Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zelený jačmeň: Nenápadný pomocník pre zdravšie telo i myseľ

Zelený jačmeň: Nenápadný pomocník pre zdravšie telo i myseľ
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zelený jačmeň: Nenápadný pomocník pre zdravšie telo i myseľ Foto: depositphotos.com
reklama:

V záplave novodobých výživových trendov a módnych doplnkov sa niekedy prehliadajú prírodné možnosti, ktoré majú čo ponúknuť. Jednou z nich je aj zelený jačmeň – mladý výhonok známej obilniny, ktorý si získava čoraz väčšiu pozornosť ľudí, ktorí dbajú o svoje zdravie. Prečo je tento zelený prášok považovaný za výživový poklad a aký úžitok môže priniesť vášmu telu?

Čo vlastne zelený jačmeň je?

Ide o skoré štádium rastliny jačmeňa, zbierané ešte predtým, než začne klasicky dozrievať do podoby zrna. V tejto fáze je plný biologicky aktívnych látok. Po zbere sa výhonky usušia a rozomelú na jemný prášok, ktorý sa jednoducho zapracuje do bežného jedálnička. Výsledkom je produkt nabitý energiou a prospešnými zložkami, ktoré by ste v bežnej strave len ťažko hľadali v tak koncentrovanej forme.

Výživová hodnota, ktorá prekvapí

Zelený jačmeň je doslova nabitý živinami. Ukrýva v sebe široké spektrum vitamínov – od tých z radu B-komplexu až po A, C, E a K. Nechýbajú dôležité minerály ako vápnik, horčík, železo či zinok. Navyše obsahuje enzýmy, ktoré napomáhajú tráveniu, a esenciálne aminokyseliny, ktoré si telo samo nevie vytvoriť.

Jednou z najpozoruhodnejších zložiek je chlorofyl – prírodná zelená látka, ktorá pomáha telu zbavovať sa toxických látok a ťažkých kovov. Práve detoxikácia organizmu je jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia siahajú po zelenom jačmeni.

Ako zelený jačmeň pôsobí na naše zdravie

1. Očista zvnútra

Pravidelné užívanie zeleného jačmeňa môže podporiť prirodzený detoxikačný proces v tele. Vďaka chlorofylu a ďalším látkam napomáha pečeni a obličkám efektívnejšie odbúravať škodliviny, ktoré sa v organizme hromadia v dôsledku nezdravého životného štýlu, stresu či znečisteného prostredia. Mnohí ľudia si po jeho užívaní všímajú čistejšiu pleť, viac energie a lepší celkový pocit.

2. Posilnenie imunity

Významný podiel vitamínu C a stopových prvkov podporuje obranyschopnosť organizmu. Zinok a železo majú dôležitú úlohu pri správnom fungovaní imunitných buniek, takže zelený jačmeň sa môže stať cenným doplnkom najmä počas zimných mesiacov alebo v období zvýšeného stresu.

3. Podpora trávenia

Vláknina obsiahnutá v zelenom jačmeni prospieva črevnej mikroflóre a zlepšuje peristaltiku čriev. Enzýmy zas napomáhajú rozkladu potravy, čo môže byť úľavou pre ľudí trpiacich nafukovaním či pomalým trávením. Zelený jačmeň tak prispieva k lepšiemu vstrebávaniu živín z jedla.

4. Ochrana pred oxidačným stresom

Antioxidanty ako vitamín E a beta-karotén chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré môžu byť spúšťačom rôznych chronických chorôb, vrátane srdcovocievnych ochorení a niektorých foriem rakoviny.

5. Duševná rovnováha

Zelený jačmeň obsahuje aj látky, ktoré majú priaznivý vplyv na psychiku. Vitamíny skupiny B a niektoré aminokyseliny môžu podporiť nervový systém, zlepšiť náladu a zmierniť prejavy úzkosti či podráždenosti. Telo a myseľ sú prepojené – a zelený jačmeň to rešpektuje.

Ako ho zaradiť do bežného stravovania

Prášková forma zeleného jačmeňa je veľmi praktická. Najčastejšie sa rozmiešava v pohári vody, ovocného džúsu alebo sa pridáva do smoothie. Kreatívni ľudia ho zakomponujú aj do kaší, jogurtu či dokonca polievok. Možnosti sú široké – stačí si nájsť spôsob, ktorý vám vyhovuje.

Pri kúpe sa oplatí siahnuť po certifikovaných produktoch z ekologického poľnohospodárstva, ktoré neobsahujú rezíduá pesticídov. S dávkovaním začnite radšej opatrne – malé množstvo na začiatok a postupné navyšovanie pomôže vášmu telu adaptovať sa bez nežiaducich reakcií.

Upozornenie na možné vedľajšie účinky

Hoci je zelený jačmeň prírodný produkt, v prvých dňoch užívania môže dôjsť k miernym tráviacim ťažkostiam – najmä ak vaše telo nie je zvyknuté na detoxikáciu. Nadúvanie, mierna hnačka alebo zmeny stolice sú bežné, no zvyčajne prechodné. V týchto prípadoch pomáha znížiť dávku a sledovať, ako organizmus reaguje.

Pre tehotné, dojčiace ženy alebo ľudí s chronickými ochoreniami je vždy rozumné prekonzultovať užívanie s lekárom.

Záver: Má zelený jačmeň miesto vo vašom živote?

Zelený jačmeň nie je módny výstrelok, ale silný rastlinný nástroj, ktorý môže napomôcť fyzickej aj psychickej rovnováhe. Hoci nejde o univerzálny liek na všetky problémy, jeho benefity sú rozsiahle – od posilnenia imunity, cez podporu trávenia až po zlepšenie nálady.

Ak hľadáte jednoduchý spôsob, ako obohatiť svoj jedálniček o niečo výživné a funkčné, zelený jačmeň je zaujímavou voľbou, ktorú sa oplatí osobne vyskúšať. Možno v ňom nájdete práve to, čo ste v starostlivosti o zdravie doteraz postrádali.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.