Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ZÁKLADNÉ UNIVERZÁLNE KRÉMY NA TORTY, MÚČNIKY A INÉ SLADKOSTI

Dokonale vyšľahaný krém na torte
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Dokonale vyšľahaný krém na torte Foto: depositphotos.com
reklama:

Pri príprave torty alebo iných sladkých dezertov je správny krém niekedy ešte dôležitejší než dokonale upečený korpus. Aj keď sa cesto vydarí na jednotku, nevhodný alebo zle pripravený krém môže celkový výsledok ľahko pokaziť. Dobrou správou však je, že takéto krémy nie sú žiadna veda a s osvedčenými receptami ich zvládne vyšľahať každý. V tomto článku nájdete niekoľko univerzálnych receptov na základné krémy, ktoré sa dajú využiť pri nespočetnom množstve dezertov. Prejdeme si klasický maslový krém, bohatý čokoládový krém, ľahký pudingový, neodolateľný žĺtkový a napokon aj osviežujúci tvarohový variant.

Prečo sú krémy dôležité a kde sa často robia chyby

Krémy sú nosným stĺpom väčšiny sladkých pochúťok – od narodeninových tort, cez rezy a rolády, až po jemné dezerty v pohároch. Mnohokrát sa však môžu vyskytnúť rôzne problémy:

  • Krém môže byť príliš riedky, ak sme ho nedostatočne zahustili alebo nedali do chladu na dostatočne dlhý čas.

  • Môže sa nám „zraziť“, ak sa suroviny šľahajú pri nesprávnej teplote alebo príliš rýchlo.

  • Ak nezvolíme vhodný pomer cukru, masla či iných ingrediencií, krém bude chutiť mdlo alebo naopak presladené.

Všetkým týmto komplikáciám sa však dá predísť. Prinášame päť základných receptov na krémy, ktoré môžete využiť prakticky pri akejkoľvek príležitosti. Navyše, ak si osvojíte ich prípravu a drobné triky, ľahko ich obmeníte podľa vlastnej chuti či fantázie.

1. Základný maslový krém

Maslový krém je skutočná klasika a je často prvou voľbou pri zdobení tort či cupcakes. Má univerzálnu chuť, ktorá neprebíja iné prísady, a možno ho ľahko ochutiť vanilkovou esenciou, rumom, kakaom alebo pridať potravinárske farbivo, ak chcete vytvoriť pútavé farebné variácie.

Budete potrebovať:

  • 1,5 hrnčeka práškového cukru

  • 100 g masla (ideálne izbovej teploty)

  • 2 lyžice kyslej smotany

  • ½ lyžičky vanilkovej esencie

Postup:

  1. V mise ako prvé vyšľahajte maslo spolu s cukrom do nadýchanej peny.

  2. Postupne pridajte kyslú smotanu a vanilkovú esenciu. Šľahajte, až kým sa všetko dokonale spojí.

  3. Hotový krém nechajte aspoň 30 minút odpočívať v chladničke. Vďaka tomu spevnie a bude sa s ním ľahšie pracovať pri zdobení.

Tip navyše:

  • Ak pripravujete maslový krém v horúcom prostredí (napríklad v lete), nechajte všetky suroviny v chlade až do poslednej chvíle. Príliš teplé maslo sa ľahšie „topí“ a krém môže byť redší.

  • Týmto krémom možno ozdobiť nielen torty, ale aj sušienky či koláčiky. Jednoducho ho nastriekate zdobiacim vreckom na povrch dezertu a dozdobíte ovocím alebo posýpkou.

2. Čokoládový krém

Čokoládový krém je obľúbenou voľbou najmä pre milovníkov intenzívnej a bohatej čokoládovej chuti. Skvele sa hodí k tmavým kakaovým korpusom, ale ak chcete kontrast, môžete ho použiť aj na svetlé piškótové cesto. Výborne sa dopĺňa s višňami alebo malinami, ktoré dodajú dezertu ovocnú sviežosť.

Budete potrebovať:

  • 600 ml mlieka

  • 2 balíčky čokoládového pudingového prášku

  • 200 g masla

  • 100 g horkej čokolády na varenie

  • 100 g práškového cukru

Postup:

  1. Z pudingového prášku a mlieka uvarte hustý čokoládový puding. Nechajte ho úplne vychladnúť.

  2. V mise vyšľahajte maslo do peny a pridajte k nemu vychladnutý puding.

  3. Medzitým si vo vodnom kúpeli roztopte čokoládu na varenie a za stáleho miešania ju pridajte do pudingovo-maslovej hmoty.

  4. Doslaďte cukrom (môžete pridať aj menej alebo viac podľa toho, akú sladkosť preferujete).

  5. Pred zdobením nechajte čokoládový krém chvíľu stuhnúť v chladničke.

Tip navyše:

  • Ak chcete ešte intenzívnejšiu čokoládovú chuť, môžete do roztopenej čokolády pridať lyžicu holandského kakaa.

  • Pred potieraním korpusu môžete tortu pokvapkať kávou či likérom – korpus tak bude vláčnejší a krém sa ešte viac chuťovo zvýrazní.

3. Pudingový krém

Pudingový krém je jedným z najobľúbenejších krémov vôbec, pretože je ľahký, jemný a zároveň dostatočne stabilný. Niekedy je označovaný aj ako „krém pre začiatočníkov“, lebo jeho príprava nie je vôbec zložitá a ľahko sa obmieňa. Okrem tort ho môžete použiť aj pri plnení vianočného pečiva alebo iných koláčikov.

