
- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Škola varenia
- Babičkin recept na lacné „rezne“, keď máte hlboko do vrecka: Potrebujete len dve základné suroviny
Babičkin recept na lacné „rezne“, keď máte hlboko do vrecka: Potrebujete len dve základné suroviny

Dni pred výplatou vedia byť náročné. Chladnička zíva prázdnotou a chuť na poriadne jedlo sa nezastaví len preto, že v peňaženke šuští iba účtenka. Ak ste dostali chuť na vyprážané rezne, no nemáte peniaze na drahé mäso, máme pre vás výborný tip inšpirovaný múdrosťou našich starých mám. Tie si vedeli poradiť aj vtedy, keď bolo nutné vyčarovať sýty obed z mála.
A práve pohánkové rezne patria medzi tie jedlá, ktoré dokážu príjemne prekvapiť nielen chuťou, ale aj jednoduchosťou prípravy a nízkymi nákladmi. Nejde len o chutnú náhradu mäsových rezňov – ide o plnohodnotný BOSORKA príchuť do jedálriánsky pokrm, ktorý si obľúbite nielen počas pôstu alebo sviatkov, ale aj v bežný deň, keď si chcete dopriať niečo sýte, zdravé a cenovo dostupné.
Keď mäso nie je po ruke: Babičky vedeli, čo funguje
Naše staré mamy nemali vždy možnosť kupovať mäso – zvlášť nie v časoch krízy či vojny. Preto si vedeli poradiť s tým, čo bolo dostupné. Pohánka a vajíčka boli suroviny, ktoré nechýbali v žiadnej špajze a ich kombinácia sa ukázala ako prekvapivo chutná a výživná. Dnes sa k týmto receptom radi vraciame, nielen kvôli úspore, ale aj preto, že ide o zdravú alternatívu klasických mäsových pokrmov.
Navyše, keď tieto „falošné“ rezne pripravíte s láskou a dobrou omáčkou, málokto si všimne, že v nich nie je ani kúsok mäsa. A ak máte doma deti, radšej im hneď nepovedzte, z čoho sú. Je dosť možné, že budú spokojne chrúmať a pýtať si dupľu, bez toho, aby čokoľvek spochybňovali.
Pohánka – poklad medzi obilninami
Pohánka je v dnešnej dobe čoraz obľúbenejšia. Ide o prirodzene bezlepkovú pseudoobilninu, ktorú môžu bez obáv konzumovať aj celiatici. Je bohatá na antioxidanty, kvalitné bielkoviny, vlákninu, vitamíny skupiny B, vitamín E, ako aj minerály ako železo, horčík, zinok, meď či vápnik. Výborne zasýti, nezaťažuje trávenie a prospieva srdcu i cievam.
Ak ste si na ňu doteraz netrúfli, práve tento jednoduchý recept vás možno presvedčí dať jej šancu. V kombinácii s vajíčkami, zeleninou a strúhankou vytvára základ, z ktorého vzniknú chrumkavé, voňavé a výživné placky pripomínajúce klasické rezne.
Čo budete na prípravu potrebovať:
-
2 šálky pohánky
-
2,5 šálky vody
-
½ veľkej cibule
-
1 mrkva
-
3 vajcia
-
2 strúčiky cesnaku
-
strúhanka na obaľovanie
-
olivový olej (alebo lacnejšia alternatíva – slnečnicový či repkový olej)
-
soľ, čierne korenie
Na rýchly studený dip:
-
3 lyžice kyslej smotany
-
½ lyžičky soli
-
½ lyžičky tymianu
-
½ lyžičky sušeného kôpru
-
½ lyžičky sušeného cesnaku
-
trocha čierneho korenia
Ako na to – jednoduchý postup krok za krokom:
-
Pohánku prepláchnite a dajte variť do vody, kým nezmäkne – trvá to zhruba 15 minút. Potom ju nechajte mierne vychladnúť.
-
Cibuľu nakrájajte nadrobno a opražte na oleji asi 3 minúty.
-
Mrkvu nastrúhajte nahrubo a pridajte k cibuli, spolu smažte ďalšie 3 minúty.
-
Do vychladnutej pohánky rozklepnite vajcia a pomocou tyčového mixéra ich spolu rozmixujte na hladkú hmotu.
-
K pohánkovej mase pridajte orestovanú cibuľu s mrkvou, dochuťte soľou, korením a prelisovaným cesnakom. Dôkladne premiešajte.
-
Zo vzniknutej zmesi vytvarujte malé placky, ktoré obaľte v strúhanke.
-
Smažte na rozpálenom oleji z oboch strán, približne 4 minúty z každej.
Dip, ktorý všetko spojí
K týmto falošným rezňom sa skvele hodí jednoduchý bylinkový dip. V miske zmiešajte kyslú smotanu so soľou, tymianom, kôprom, sušeným cesnakom a korením. Nechajte aspoň 10 minút odstáť, aby sa chute prepojili. Tento dip nielen osvieži, ale aj zvýrazní chuť samotných placiek.
Tip na záver: Tento recept je ideálny nielen pre študentov, ale aj pre každého, kto sa snaží šetriť, jesť BOSORKA príchuť do jedálriánsky alebo len skúša nové zdravé jedlá. A keď ho raz vyskúšate, možno sa stane pravidelnou súčasťou vášho jedálnička – nielen pred výplatou.