
- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Poctivý domáci mazanec ako od babičky: Tradícia, ktorá nepopraská
Poctivý domáci mazanec ako od babičky: Tradícia, ktorá nepopraská

S príchodom jari sa opäť pripomína jedno z najkrajších období roka – Veľká noc. Čas, keď sa po pôstnom období opäť vracia radosť, spoločné chvíle pri stole a vôňa čerstvo upečeného pečiva. Ak sa chystáte uctiť si tradície našich predkov, nemal by na vašom stole chýbať ani jeden z najklasickejších symbolov týchto sviatkov – nadýchaný veľkonočný mazanec.
A my vám prezradíme, ako ho pripraviť tak, aby bol krásne zlatistý, vláčny a hlavne – aby nepraskol.
Odkiaľ sa vlastne mazanec vzal?
Pečenie mazanca má v našich končinách dlhú históriu. Tradične sa pripravoval na Bielu sobotu, aby bol na Veľkonočnú nedeľu čerstvý a pripravený na slávnostné raňajky. Predtým, než sa doň rodina pustila, niesol sa do kostola na požehnanie. Práve tento akt pomazania dal vzniknúť jeho názvu – „mazanec“.
Veľkonočný mazanec má tvar bochníka, čo nie je náhoda – predstavuje totiž symbol hojnosti a nového života po období pôstu. A ak ste si niekedy všimli krížik, ktorý sa naň pred pečením vyrýva nožom – ten pripomína obetu Ježiša Krista.
Čo budete na mazanec potrebovať?
Pripravte si nasledovné suroviny:
-
150 g polohrubej múky
-
150 g hladkej múky
-
40 g cukru
-
120 ml mlieka
-
60 g masla
-
20 g čerstvého droždia
-
štipka soli
-
strúhaná citrónová kôra
-
2 žĺtky
-
30 až 40 g hrozienok (ak ich máte radi)
Na potretie: 1 žĺtok + lyžička mlieka
Na ozdobenie: mandľové lupienky
Ako na to, aby bol mazanec nadýchaný a nepraskol?
-
Začnite kváskom: Vlažné (nie horúce) mlieko zmiešajte s cukrom a droždím, nechajte približne 15 minút pracovať. Kvasinky sa prebudia a vznikne krásne nadýchaný základ.
-
Pripravte si cesto: Do veľkej misy preosejte oba typy múky, prisypte štipku soli. Medzitým si v hrnčeku jemne roztopte maslo a dajte ho bokom trochu vychladnúť.
-
Spojte suroviny: Do kvásku zašľahajte žĺtky a celú zmes pridajte k múke. Postupne pridávajte roztopené maslo a citrónovú kôru. Vymiesite vláčne, elastické cesto, ktoré sa nelepí. Na záver vmiešajte hrozienka.
-
Kysnutie: Cesto zakryte utierkou, nechajte kysnúť aspoň 2–3 hodiny pri izbovej teplote. Počas kysnutia ho môžete raz-dvakrát jemne premiesiť – to mu len prospeje.
-
Formovanie bochníka: Z vykysnutého cesta vytvarujte guľatý mazanec a položte ho na plech vystlaný papierom na pečenie. Nechajte ešte 20 minút odpočívať.
-
Záverečné úpravy: Povrch potrite žĺtkom zmiešaným s mliekom, na vrchu urobte krížik a bohato posypte mandľovými lupienkami.
-
Pečenie: Vložte do predhriatej rúry na 180 °C a pečte približne 30 minút. Ak by začal príliš skoro hnednúť, prekryte ho papierom na pečenie alebo kúskom alobalu.
-
Chladnutie: Po upečení nechajte úplne vychladnúť – a až potom krájajte.
Tip na záver
Nech už ho budete podávať s maslom, džemom alebo len tak ku káve či čaju, tento mazanec zmizne z taniera rýchlosťou blesku. Vďaka tomuto postupu budete mať istotu, že sa cesto nezdvihne nerovnomerne ani nepraskne, a zároveň si zachová krásnu nadýchanú štruktúru.
Prajeme vám pokojné sviatky a veľa radosti pri pečení aj ochutnávaní!