Budete potrebovať:

  • 250 g masla

  • 300 ml mlieka

  • 1 balíček vanilkového pudingu

  • 150 g práškového cukru

  • 1 lyžicu rumu (voliteľné)

Postup:

  1. Uvarte puding z vopred odmeraného množstva mlieka a pudingového prášku podľa návodu na obale. Nechajte ho úplne vychladnúť.

  2. Aby sa na povrchu nevytvorila kožka, občas ho premiešajte alebo ho zakryte potravinovou fóliou priamo na povrchu.

  3. Maslo (izbovej teploty) v samostatnej mise vymiešajte s cukrom do peny.

  4. Postupne pridávajte vychladnutý puding a všetko dôkladne prešľahajte. Na záver môžete pridať lyžicu rumu na vylepšenie chuti.

  5. Krém uložte do chladničky aspoň na 20 – 30 minút, aby trochu stuhol.

Tip navyše:

  • Vanilkový puding môžete jednoducho nahradiť čokoládovým či karamelovým, podľa toho, akú príchuť chcete dosiahnuť.

  • Ak máte radi ovocné dezerty, do pudingového krému môžete vmiešať rozmixované ovocie alebo džem.

4. Žĺtkový krém

Žĺtkový krém je vyhľadávaný najmä pre svoju bohatú a jemnú chuť. Skvele vynikne ako náplň v zákuskoch, roládach či v tradičných krémešoch, ale možno ho použiť aj na zdobenie torty. Ak si potrpíte na tradičné receptúry, žĺtkový krém by rozhodne nemal vo vašej kuchárskej knihe chýbať.

Budete potrebovať:

  • 250 ml smotany na šľahanie (ideálne s vyšším podielom tuku)

  • 100 g masla

  • 3 žĺtky

  • 2 lyžičky hladkej múky

  • 6 lyžíc práškového cukru

  • 1 lyžičku vanilkového cukru

Postup:

  1. Žĺtky, vanilkový cukor a múku vymiešajte vo vodnom kúpeli – čiže v žiaruvzdornej mise, ktorú položíte na hrniec s horúcou vodou. Miešajte dovtedy, kým zmes nezhustne. Potom zložte z ohrevu a nechajte vychladnúť.

  2. V inej mise vyšľahajte maslo s práškovým cukrom do nadýchanej peny.

  3. Vychladnutú žĺtkovú zmes pridajte k maslu a opatrne spojte všetko do jemného krému.

  4. Ak chcete ešte krémovejšiu konzistenciu, môžete pridať trochu vyšľahanej smotany na šľahanie.

Tip navyše:

  • Pri práci s vodným kúpeľom dávajte pozor, aby sa žĺtky nevarili príliš rýchlo a nezrazili sa. Teplota by mala byť stredná a miešanie plynulé.

  • Tento krém chutí vynikajúco aj s čerstvým ovocím – napríklad jahodami, malinami alebo plátkami broskýň.

5. Tvarohový krém

Tvarohový krém je ideálny, ak hľadáte sviežejšiu alternatívu k maslovým či čokoládovým náplniam. Hodí sa nielen ako plnka do tort, ale aj do tvarohových šatôčiek, koláčov alebo ako rýchly dezert do pohára s ovocím a sušienkami.

Budete potrebovať:

  • 140 g tučného tvarohu (môže byť aj jemný, hrudkovitý potom treba viac vymiešať)

  • 100 g masla

  • 100 g práškového cukru

Postup:

  1. Maslo vymiešajte s práškovým cukrom do nadýchanej peny.

  2. Postupne pridávajte tvaroh po lyžiciach a miešajte, až kým nedosiahnete hladkú konzistenciu.

  3. Hotový krém nechajte minimálne 30 minút v chladničke, aby spevnel.

Tip navyše:

  • Tvarohový krém môžete dochutiť lyžicou obľúbenej marmelády, kakaovým práškom alebo citrónovou kôrou. Ak máte radi ovocné chute, vyskúšajte pridať nadrobno nakrájané kúsky jahôd alebo broskýň.

  • Ak sa vám zdá krém príliš hustý, zjemnite ho trochou kyslej smotany alebo smotany na šľahanie.

Záverečné rady a inšpirácie

Príprava krému často závisí od teploty jednotlivých surovín. Maslo a tvaroh by mali mať spravidla izbovú teplotu, aby sa lepšie zapracovali. Naopak, pri pudingových a žĺtkových krémoch je kľúčové vychladenie samotného základu (pudingu alebo žĺtkovej zmesi), aby sa krém nezrazil, keď ho zmiešate s maslom.

Ak s prípravou krémov nemáte veľa skúseností, odporúča sa začať práve s maslovým alebo pudingovým krémom – sú najjednoduchšie na prípravu a prepáčia aj drobné začiatočnícke chyby. Zároveň ich môžete ľahko upravovať pridaním ďalších ingrediencií či ochucovadiel, vďaka čomu vzniknú originálne variácie.

Napokon, ak vám ostane krém navyše, nemusíte ho hneď vyhadzovať. Skladujte ho v uzavretej nádobe v chladničke a spotrebujte do 2–3 dní. Krém sa dá využiť napríklad do palaciniek, ako nátierka na sladké pečivo či ako rýchla náplň do ovocných pohárov.

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z týchto krémov, verte, že s nimi budete mať univerzálny základ pre množstvo sladkých lahôdok. Stačí si len vybrať, ktorý najviac vyhovuje vašim chutiam (alebo príležitosti), a smelo sa pustiť do pečenia i zdobenia!

Prajeme vám veľa radosti a úspechov pri tvorbe sladkých dezertov!

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.