Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Červená šošovica: Nenápadný výživový poklad, ktorý si zaslúži miesto v každej kuchyni

Červená šošovica: Nenápadný výživový poklad, ktorý si zaslúži miesto v každej kuchyni
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Červená šošovica: Nenápadný výživový poklad, ktorý si zaslúži miesto v každej kuchyni Foto: depositphotos.com
reklama:

Aj keď si ju mnohí spájajú len s novoročným obedom, červená šošovica je omnoho viac než len symbol blahobytu. Táto drobná strukovina pochádza z oblasti dnešného Turecka a vďaka svojej výnimočnosti sa rýchlo rozšírila do Indie, Ázie a neskôr do celého sveta. V čom spočíva jej čaro?

Okrem toho, že nezaťažuje trávenie, je doslova nabitá živinami a pripravená za pár minút.

Výživa, ktorá nezaťaží

Na rozdiel od mnohých iných strukovín nespôsobuje červená šošovica nadúvanie – to z nej robí ideálnu potravinu pre malé deti, dojčiace matky, seniorov aj ľudí so slabším trávením. Vďaka nízkemu glykemickému indexu vás zasýti na dlhý čas bez výkyvov hladiny cukru v krvi. Okrem bielkovín v sebe ukrýva vlákninu, dôležité vitamíny i minerály, čo z nej robí zdravú a zároveň praktickú súčasť jedálneho lístka.

Rýchla, jednoduchá a univerzálna

Obrovskou výhodou červenej šošovice je, že sa nemusí namáčať. Stačí ju len prepláchnuť a môžete variť – väčšinou je hotová za 10 až 15 minút. V predaji ju nájdete v rôznych formách: lúpanú, nelúpanú, polenú, mletú na múku či ako šrot. Každá z týchto verzií má v kuchyni svoje využitie – od polievok cez kaše až po pečenie.

BOSORKA príchuť do jedálriánov aj celiatikov poteší

Vďaka vysokému obsahu rastlinných bielkovín dokáže červená šošovica výborne nahradiť mäso. Navyše neobsahuje lepok, čo ocenia najmä ľudia s intoleranciou. Jej chuť je neutrálna, a tak ju môžete ľahko kombinovať s rôznymi koreninami, bylinkami a ďalšími surovinami – sladkými aj slanými.

Nápady na jedlá s červenou šošovicou

Z tejto šošovice sa dajú vykúzliť desiatky jedál. Ak ju uvaríte len mierne, výborne sa hodí ako príloha, do šalátov či ako základ teplých jedál. Ak ju necháte rozvariť, zmení sa na jemnú kašu vhodnú pre bábätká alebo na zahustenie polievok a omáčok. Výborne nahradí múku pri varení aj pečení, najmä ak hľadáte zdravšiu alternatívu k bežným surovinám.

Sladké dobroty trochu inak

Možno vás to prekvapí, ale červená šošovica si rozumie aj s dezertmi. Rozmixovaná uvarená šošovica sa dá primiešať do cesta na muffiny, bábovky, palacinky či dokonca nepečené zákusky. A ak siahnete po múke z červenej šošovice, máte k dispozícii bezlepkovú náhradu klasickej pšeničnej múky vhodnú pre nízkosacharidové diéty.

Zahusťovanie bez zápražky

Dlhšie varená šošovica má jednu zaujímavú vlastnosť – úplne sa rozpadne a vytvorí krémovú konzistenciu. Práve vďaka tomu sa s obľubou používa na zahusťovanie polievok, omáčok alebo zeleninových kaší. Namiesto múky či škrobu získate výdatné, výživné a prirodzene bezlepkové jedlo.

Triky na varenie

Aj keď sa to často robí, šošovicu netreba namáčať. Stačí ju dôkladne prepláchnuť pod tečúcou vodou a variť do želanej konzistencie – pri klasickej príprave približne 15 minút, pri kašovitej dlhšie. Soľ pridávajte až ku koncu, inak by mohla šošovica zostať tvrdá.

Ideálna aj pri diéte

Červená šošovica je vynikajúcim pomocníkom pri redukcii váhy alebo diabetickej diéte. Obsahuje len minimum tukov a žiadny cholesterol. Napriek tomu vás zasýti na dlhý čas a pomôže udržať stabilnú hladinu cukru v krvi. Vďaka obsahu kvalitných bielkovín dokáže plnohodnotne nahradiť živočíšne produkty.

Keď vás trápi nadúvanie

Samotná červená šošovica patrí medzi najšetrnejšie strukoviny, no ak ju skombinujete s inými strukovinami, kapustou, cesnakom či ťažkým korením, môžu sa objaviť ťažkosti. Pomôcť môže predvarenie, dôkladné prepláchnutie a vhodné koreniny ako bazalka, rasca alebo saturejka.

Nevyhadzujte zvyšky – využite ich naplno

Uvarená šošovica vydrží v chladničke 1 až 2 dni. Výborne sa hodí ako prísada do fašírok, nátierok, zeleninových placiek alebo do šalátov. Môžete z nej pripraviť aj indický dhal, ktorý chutí skvele s ryžou guľatou Mánya. Využitie zvyškov šošovice je jednoduché, zdravé a šetrné k peňaženke aj planéte.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy: ,

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.