Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo všetko cibuľa dokáže pre naše zdravie?

Čo všetko cibuľa dokáže pre naše zdravie?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Čo všetko cibuľa dokáže pre naše zdravie? Foto: depositphotos.com
reklama:

V mnohých domácnostiach je jednou z najbežnejších a najprístupnejších zložiek v kuchyni cibuľa. Tento jednoduchý a cenovo dostupný poklad ukrýva množstvo zdravotných výhod, ktoré boli známe už našim predkom. Bez ohľadu na to, či ju máte radi surovú, varenú alebo nakladanú, cibuľa je nielen chutná, ale aj prospešná pre naše zdravie. Stačí si ju zaradiť do každodenného jedálnička a môžete sa rozlúčiť s rôznymi zdravotnými problémami, ako sú kašeľ, nachladnutie či zvýšený cholesterol.

Cibuľa patrí do rodiny Allium, rovnako ako cesnak, pór alebo šalotka. Väčšina ľudí denne skonzumuje priemerne 9 kilogramov tejto pálivej zeleniny v rôznych podobách. Na trhu nájdete rôzne druhy cibule – žltú, bielu, červenú, fialovú a dokonca aj španielsku, ktoré sa líšia chuťou a výživovými vlastnosťami.

Jednou z hlavných výhod cibule je jej bohatý obsah živín, pričom má nízky počet kalórií. Cibuľa je skvelým zdrojom vitamínov a minerálov, ako je vitamín C, ktorý podporuje imunitný systém, pomáha pri tvorbe kolagénu a obnovuje tkanivá. Okrem toho obsahuje vitamíny B-komplexu, ako sú folát (B9) a pyridoxín (B6), ktoré majú kľúčový význam pri metabolizme a zdraví nervového systému. Draslík, ktorý cibuľa obsahuje, pomáha udržiavať rovnováhu tekutín v tele a podporuje správnu funkciu svalov a nervov.

Čo všetko cibuľa dokáže pre naše zdravie?

  1. Podporuje trávenie vďaka prebiotikám
    Cibuľa je bohatá na prebiotiká, ktoré sú výživou pre prospešné baktérie v našich črevách. Tieto látky, ako vláknina, oligosacharidy a laktulóza, zlepšujú črevnú mikroflóru a podporujú správnu funkciu tráviaceho systému. Týmto spôsobom dochádza aj k posilneniu imunitného systému a zmierneniu alergických reakcií.
  2. Úľava pri kašli a nachladnutí
    Cibuľa obsahuje allicín, ktorý má antibiotické účinky a pomáha posilniť prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Pri kašli pomáha cibuľový čaj, ktorý pripravíte jednoducho tak, že nakrájate cibuľu, zalejete ju horúcou vodou a necháte 20 minút vylúhovať. Môžete pridať aj med na zlepšenie chuti. Čerstvá cibuľová šťava uľahčuje vykašliavanie, a ak vás trápi bolesť v krku alebo upchaté dutiny, môžete využiť aj cibuľový zábal, ktorý pôsobí proti zápalom a zlepšuje dýchanie.
  3. Pomáha v boji proti rakovine
    Rôzne druhy cibule sú bohaté na antioxidanty, ako je quercetin, ktorý pomáha zabraňovať rozvoju rakovinových buniek. Strava bohatá na túto látku je spájaná s nižším rizikom vzniku rakoviny pľúc.
  4. Chráni srdce a cievy
    Cibuľa obsahuje rôzne antioxidanty a zlúčeniny, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a triglyceridov, čím znižujú riziko srdcových ochorení. Tieto látky tiež podporujú zdravý krvný tlak a znižujú zápaly v tele, čo má priaznivý účinok na obehový systém.
  5. Červená cibuľa je antioxidantová bomba
    Červená cibuľa je obzvlášť bohatá na antioxidanty, ktoré pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom a znižujú zápaly. Ak ju pravidelne konzumujete, podporíte nielen trávenie, ale aj celkové zdravie. Nakladaná červená cibuľa má ešte väčší obsah týchto prospešných látok, čo z nej robí vynikajúci doplnok do každodenného jedálnička.
  6. Pomoc pri cukrovke
    Cibuľa obsahuje látky, ktoré podporujú tvorbu inzulínu, čím môže byť nápomocná pre diabetikov. Výskumy ukázali, že konzumácia čerstvej červenej cibule môže znížiť hladinu cukru v krvi, čo môže pomôcť pri kontrole diabetes.

Opatrnosť pri konzumácii cibule

Pre niektorých ľudí môže cibuľa spôsobovať nepríjemný telesný zápach, pretože sírové zlúčeniny, ktoré obsahuje, môžu ovplyvniť zápach potu. Ľudia so syndrómom dráždivého čreva môžu po jej konzumácii pociťovať zvýšenú plynatosť, a preto by jej príjem mali obmedziť.

Cibuľa je teda vynikajúcim a dostupným prírodným prostriedkom na zlepšenie zdravia. Ak ju pravidelne zaradíte do stravy, nielen že podporíte imunitu a zdravie srdca, ale pomôžete aj tráveniu a ochrane pred mnohými závažnými chorobami.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.