Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Všetky varianty zeleru sú vynikajúce nielen pre svoju chuť, ale aj pre množstvo prospešných látok, ktoré obsahujú

Všetky varianty zeleru sú vynikajúce nielen pre svoju chuť, ale aj pre množstvo prospešných látok, ktoré obsahujú
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Všetky varianty zeleru sú vynikajúce nielen pre svoju chuť, ale aj pre množstvo prospešných látok, ktoré obsahujú Foto: depositphotos.com
reklama:

Zeler je zelenina, ktorá je nielen cenovo dostupná, ale aj veľmi prospešná pre naše zdravie. Málokto však vie, že má aj afrodiziakálne účinky. Pre tých, ktorí sa pýtajú, ktorá bežná potravina v našich záhradách môže mať také silné účinky, odpoveď je práve zeler.

Zeler vznikol šľachtením z pôvodne planých rastlín a dnes poznáme viaceré jeho druhy – buľvový, rebríčkový a vňaťový. Všetky varianty sú vynikajúce nielen pre svoju chuť, ale aj pre množstvo prospešných látok, ktoré obsahujú.

Nutričné ​​hodnoty zeleru

Zeler je bohatý na množstvo živín, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie organizmu. Buľvový zeler je obzvlášť bohatý na vitamíny skupiny B, najmä B1, B2 a B6, ale tiež obsahuje vitamíny C a E. Okrem toho je zdrojom minerálov, ako sú draslík, horčík, železo a vápnik. Zeler obsahuje aj fosfor, jód, sodík a ďalšie cenné látky, vrátane rôznych aminokyselín. V zelených častiach zeleru nájdeme provitamín A. Chuť tejto zeleniny je výrazná vďaka obsahu éterických olejov, ktoré majú zároveň pozitívne účinky na naše zdravie. Zeler je tiež bohatý na polyfenoly, ktoré pôsobia ako prírodné antioxidanty a chránia telo pred škodlivými voľnými radikálmi.

Zdravotné výhody zeleru

Zeler má širokú škálu priaznivých účinkov na organizmus. Je obzvlášť nápomocný pri vysokom krvnom tlaku, pretože pomáha tento tlak znižovať. Dosahuje to tým, že znižuje hladinu cholesterolu, čím prispieva k zdraviu našich ciev, a zároveň uvoľňuje cievne svaly, čo zlepšuje prietok krvi. Historické záznamy naznačujú, že už v starovekom Egypte sa zeler používal na liečbu reumatických ochorení. Zeler je tiež skvelý pri prekyslení organizmu, pomáha stabilizovať pH v tele a je prírodným afrodiziakom, ktoré stimuluje hormonálnu aktivitu. Jeho antibakteriálne účinky sú ďalším dôvodov, prečo by mal byť zeler súčasťou našich jedálničiek.

Okrem toho zeler pôsobí pozitívne na tráviaci systém, pomáha odstraňovať zápaly a zabraňuje rastu škodlivých mikroorganizmov. Tieto účinky sú spojené predovšetkým s prítomnosťou éterických olejov. Zeler je tiež účinný pri problémoch s dýchaním, pretože pomáha rozpúšťať hlieny a zmierňuje zápaly v nosohltane. Podporuje aj metabolizmus, čo znamená, že môže byť užitočný pri snahe o zníženie telesnej hmotnosti. Vďaka obsahu vitamínov skupiny B pozitívne ovplyvňuje nervový systém a prispieva k zdravým nechtom a vlasom. Antioxidanty v zeleri pomáhajú detoxikovať organizmus a zvyšujú odolnosť imunitného systému. Tiež podporuje prevenciu obličkových kameňov a má ochranný účinok proti rakovine žalúdka a čriev. Na vonkajšie použitie sa zeler môže využiť aj na problémy s lupinami.

Spôsoby, ako zeler zahrnúť do stravy

Pre maximálny prínos pre zdravie je dôležité zeler správne konzumovať. Stačí len príležitostne pridať pár kúskov zeleru do jedál, nestačí to. Najlepší spôsob, ako využiť všetky jeho výhody, je konzumovať čerstvú zelerovú šťavu. Ak máte odšťavovač, pripravte si ju pravidelne. Ak ho nemáte, môžete zeler jednoducho nastrúhať a pridajte ho do rôznych jedál, napríklad do nátierok. Ďalšou možnosťou je variť nasekanú zelerovú vňať asi 10 minút v litri vody, nechať ju odstáť a následne piť tento čaj vlažný po jedle. Zeler môžete tiež rozmixovať na pyré alebo pripraviť z neho zdravé hranolky či lupienky. Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča piť 100 ml čerstvej zelerovej šťavy trikrát denne aspoň po dobu jedného týždňa.

Takto pripravený zeler vám môže pomôcť využiť jeho všetky pozitívne účinky a zlepšiť vašu celkovú pohodu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.