Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

7 dôvodov, prečo zaradiť šípkový čaj do každodenného života

7 dôvodov, prečo zaradiť šípkový čaj do každodenného života
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
7 dôvodov, prečo zaradiť šípkový čaj do každodenného života Foto: depositphotos.com
reklama:

Len máloktorý plod sa môže pochváliť takou koncentráciou zdravia ako šípka. Táto nenápadná červená guľôčka je doslova zásobárňou vitamínu C – a to v množstve, ktoré zatieňuje nielen citrusy, ale aj ďalších favoritov ako čierne ríbezle či paprika. V jednom kilograme šípok sa nachádza až 8500 mg tohto esenciálneho vitamínu. Pre osoby s ochoreniami obličiek to však znamená aj výstrahu – pri nadmernej konzumácii treba byť opatrný.

Šípky sú okrem „céčka“ bohaté aj na ďalšie dôležité živiny – napríklad vitamíny A, E, K, vitamíny skupiny B, flavonoidy, polyfenoly, lykopén, karotenoidy, draslík, železo, vápnik či pektín. Vďaka tomu majú široké spektrum účinkov na ľudský organizmus – od posilnenia imunity až po spomalenie starnutia.

Pozrime sa na sedem hlavných dôvodov, prečo sa oplatí piť šípkový čaj každý deň:

1. Lahodný nápoj s obrovským účinkom

Šípkový čaj je nielen chutný a príjemne osviežujúci, ale aj výnimočne účinný – pôsobí močopudne, antibakteriálne a zmierňuje zápaly. Flavonoidy, ktoré obsahuje, podporujú pružnosť a zdravie ciev. Lykopén v ňom má silný antioxidačný účinok a pomáha telu bojovať proti rakovinotvorným procesom. Tento čaj sa osvedčuje aj pri bolestiach hlavy.

2. Spoľahlivý pomocník pri prechladnutí

Pri nachladnutí, zahlienení dýchacích ciest alebo dráždivom kašli dokáže šípkový čaj výrazne uľaviť. Podporuje obranyschopnosť organizmu a zvyšuje jeho odolnosť proti vírusom, ktoré nás najčastejšie trápia počas chladnejších mesiacov.

3. Ochranca srdca a ciev

Pravidelná konzumácia tohto nápoja môže prispieť k zníženiu hladiny cholesterolu, zlepšiť zdravie srdcovo-cievneho systému a pôsobiť preventívne proti srdcovým a mozgovým príhodám. Pozitívne účinky sa prejavujú aj pri bolestiach kĺbov a zápaloch spojených s artritídou.

4. Podpora trávenia a zdravých čriev

Ak trpíte tráviacimi problémami, šípkový čaj môže priniesť úľavu – pomáha proti plynatosti, kolikám, hnačke či podráždenému žalúdku. Navyše prispieva k správnej činnosti tráviaceho traktu ako celku.

5. Pomoc pri poraneniach a zápaloch

Šípkový čaj nájde uplatnenie aj zvonka – môže podporiť hojenie drobných rán, modrín či štípnutí od hmyzu. Výborný je aj pri zápaloch močového mechúra, kde jeho antibakteriálne vlastnosti prichádzajú zvlášť vhod.

6. Prirodzený zdroj železa pre slabokrvných

Obsah železa v šípkach z neho robí skvelého pomocníka pre ľudí, ktorí bojujú s anémiou. Podporuje tvorbu červených krviniek a zlepšuje okysličenie tkanív v tele.

7. Energia a dobrá nálada v šálke

Okrem všetkých zdravotných výhod má šípkový čaj aj pozitívny vplyv na psychickú pohodu. Podporuje vitalitu, tlmí únavu a zlepšuje náladu. A čo je dôležité – nemá žiadne známe vedľajšie účinky.

Správna príprava šípkového čaju

Aby sa zachovali všetky cenné látky, šípky nikdy nevarte. Rozdrvené sušené plody zalejte vodou, ktorá bola predtým prevarená a ochladená približne na 70 °C. Najlepší výsledok dosiahnete, ak necháte šípky lúhovať cez noc – no postačí aj kratší čas, ak sa ponáhľate.

Pred pitím čaj starostlivo preceďte – najlepšie cez jemné sitko alebo gázu, aby ste odstránili drobné chĺpky z plodov, ktoré by mohli dráždiť hrdlo. Sladenie nie je nutnosťou, ale ak sa rozhodnete pridať sladidlo, siahnite po mede.

Ako ešte využiť šípky?

Ak máte čerstvé plody, treba ich najskôr zbaviť semien a chĺpkov – ideálne v rukaviciach, aby ste predišli podráždeniu pokožky. Potom ich dôkladne opláchnite a môžete použiť napríklad na výrobu šípkovej pasty. Stačí ich dať na 24 hodín do mrazničky, mierne rozmraziť a vytlačiť mäkkú dužinu, ktorú môžete osladiť a skladovať v chladničke. Vznikne výborná nátierka alebo základ do dezertov.

Bez varenia si viete pripraviť aj šípkové víno či likér. Pri tepelnej úprave – napríklad pri varení tradičnej šípkovej omáčky – už treba počítať s tým, že časť účinných látok sa môže zničiť.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy: ,

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.