Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.

Najchutnejšie nakladané uhorky: Starý babičkin recept, ktorý nikdy nesklame

Rýchle nakladané uhorky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Rýchle nakladané uhorky Foto: depositphotos.com
reklama:

Mať doma zásobu nakladaných uhoriek sa môže v zime ukázať ako hotový poklad. Tieto chrumkavé zelené plody ukryté v zaváraninových pohároch sú totiž nielen výbornou pochúťkou, ale aj skutočným prírodným zdrojom vitamínov a minerálov. Práve preto sa oplatí venovať trochu času ich príprave a zavariť si ich na chladné mesiace dopredu.

Prečo by ste mali mať doma nakladané uhorky?

Uhorky naložené v slanom či kyslom náleve nie sú len obyčajným doplnkom k večeri alebo obloženému chlebu. Obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu a pomáha telu brániť sa proti virózam, prechladnutiu či sezónnej nádche. Navyše sú bohaté aj na vápnik – ten zase prospieva zdraviu kostí a zubov. Vďaka prítomnosti draslíka majú pozitívny vplyv na činnosť srdca, čo ocení každý, najmä počas zimného obdobia, keď má srdcovo-cievny systém tendenciu trpieť viac ako inokedy.

Skvelé pre trávenie aj štíhlu líniu

Ak sa snažíte zhodiť pár kíl alebo si jednoducho udržať zdravý metabolizmus, nakladané uhorky vám s tým môžu pomôcť. Obsahujú totiž dostatok vlákniny, ktorá podporuje trávenie a čistí črevá. Zároveň prispievajú k odkysleniu organizmu – a práve prekyslené prostredie je živnou pôdou pre množenie škodlivých buniek. Pravidelná konzumácia tejto fermentovanej zeleniny tak môže zohrávať úlohu aj v prevencii rakoviny.

Psychická pohoda v pohári

Vedeli ste, že niektorí psychológovia a psychiatri odporúčajú fermentované potraviny pri úzkosti? Uhorky naložené v octovom alebo soľnom náleve obsahujú probiotiká, ktoré majú priaznivý vplyv nielen na trávenie, ale aj na nervovú sústavu. Viaceré štúdie naznačujú, že tieto prospešné baktérie môžu znižovať pocity úzkosti a pomáhať pri duševnej nepohode. Takže keď na vás príde jesenná melanchólia, neváhajte – pohár nakladačiek môže zlepšiť nielen chuť, ale aj náladu.

Uhorkový nálev ako prírodný „energeťák“

Mnoho ľudí po dojedení poslednej uhorky vyleje nálev rovno do výlevky – a to je veľká škoda! Tento nálev je totiž bohatý na enzýmy, minerály a esenciálne oleje, ktoré telu prospievajú. Obsahuje napríklad draslík, ktorý pomáha pri dehydratácii alebo po prehýrenej noci. Vďaka svojmu zloženiu pôsobí povzbudzujúco a môže sa stať prírodnou alternatívou energetického nápoja. Je ideálny aj pre športovcov, pretože pomáha predchádzať svalovým kŕčom.

Ako si pripraviť domáce nakladané uhorky krok za krokom

Príprava uhoriek na zaváranie si síce vyžaduje trocha času a trpezlivosti, no výsledok stojí za to. Vďaka tomuto tradičnému postupu získate výnimočne chutné a trvácne zaváraniny.

  1. Príprava uhoriek
    Najskôr uhorky poriadne umyte a nechajte ich asi tri hodiny odpočívať vo vlažnej vode. Tento krok ich zbaví nečistôt a pripraví na ďalšie spracovanie. Potom ich jemne vydrhnite kefkou, opláchnite a odstráňte stopky.

  2. Príprava pohárov a korenín
    Do dôkladne umytých zaváraninových pohárov vložte nasledovné:

    • jeden tenký plátok citróna,

    • dva bobkové listy,

    • kúsok koreňa alebo listu chrenu,

    • tri guľky nového korenia,

    • kvet alebo stonku kôpru,

    • dva listy čiernych ríbezlí,

    • vetvičku estragónu a voliteľne aj list z čerešne.

  3. Plnenie pohárov
    Do každého pohára vložte približne 12 menších uhoriek. Následne ich zalejte vriacou vodou a nechajte pôsobiť asi 20 minút. Tento krok je dôležitý – horúca voda pomôže odstrániť horkosť a zvyšky silíc z listov, ktoré by mohli pokaziť chuť zaváraniny. Po uplynutí času vodu vylejte.

  4. Príprava a nalievanie nálevu
    Pripravte si nálev z 0,5 litra vody, 75 gramov kryštálového cukru, dvoch polievkových lyžíc kuchynskej soli a pol čajovej lyžičky kyseliny citrónovej. Nálev krátko povarte a následne ním zalejte uhorky v pohároch.

  5. Zaváranie a skladovanie
    Poháre dôkladne uzatvorte, otočte hore dnom a nechajte ich pomaly vychladnúť. Pre maximálnu istotu môžete ešte poháre sterilizovať v rúre alebo hrnci. Zaváraniny skladujte na tmavom a chladnom mieste – ideálne v špajze alebo pivnici.

Dôležité rady na záver:

  • Zavárajte len zdravé a nepoškodené uhorky bez plesní, otlakov či kazov.

  • Poháre nepreplňujte – ponechajte aspoň pol centimetra voľného miesta pod okrajom.

  • Ak sú uhorky dlhšie než 10 cm, radšej ich rozkrojte na menšie kúsky.

  • Ak túžite po pikantnejšej chuti, pridajte do každého pohára aj strúčik cesnaku alebo kúsok čili papričky.

Záver:
Domáce nakladané uhorky podľa starého receptu našich babičiek nikdy nevyjdú z módy. Nejde len o ich vynikajúcu chuť, ale aj o zdravotné benefity, ktoré ponúkajú. Skúste si tento rok pripraviť pár pohárov a uvidíte, že v zime si na nich nielen pochutíte, ale aj podporíte svoje zdravie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.