
- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Ahoj, cuketa! Čakali sme na teba!
Ahoj, cuketa! Čakali sme na teba!


Zdravotné prínosy cukety
Cuketa je nielen lahodná, ale aj mimoriadne výživná. Vďaka nízkemu obsahu kalórií je ideálnou voľbou pre tých, ktorí sa chcú zdravo stravovať a zároveň si strážiť svoju hmotnosť. Cuketa je alternatívou ku kalorickejšej zelenine. Je tiež bohatá na vodu, vďaka čomu je hydratačná, čo je obzvlášť dôležité v týchto teplejších týždňoch. Cuketa má tiež vysoký obsah vlákniny, ktorá pomáha tráveniu a prispieva k zdraviu črevnej flóry.
Cuketa je tiež pozoruhodná svojím obsahom vitamínov a minerálov. Je skvelým zdrojom vitamínu C, ktorý posilňuje imunitný systém a pomáha chrániť pokožku. Zelenina obsahuje aj vitamín K, ktorý hrá dôležitú úlohu pri zrážaní krvi a zdraví kostí. Cuketa je tiež bohatá na antioxidanty, ktoré chránia bunky a znižujú zápal.
Cuketa v kuchyni
Cuketu možno pripraviť nespočetnými spôsobmi. Môžeme ju jesť surovú, v šalátoch, piecť ju, grilovať alebo ju dokonca rozmixovať na pyré. Skutočne obľúbenou je cuketové lečo, ktoré sa dá pripraviť podobne ako tradičný recept, ale sladšia a jemnejšia chuť zeleniny robí zážitok výnimočnejším. Cuketa je skvelá nielen do hlavných jedál, ale aj do koláčov, dokonca aj ako muffiny. Vďaka vysokému obsahu vody v zelenine pomáha udržiavať vlhkosť cesta, čím koláčom dodáva lahodnú a mäkkú textúru.
Cuketa je skvelý nápad pre BOSORKA príchuť do jedálriánov alebo vegánov, pretože sa dobre hodí k rôznym rastlinným jedlám. Grilovaná cuketa môže byť napríklad skvelým doplnkom k dobrému falafelu alebo vegánskemu burgeru. Ak však máte radi mäso, cuketa je tiež ideálna do dusených pokrmov a môže sa použiť aj ako príloha namiesto zemiakov.

Zber cukety
Ak ich pestujete vo vlastnej záhrade, dbajte na ich pravidelný zber, pretože ak príliš narastú, ich dužina môže stvrdnúť a stratiť chuť. Ideálna veľkosť je cuketa s dĺžkou 15 – 20 cm, vtedy sú najchutnejšie a najčerstvejšie. Cuketu môžete skladovať aj v chladničke, ale nie dlhšie ako týždeň alebo dva, pretože sa rýchlo kazia. Ak ich chcete skladovať dlhšie, môžete ich zmraziť. Najprv ich umyte a nakrájajte. Potom ich blanšírujte, čo znamená, že ich niekoľko minút varíte v horúcej vode, aby sa zachovali ich živiny a chuť.

Recept na cuketové placky
Zloženie:
- 2 stredné cukety
- 1 vajce
- 3 polievkové lyžice múky
- 1/2 čajovej lyžičky soli
- 1/4 čajovej lyžičky korenia
- 1 polievková lyžica čerstvej petržlenovej vňate
Príprava:
- Cuketu umyte a nastrúhajte na hrubom strúhadle. Nastrúhanú cuketu vložte do sitka a jemne z nej vytlačte prebytočnú vodu.
- V miske zmiešajte nastrúhanú cuketu s vajíčkom, múkou, soľou, korením a petržlenovou vňaťou.
- Na panvici rozohrejte trochu oleja na strednom ohni. Do panvice dajte lyžicu cuketovej zmesi a vytvorte malú mláku.
- Placky smažte z oboch strán dozlatista, približne 3-4 minúty z každej strany.
- Keď sú hotové, poukladajte ich na papierové utierky, aby odkvapkali prebytočný olej.
- Podávajte ich čerstvé, s jogurtom alebo kyslou smotanou, ale sú veľmi chutné aj samotné.