
- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Predĺžte životnosť potravín: Naučte sa, ako správne skladovať chlieb, mäso aj zeleninu
Predĺžte životnosť potravín: Naučte sa, ako správne skladovať chlieb, mäso aj zeleninu

Koľkokrát sa vám stalo, že ste vyhodili potraviny ešte skôr, než ste ich stihli otvoriť alebo spotrebovať? Nie ste sami. Nevedomosť o správnom skladovaní, nedbalé plánovanie nákupov a neprehľadná chladnička prispievajú k tomu, že doma zbytočne míňame peniaze – a jedlo končí v koši.
Podľa odhadov sa až štvrtina toho, čo si donesiete z obchodu, vyhodí bez toho, aby sa to využilo. Pravidelne pritom vyhadzujeme aj potraviny, ktoré neboli nijako spracované – jednoducho ležali a čakali, až im prejde dátum spotreby.
Nevedomky vyhadzujeme celý nákup
Predstavte si, že po veľkom nákupe jednu z tašiek rovno necháte na parkovisku pri kontajneri. Znie to nezmyselne? A predsa takto symbolicky končí jedlo vo viacerých domácnostiach – nie fyzicky, ale v dôsledku zlých návykov. Mnohí ľudia si jednoducho nie sú istí, ako potraviny skladovať tak, aby čo najdlhšie vydržali.
Základom je plánovanie
Ak si nájdete čas na premyslenie jedál na celý týždeň dopredu, budete nakupovať rozumnejšie. Budete vedieť, čo naozaj potrebujete, a zabránite tomu, aby sa vám v chladničke hromadili zbytočnosti. Pomôcť môže aj ekologickejšia výbava – látkové tašky alebo prútené košíky sú praktickejšie než jednorazové sáčky.
Rovnakú váhu ako samotný výber potravín by ste mali venovať aj ich uskladneniu. Nevhodné podmienky skracujú trvanlivosť, znižujú kvalitu a podporujú rast mikroorganizmov. Naopak, vhodné skladovanie zachováva čerstvosť a nutričné hodnoty.
Ako uskladniť chlieb, kávu alebo koreniny
-
Chlieb a pečivo si zachovajú sviežosť, ak ich zabalíte do čistej látky a uložíte do chlebníka. Pomáha aj pridané jablko alebo zemiak – prirodzene regulujú vlhkosť a oddiaľujú vysychanie.
-
Kávu neuchovávajte v pôvodnom obale. Presypte ju do uzatvárateľnej nádoby z tmavého skla a uložte na suché, chladné miesto – tak si najdlhšie zachová svoju vôňu.
-
Sypké potraviny ako múka by mali byť preložené do uzavretých nádob. Pôvodné balenia môžu obsahovať mikroskopických škodcov, ktorí sa rýchlo rozšíria.
-
Čaje, sušené ovocie, bylinky či koreniny sa najlepšie uchovávajú v nepriedušných obaloch so zipsovým uzáverom, ktoré ich chránia pred vzduchom, vlhkosťou a stratou arómy.
Chladnička potrebuje poriadok
-
Tropické plody, paradajky a uhorky nepatria do chladu – izbová teplota im vyhovuje viac a zachováva ich chuť i štruktúru.
-
Ostatné druhy ovocia a zeleniny by ste mali ukladať do spodných zásuviek v chladničke, ideálne v obaloch, ktoré prepúšťajú vzduch, ale chránia pred vlhkosťou.
-
Surové mäso je dôležité oddeľovať – najlepšie do samostatnej nádoby, aby jeho šťava neznehodnotila iné potraviny. Ideálne skladovacie podmienky sú okolo 0 °C.
-
Vajíčka si uchovávajú čerstvosť pri teplote medzi 5–8 °C. Neumývajte ich pred uskladnením, pretože by ste mohli narušiť prirodzenú ochrannú vrstvu. Uložte ich do stojana v chladničke špicom nadol.
-
Mliečne výrobky a mäso by mali byť v chladničke oddelené – zamedzíte tak prenosu baktérií a predídete znehodnoteniu jedla.
-
Syry s intenzívnou vôňou skladujte v uzatvorených nádobách, aby nenarušili chuť iných potravín. Tvrdé syry zabaľte do voskovaného papiera alebo vložte do nádoby a uložte na chladné, tmavé miesto.
Malé zmeny, veľký efekt
Stačí zopár jednoduchých krokov – plánovanie, poriadok a vhodné nádoby – a množstvo zbytočne vyhodeného jedla sa výrazne zníži. Navyše tým ušetríte peniaze a prispejete k zodpovednejšiemu prístupu k potravinám aj životnému prostrediu.