou polevou.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.