Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Žihľavový čaj: Internetový hit, ktorý môže zlepšiť vaše zdravie. Ale nezabúdajte na opatrnosť!

Žihľavový čaj: Internetový hit, ktorý môže zlepšiť vaše zdravie. Ale nezabúdajte na opatrnosť!
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Žihľavový čaj: Internetový hit, ktorý môže zlepšiť vaše zdravie. Ale nezabúdajte na opatrnosť! Foto: depositphotos.com
reklama:

Žihľava, rastlina, ktorú mnohí považujú za nepríjemnú burinu, sa v posledných mesiacoch stala predmetom veľkej pozornosti. Na sociálnych sieťach sa objavujú chvály na jej zdravotní prínosy, a to najmä v podobe čaju. Mnoho ľudí tvrdí, že stačí pravidelne piť žihľavový čaj po dobu jedného mesiaca a výsledky sa dostavia. Aké sú teda skutočné účinky tejto bylinky?

Žihľavový čaj získava popularitu

Vďaka rôznym videám a príspevkom na sociálnych sieťach sa mnohí ľudia rozhodli vyskúšať žihľavový čaj. Stačí, ak každý deň vypijete aspoň jednu šálku, a mali by ste cítiť zlepšenie svojho zdravia a vzhľadu. Na tom môže byť niečo pravdy, pretože žihľava bola obľúbená už u našich predkov. Navyše, ide o rastlinu, ktorá je cenovo dostupná, takže prečo to nevyskúšať? Ale čo vám tento čaj môže naozaj ponúknuť a na čo si treba dať pozor?
Ako a na čo používať žihľavový čaj

Žihľava dvojdomá má v ľudovom liečiteľstve bohatú históriu.

Je známa svojimi priaznivými účinkami na rôzne zdravotnícke problémy, ako napríklad:

Na zmiernenie zápalov, bolesť kĺbov, opuchov a poruch obehového systému.
Pre zdravie pokožky, podporu rastu vlasov a nechtov.
Na posilnenie imunity, detoxikáciu a očistu tela, obzvlášť po zime.
Na zníženie hladiny cukru v krvi.
Na podporu hojenia rán a zmiernenie problémov s prostatou alebo menštruačných bolestí.

Okrem toho žihľavový čaj pôsobí ako antioxidant, ktorý pomáha chrániť bunky pred stárnutím a poškodením. Je obľúbený aj u tých, ktorí sa snažia schudnúť, pretože podporuje trávenie, detoxikuje organizmus a zlepšuje metabolizmus.

Ako pripraviť žihľavový čaj?

Príprava je veľmi jednoduchá. Stačí si vziať 2 čajové lyžičky sušenej alebo čerstvej žihľavy, zaliať ich 250 ml horúcej vody, prikryť a nechať lúhovať 10 až 15 minút. Potom preceďte čaj a môžete ho dosladiť podľa chuti, napríklad medóm.

Sušenú žihľavu je možné uchovávať až dva roky, ale len v suchu a tme, aby si udržala svoju účinnosť. Po dvoch rokoch ho účinky oslabujú.

Aké množstvo čaju je optimálne?

Odporúčané množstvo je 2 až 3 šálky denne. Avšak, ak s pitím tohto čaju to preženiete, môže mať preháňavé účinky, čo môže spôsobiť nevoľnosť alebo hnačka. Preto je dôležité dodržiavať odporúčané množstvo a dobu užívania. Po mesiaci pitia by ste mali čaj vysadiť. Bylinkári často radia, aby sa žihľava užívala len vtedy, keď je to skutočne potrebné, a nie pravidelne.

Maximálna odporúčaná denná dávka je 28 gramov sušenej alebo čerstvej žihľavy. Ak používate tinktúru, je to 3 až 5 ml, ktoré sa môžu užívať 3 až 5-krát denne.

Pre koho nie je žihľavový čaj vhodný?

Aj keď žihľava ponúka množstvo zdravotníckych výhod, nie je vhodná pre každého. Pred začatím pravidelného užívania čaju by ste sa mali poradiť s lekárom, ak máte problémy s obličkami. Tento čaj sa tiež nedoporučuje tehotným ženám, ľuďom s alergiami, histamínovou intoleranciou (žihľava obsahuje histamín) alebo tým, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.

Zber žihľavy

Ak si chcete žihľavu nazbierať sami, najlepšie je to urobiť na jar, keď má rastlina najviac živín. Na sušenie alebo prípravu tinktúry sa odporúča zbierať žihľavu do konca mája, pretože po tomto období začína obsahovať dusičnany, ktoré už nie sú vhodné na konzumáciu. Zbierajte ju len na čistých miestach, mimo znečistených oblastí, ako sú okolie ciest alebo skládky odpadu.

Ako sa zbaviť pálivosti žihľavy?

Žihľava je známa tým, že pri kontakte s pokožkou môže spôsobiť pálivú reakciu. Na jej listoch sú drobné chlpy, ktoré pri dotyku uvoľňujú látky ako histamín, serotonín a acetylcholín. Tieto látky spôsobujú pálivý pocit. Ak sa popálite, miesto neškrabte. Stačí ho ochladiť studenou vodou a po pár minútach sa pálivý pocit zmierni. Ak chcete konzumovať žihľavu bez toho, aby vás pálila, stačí ju spariť horúcou vodou, alebo ju na krátko prejsť valčekom na cesto. Takto sa zbavíte ho pálivosti a môžete si ju v izbe vychutnať.

Tento čaj je teda nielen výborným doplnkom do vášho pitného režimu, ale aj prírodným pomocníkom pri rôznych zdravotníckych ťažkostiach. Buďte však opatrní a vždy sa riaďte odporúčaným množstvom a dĺžkou užívania.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.