Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
You are using an outdated browser, you may experiece issues. Please upgrade your browser to improve your experience.

Ako skladovať cesnak celé roky? Naše staré mamy poznali jednoduchý trik, ktorý funguje dodnes

Cesnak môžete skladovať aj vo forme prášku
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Cesnak môžete skladovať aj vo forme prášku Foto: depositphotos.com
reklama:

Cesnak patrí medzi tie kuchynské poklady, ktoré používame takmer denne. Ak ho však nespotrebujete hneď a máte ho veľa – napríklad po bohatej úrode alebo od príbuzných z dediny – stojí za to vedieť, ako ho uskladniť tak, aby vám vydržal nielen do ďalšej sezóny, ale pokojne aj niekoľko rokov. Staré mamy mali na to jednoduchý, ale mimoriadne účinný trik: pripravovali si vlastný cesnakový prášok.

Možno ste už počuli o rôznych spôsoboch skladovania cesnaku – zväzovanie do copov, zamrazenie v sáčkoch, či nátierka s soľou. Všetky sú užitočné, ale čo ak existuje spôsob, ktorý je nielen trvácny, ale aj praktický? Sušený cesnakový prášok je odpoveď. Navyše, ak si ho pripravíte doma, získate istotu, že viete, čo jete – bez konzervantov, umelých prísad a so známym pôvodom suroviny.

Prečo sa oplatí vyrobiť si domáci cesnakový prášok?

Domáci cesnakový prášok má v kuchyni nespočetné využitie. Výborne sa hodí do marinád – vďaka jemnej konzistencii sa ľahko spája s olejom či jogurtom. Rovnako dobre poslúži ako náhrada čerstvého cesnaku v prípade, že nemáte po ruke strúčik. Môžete ho použiť do omáčok, polievok, na dochutenie mäsových jedál, do dresingov aj nátierok. Fantázii sa medze nekladú. A čo je najlepšie – prášok vám pri správnom skladovaní vydrží roky.

Bonus navyše: Cesnak ako prírodný repelent a liek

Vedeli ste, že cesnak odpudzuje škodcov ako sú krtkovia či hraboše? Jeho výrazné silice ich spoľahlivo odradia od návštevy vašej záhrady. A to nie je všetko – cesnak je už stáročia považovaný za prírodné antibiotikum. Je blízkym príbuzným cibule, póru či pažítky a jeho antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové účinky oceníte najmä v chladnejších mesiacoch. Pomáha pri prechladnutí, chrípke, kašli, angíne a zároveň podporuje trávenie a prekrvenie organizmu.

V slovenskej kuchyni si bez cesnaku nevieme predstaviť množstvo tradičných jedál – veď si len spomeňte na zemiakové placky alebo sekanú bez poriadneho „cesnakového šmrncu“. Jednoducho – cesnak je srdcom domácej kuchyne.

Návod: Ako si doma vyrobiť cesnakový prášok krok za krokom

Na výrobu domáceho cesnakového prášku nepotrebujete žiadne špeciálne pomôcky. Postačí vám:

  • kvalitný cesnak (ideálne slovenský, s výraznou arómou),

  • mixér alebo kuchynský robot,

  • plech vystlaný papierom na pečenie,

  • dve lyžice soli,

  • a trpezlivosť pri sušení.

1. Príprava cesnaku
Najprv si cesnak rozdeľte na jednotlivé strúčiky a ošúpte ich. Ak chcete prácu urýchliť, môžete použiť jednoduchý trik: strúčiky jemne pritlačte nožom – šupka pôjde dole ľahšie.

2. Mixovanie
Do mixéra vložte polovicu strúčikov a posypte ich lyžicou soli. Potom pridajte zvyšok cesnaku a znovu posypte lyžicou soli. Všetko spolu rozmixujte, kým nevznikne hustá pasta.

3. Sušenie
Pastu rovnomerne rozotrite lyžicou na plech s papierom na pečenie – mala by byť v tenkej vrstve, aby dobre vyschla. Ak je vonku horúco a slnečno, môžete plech položiť na balkón alebo terasu. Sušenie na slnku však zaberie 2–3 dni, čo je dnes skôr výnimka. Praktickejšou alternatívou je sušenie v rúre – nastavte ju na 80 °C (niekto odporúča len 50 °C, aby sa zachovali všetky živiny) a plech vložte dovnútra. Priebežne kontrolujte, ako pasta vysychá.

4. Mletie na prášok
Keď je pasta úplne suchá a dá sa lámať na kúsky, máte hotovo. Zlomené kúsky vložte opäť do mixéra a rozomeľte na jemný prášok.

5. Skladovanie
Hotový cesnakový prášok nasypte do dobre uzatvárateľnej sklenenej nádoby alebo pohára. Uchovávajte ho na tmavom a suchom mieste, ideálne v komore alebo v kuchynskej skrinke mimo priameho slnka.

Záver: Starý trik, ktorý sa oplatí obnoviť

Výroba cesnakového prášku je jednoduchá, lacná a výsledok vám poslúži dlhodobo. Nejde len o praktický kuchynský pomocník, ale aj o návrat k osvedčeným tradíciám našich starých mám. Tak prečo neskúsiť niečo, čo fungovalo celé generácie?

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.