Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ľanové semienko: Skvelý pomocník pre zdravie, krásu a trávenie

Ľanové semienko: Skvelý pomocník pre zdravie, krásu a trávenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ľanové semienko: Skvelý pomocník pre zdravie, krásu a trávenie Foto: depositphotos.com
reklama:

Medzi obľúbené superpotraviny, ktoré podporujú zdravý životný štýl, patrí okrem chia semienok aj ľanové semienko. Tento nenápadný poklad sa môže pochváliť mnohými zdravotnými výhodami. Pozrite sa, aké prínosy vám ľanové semienko môže ponúknuť a ako ho správne používať.

Ľanové semienko je dostupné v dvoch hlavných variantoch: zlaté a hnedé. Zlatý variant má jemnejšiu, maslovú chuť, zatiaľ čo hnedé semienko je o niečo viac orieškové. Čo sa týka zdravotných prínosov, medzi týmito dvoma druhmi nie je zásadný rozdiel. K dispozícii je aj ľanový olej, ktorý má podobné účinky ako semienko.

Čo všetko obsahuje ľanové semienko?

Ľanové semienko je bohaté na cenné živiny, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu. Je zdrojom vlákniny, bielkovín, omega-3 a omega-6 mastných kyselín, vitamínov skupiny B, vitamínu C a E. Z minerálov obsahuje vápnik, horčík, draslík, zinok, fosfor, mangán a selén. Navyše je plné lignanov, ktoré pomáhajú chrániť rastliny pred patogénmi a pôsobia ako antioxidanty. Dôležité je vedomá si toho, že rôzne odrody ľanového semienka môžu mať rozdielny pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Najlepší pomer týchto kyselín poskytujú odrody ako Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders a Libra.

Zdravotné prínosy ľanového semienka

Ľanové semienko má mnoho pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Podporuje trávenie a prispieva k rastu zdravých vlasov a nechtov. Vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi – vláknina sa totiž viaže na cholesterol v črevách a bráni jeho nadmernému vstrebávaniu. Ďalej obsahuje protizápalovú omega-3 mastnú kyselinu ALA, ktorá pomáha znižovať zápalové procesy v tele. Ľanové semienko je užitočné pri liečbe artritídy, infekcií močového mechúra, bolestí v krku, respiračných ochorení, kašli, ale aj pri depresiách, systémovom lupuse a ďalších autoimunitných ochoreniach. Niektoré štúdie naznačujú, že môže mať ochranný účinok proti rakovine prsníka, prostaty, pľúc a hrubého čreva. Ľanové semienko tiež riedi krv, čo môže pomôcť prevencii vzniku krvných zrazenín a trombov.

Ako správne užívať ľanové semienko?

Na optimálne využitie ľanového semienka je dobré ho pred použitím dobre rozhrýzť alebo, ešte lepšie, rozomlieť na prášok. Môžete použiť kávový mlynček, ktorý je dostupný za rozumnú cenu. Pokiaľ semienko rozomeliete, je ideálne ho ihneď spotrebovať, pretože pri skladovaní strácajú niektoré cenné živiny. Ľanové semienko môžete pridať do nápoja alebo pripraviť nálev – jednu lyžičku mletých semienok zalejete studenou vodou a necháte lúhovať cez noc. Ak chcete tento proces urýchliť, použite horúcu vodu a lúhujte semienko iba 15 minút. Ľanové semienko môžete tiež pridávať do rôznych jedál. Zaujímavým spôsobom jeho využitia je pripraviť náhradu múky na obaľovanie, ktorá je ideálna pre vyprážané pokrmy. Stačí rozomlieť semienko na jemnú múku, pridať vajcia a vytvoriť cestíčko. Ľanová múka sa skvele hodí aj namiesto hladkej múky pri príprave trojobalu, navyše kombinácia mandľovej múky a parmezánu ako náhrada strúhanky dodá pokrmom výbornú chuť. Ak chcete použiť ľanové semienko namiesto vajec, zmiešajte jednu lyžicu mletého semienka s dvoma až tromi lyžicami horúcej vody a vytvoríte gél, ktorý môže nahradiť vajcia v receptoch. Ľanový olej by mal byť používaný iba pre studenú kuchyňu, napríklad do šalátov alebo na dochutenie pokrmov. Mleté semienka aj olej je možné tiež používať externe na pokožku.

Kedy sa konzumácii ľanového semienka vyhnúť?

Existujú prípady, kedy by ste sa mali konzumácii ľanového semienka vyhnúť. Jedným z týchto prípadov je tehotenstvo a dojčenie, pretože semienko môže ovplyvniť hormonálnu rovnováhu. Aj ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, by mali obmedziť príjem ľanového semienka. Vzhľadom na jeho účinky na riedenie krvi sa odporúča prestať ho pravidelne užívať aspoň 14 dní pred plánovanou operáciou. Osobitnú pozornosť je potrebné venovať nezrelým semienkam, ktoré môžu obsahovať toxické látky. Aj keď ľanové semienko môže pomôcť zmierniť zápaly v tele, pri niektorých črevných ochoreniach môže naopak spôsobiť zhoršenie príznakov. Pred začatím pravidelnej konzumácie sa preto odporúča konzultácia s lekárom, najmä ak máte nízky krvný tlak.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.