- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Pravidelná konzumácia paradajok môže pomôcť pri riešení rôznych zdravotných problémov
Pravidelná konzumácia paradajok môže pomôcť pri riešení rôznych zdravotných problémov
Paradajky nie sú len chutnou potravinou, ale môžu byť aj cenným pomocníkom pri zlepšovaní nášho zdravia. Zatiaľ čo niektorí ich milujú, iní sa im vyhýbajú. Možno vás prekvapí, že paradajky majú mnoho zdravotníckych výhod, ktoré sú rozhodne hodné pozornosti.
Pre naše telo sú skutočne prospešné, najmä ak sa konzumujú čerstvé, ideálne z domácej záhrady alebo z lokálnych polí. Paradajky z veľkopestovateľských fariem, ktoré rastú bez prístupu prirodzeného slnka, často nemajú rovnakú nutričnú hodnotu a obsahujú menej cenných látok.
Obsah živín v paradajkách
Paradajky sú bohaté na rôzne vitamíny, ako B1, B2, B6, C a E, a samozrejme aj provitamín A. Okrem toho poskytujú množstvo minerálov, medzi ktoré patrí vápnik, železo, fosfor, draslík, jód a meď. Tieto plody sú nielen skvelým zdrojom tekutín, ale aj vlákniny. Sú vynikajúcim zdrojom energie, ale zároveň majú nízky obsah kalórií, čo z nich robí ideálnu potravinu pri snahe udržať si zdravú hmotnosť.
Zdravotné prínosy paradajok
Pravidelná konzumácia paradajok môže pomôcť pri riešení rôznych zdravotných problémov. Sú napríklad účinné pri problémoch s močením alebo zväčšenej prostate. Okrem toho majú paradajky detoxikačné účinky, podporujú správne trávenie a zvyšujú imunitu. Pomáhajú tiež pri znižovaní hladiny cholesterolu, čím chránia srdce a cievy pred ochoreniami, ako sú infarkty a mŕtvica. Ich pozitívny vplyv na cievy sa prejavuje aj pri problémoch ako sú kŕčové žily. Paradajková šťava je tiež osviežujúca pri horúčke, doplňuje potrebné tekutiny a minerály a zároveň chladí telo. Pomáha tiež znižovať únavu a zlepšuje našu vitalitu.
Využitie paradajok pri vonkajšom ošetrení
Paradajky sa dajú využiť nielen na konzumáciu, ale aj pri vonkajšej starostlivosti o pokožku. Plátky paradajok sú ideálne na ošetrenie popálenín a obarenín, pretože napomáhajú regenerácii pokožky. Okrem toho je možné využiť aj paradajkovú vňať. Stačí ju povariť asi 5 minút v pol litri vody, nechať ešte 5 minút odstáť a následne pridať do kúpeľa alebo na nohy. Táto kúpeľ znižuje krvný tlak a zároveň pomáha osviežiť a uvolniť unavené nohy.
Kto by sa mal paradajkám vyhnúť
Napriek všetkým pozitívnym účinkom paradajok nie sú vhodné pre každého. Ľudia trpiaci ochoreniami obličiek by mali byť opatrní, pretože vysoký obsah minerálnych látok môže spôsobiť problémy. Tiež by sa mali vyhnúť nadmernému príjmu paradajok osoby trpiace dnou, pretože to môže zhoršiť ich zdravotní stav.