Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.

Chrumkavé rožky ako od Evžena Humla z Chalupárov: Jednoduchý domáci recept, ktorý zvládne každý

Domáce rožky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Domáce rožky Foto: depositphotos.com
reklama:

Len málokto by si nespomenul na legendárnu hlášku Evžena Humla z obľúbeného seriálu Chalupáři:
„Keď si spomeniem na tie rožky, čo bývali kedysi, keď ešte pekári mali na to čas. Ráno o šiestej, čerstvé rohlíčky, chrumkavé. Na desiatu, zasa čerstvé, chrumkavé. A dokonca aj popoludní boli o štvrtej stále čerstvé!“

Dnes je síce doba iná a nie každý pekár vloží do pečiva rovnakú dávku starostlivosti ako kedysi, no dobrá správa je, že takéto rožky si môžete upiecť aj doma. A možno budú ešte lepšie než tie z obchodu!

Prečo si upiecť domáce rožky?

Domáci rožok má svoje čaro – je teplý, voňavý, s dokonalou chrumkavou kôrkou a jemnou striedkou. A keď si ho natriete maslom ešte za tepla, dostanete sa rovno do pekárenského neba. Navyše máte plnú kontrolu nad surovinami a môžete si ich prispôsobiť podľa seba – pridať rascu, mak, sezam či len nechať čisté.

Kde sa vlastne rožky vzali?

Podľa známej legendy stál za vznikom rožkov viedenský pekár Peter Wendler. Po víťazstve nad Osmanskou ríšou v roku 1683 údajne upiekol pečivo v tvare polmesiaca – symbolu islamu – aby oslávil víťazstvo nad Turkami. Pravda je však taká, že prvé zmienky o rožkoch sa objavujú už v kláštorných zápiskoch z 10. storočia, kde slúžili ako sviatočné pečivo počas Veľkej noci.

Recept na domáce rožky – jednoduchý a overený

Tento recept je ideálny aj pre začiatočníkov. Nepotrebujete žiadne špeciálne nástroje, len bežné suroviny a trochu trpezlivosti. Výsledok však rozhodne stojí za to.

Čo budete potrebovať:

  • 500 g hladkej múky

  • 250 ml vlažnej vody

  • 2 lyžičky soli

  • 40 g bravčovej masti

  • 1 lyžičku cukru

  • 20 g čerstvého droždia

  • na posyp: mak, sezam, rasca – podľa chuti

Ako na to krok za krokom

1. Najprv pripravíme kvások

Vo vlažnej vode rozmiešajte droždie spolu s cukrom. Posypte troškou múky a nechajte kvások odpočívať na teplom mieste asi 10 minút, kým nezačne bublať a rásť.

2. Pripravte si cesto

Rozpustite bravčovú masť – nemala by byť horúca, len tekutá. Do väčšej misy preosejte múku, pridajte soľ, rozliatu masť a nakoniec aj pripravený kvások. Pomaly vypracujte pružné, nelepivé cesto. Ak máte kuchynský robot, použite hnetací hák a miesite 8–10 minút. Ručne to bude trvať o niečo dlhšie, ale výsledok bude rovnako výborný.

3. Kysnutie

Cesto prikryte čistou utierkou a nechajte kysnúť približne hodinu na teplom mieste. Malo by zdvojnásobiť svoj objem. Následne ho preložte na pomúčenú dosku a rozdeľte na 10 rovnakých kúskov – ideálne okolo 80 gramov každý. Pomôžte si kuchynskou váhou, ak chcete mať rožky rovnako veľké.

4. Tvarovanie rožkov

Každý diel rozvaľkajte do trojuholníkového tvaru. Nepodsýpajte múkou – jemná lepivosť cesta pomôže, aby rožok po zrolovaní dobre držal tvar. Trojuholník zrolujte od širšej časti k špičke, potom ho ešte jemne pováľajte, pričom ho môžete trochu natiahnuť do dĺžky. V strede by mal mať asi 3 cm hrúbku.

Konečné kysnutie a pečenie

Rožky poukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie. Medzi jednotlivými kusmi nechajte medzery – v rúre ešte narastú. Plech prikryte utierkou a nechajte rožky opäť kysnúť približne hodinu. Pred pečením ich jemne postriekajte vodou z rozprašovača a posypte semienkami alebo rascou podľa chuti.

Tip: Pred vložením do rúry ich nechajte ešte 15–20 minút postáť na plechu, aby sa dobre dopiekli zvnútra.

Pečenie – dôležitá fáza

Rúru si predhrejte na 250 °C. Do spodnej časti vložte samostatný plech s hrnčekom vody alebo niekoľkými kockami ľadu – para pomôže vytvoriť krásnu chrumkavú kôrku. Rožky pečte najprv 5 minút, potom plech s vodou vyberte a pokračujte ďalších 8 až 10 minút. Sledujte ich – mali by byť pekne zlatohnedé a na dotyk chrumkavé.

Po vytiahnutí ich môžete ešte raz jemne postriekať vodou a nechať vychladnúť na mriežke. A hotovo!

Záver: domáce rožky, ktoré stoja za to

Ak ste doteraz váhali, či si doma upiecť vlastné pečivo, teraz už nemáte dôvod čakať. Tento recept je osvedčený, jednoduchý a výsledkom budú rožky, ktoré by s radosťou ochutnal aj samotný Evžen Huml. Nadýchané, chrumkavé, voňavé – a hlavne čerstvé. Stačí pridať maslo, syr alebo obľúbenú nátierku a máte dokonalé raňajky či večeru.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.