Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ak chcete, aby sa vám pečenie vždy vydarilo, je dôležité poznať pár osvedčených trikov!

Ak chcete, aby sa vám pečenie vždy vydarilo, je dôležité poznať pár osvedčených trikov!
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ak chcete, aby sa vám pečenie vždy vydarilo, je dôležité poznať pár osvedčených trikov! Foto: depositphotos.com
reklama:

Ak chcete, aby sa vám pečenie vždy vydarilo, je dôležité poznať pár osvedčených trikov. Aké postupy vám môžu pomôcť k dokonalej buchte alebo koláču? Prešli sme to s odborníkmi a prinášame vám užitočné rady.

Výber správnej múky

Pri pečení je jedným z najdôležitejších krokov výber správnej múky. V našich obchodoch nájdeme rôzne druhy, ktoré sa líšia v hrubosti zrna, pričom v zahraničí je bežné používať prevažne hladkú múku. Aké múky sú na pečenie vhodné a na čo slúžia?

  • Hladká múka je ideálna na piškóty, kynuté cesto, jemné pečivo alebo sušienky.
  • Polohrubá múka sa hodí na pečenie bublanín, báboviek a perníkov.
  • Hrubá múka sa najlepšie využíva na prípravu posýpky

Akú múku teda zvoliť? Odborníci radia

Lukáš Pohl, šéfcukrár známej pražskej cukrárne, hovorí: „Pre nás je najlepšia hladká alebo polohrubá múka. Niekedy pridávame aj celozrnnú múku, ale záleží to od konkrétneho receptu. Na pečenie croissantov či ťahaného závinu je potrebné veľmi pružné cesto, a preto používame hladkú múku, ktorá má vyšší obsah lepku. Naopak, u piškótových korpusov je lepšie, ak cesto obsahuje menej lepku.“

Jaroslav Kozdělka, odborník z pražskej pekárne, pridáva: „Lepok je naším najlepším priateľom. Celozrnné cesto sa trhá a nekysne správne, ako by sme potrebovali.“

Typy múky a ich označenie

Múka je označená písmenom T a číslom, ktoré udáva, ako jemne bola vymletá. Čím nižšie číslo, tým je múka svetlejšia a menej výživná. Naopak, múky s vyšším číslom si zachovávajú viac vlákniny a živín zo zrna.

Bežné typy múky sú:

  • T400 – polohrubá
  • T450 – hrubá
  • T480 – krupica
  • T530 – hladká
  • T650 – polosvetlá hladká
  • T1000–1150 – chlebová
  • T1800 – celozrnná

Tipy na vyvaľovanie krehkého cesta

Ak máte problém s vaľkaním krehkého cesta, skúste tento trik: Cesto vaľkajte medzi dvoma papiermi na pečenie. Tento spôsob zabezpečí, že cesto sa nebude lepiť a bude rovnomerne rozvalené. Nezabudnite, že cesto netreba podsypávať múkou, čím sa vyhnete jeho stvrdnutiu.

Teplota pri spracovaní cesta

Teplota surovín je dôležitá pri príprave cesta. Krehké cesto by ste mali spracovať čo najrýchlejšie a studenými rukami. Predtým si ich môžete schladiť pod tečúcou vodou. Kynuté cesto, naopak, vyžaduje, aby mali suroviny izbovú teplotu a cesto by malo kysnúť na teplom mieste. Dôležité je vyhnúť sa prievanu, ktorý by narušil správny priebeh kynutia.

Ako spoznať správne vykysnuté cesto

Pri kysnutí cesta sa nespoliehajte len na čas, ktorý je uvedený v recepte. Správne kynuté cesto musí zdvojnásobiť svoj objem. Ak po stlačení prstom jamka pomaly mizne, znamená to, že cesto je dostatočne vykysnuté. Ak sa jamka vyrovná veľmi rýchlo, cesto ešte nie je pripravené na ďalší krok.

Tipy pre lepšie kysnutie

Ak chcete, aby vaše pečivo, ako napríklad rožky alebo koláče, správne vykyslo, zakryte cesto fóliou alebo mikrotenovými sáčkami. Tieto sáčky neabsorbujú vlhkosť a neprepúšťajú vzduch, čo podporuje rovnomerné kynutie.

Ako správne vyklopiť bábovku

Niekedy je problémom vyklopenie bábovky. Dôležité je dôkladne vymazať formu, najlepšie zmäknutým maslom, nie úplne roztopeným. Potom formu vysypte hrubou múkou alebo strúhankou. Nezabudnite, že forma musí byť pred použitím suchá a čistá, aby sa v nej neudržali drobné zvyšky, ktoré by mohli spôsobiť pripečenie.

Nahradenie prášku do pečiva

Nemáte prášok do pečiva? Môžete použiť jedlú sódu, ktorá je účinnejšia a postačí ju použiť v menšom množstve. Nezabudnite, že sóda potrebujte kyslú zložku, ako je citrónová šťava alebo ocot, aby sa správne aktivovala.

Čo robiť, keď nemáte prášok do pečiva ani sódu

Ak chcete pripraviť nadýchaný korpus, použite vyšľahané bielky. Vyšľahajte ich so štipkou soli do tuhého snehu a veľmi opatrne ich vmiešajte do cesta. Ďalšou možnosťou je nahradiť vodu v recepte perlivou vodou, ktorá vďaka oxidu uhličitému tiež pomôže cesto nadvihnúť.

Tieto rady vám môžu pomôcť dosiahnuť vynikajúce výsledky pri pečení a pripraviť pečivo, ktoré očarí každého.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.