Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Diétne nápoje: štíhla línia alebo vážne zdravotné riziká?

Diétne nápoje: štíhla línia alebo vážne zdravotné riziká?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Diétne nápoje: štíhla línia alebo vážne zdravotné riziká? Foto: depositphotos.com
reklama:

Znie to ako paradox – pijete nápoj bez cukru, aby ste boli zdravší, a pritom si možno nevedomky škodíte. Nízkoenergetické limonády, ktoré sľubujú štíhlejšiu postavu a menej kalórií, môžu mať temnejšiu stránku, než sa na prvý pohľad zdá.

Náhrada cukru, ktorá môže stáť viac než len chuť

Mnohí z nás siahajú po „light“ verziách nápojov v domnení, že robíme niečo prospešné pre svoje telo. Avšak nahradiť cukor umelými sladidlami, ako sú aspartám, sacharín či sukralóza, nemusí byť výhra. Tieto látky sú síce nízkokalorické, ale podľa viacerých výskumov môžu mať vplyv na telesnú hmotnosť, hormonálnu rovnováhu aj psychické zdravie.

Viac sladidiel, viac chuti do jedla?

Vedci z Purdue University v USA zistili, že práve tieto umelé náhrady cukru môžu narušiť prirodzenú reguláciu hladu a nasýtenia. Výsledok? Zvýšená chuť do jedla a následné prejedanie. Navyše, konzumácia takýchto nápojov môže prispieť k rozvoju metabolického syndrómu – stavu, kedy telo zle reaguje na inzulín, čo môže byť predzvesťou cukrovky.

Srdce, mozog, kosti: všetko pod paľbou

Britský výskum priniesol ďalšie varovanie. Ľudia, ktorí pravidelne pijú diétnu malinovku alebo kolu, majú vyššie riziko infarktu, mŕtvice a dokonca aj depresívnych stavov. Podľa štúdie môže byť toto riziko vyššie až o 43 %. Umelé sladidlá totiž môžu negatívne ovplyvniť činnosť mozgu a nervovej sústavy. Objavili sa aj súvislosti s rednutím kostí (osteoporózou) a poruchami funkcie obličiek.

Vplyv na plodnosť? Bohužiaľ, aj ten tu je

Diétne nápoje môžu ovplyvniť aj reprodukčné zdravie. Prieskum medzi ženami, ktoré podstupovali asistovanú reprodukciu (IVF), odhalil súvislosť medzi pravidelnou konzumáciou týchto produktov a zníženou kvalitou vajíčok, nižšou úspešnosťou oplodnenia a zvýšeným výskytom vývojových chýb u embryí. A nie je to len problém „light“ nápojov – podobné účinky boli zaznamenané aj pri tých klasicky sladených.

Záver? S bublinami opatrne

Ak ste doteraz verili, že „diétna limonáda“ je zdravšia alternatíva, možno je čas prehodnotiť svoje návyky. Namiesto toho siahnite radšej po čistej vode, nesladenom čaji alebo domácej limonáde z čerstvých surovín. Vaše telo sa vám poďakuje – nielen teraz, ale aj o pár rokov.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.