- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Ako na najlepšie kysnuté lievance? Cesto musí mať správnu konzistenciu a môžete si ho pripraviť dopredu. A potom už sa budete len olizovať!
Ako na najlepšie kysnuté lievance? Cesto musí mať správnu konzistenciu a môžete si ho pripraviť dopredu. A potom už sa budete len olizovať!
Tradičné lievance z kysnutého cesta sú tie najlepšie, aké si môžeme dať. Práca s droždím nie je zase až takým strašiakom, ako sa môže zdať. A ako túto nadýchanú dobrotu pripraviť?
Prečo si dať lievance na raňajky
Na nadýchané lievančeky sa oplatí si privstať, ale aj tu existuje trik, ako ušetriť čas. Vôňa vyprážaných lievančekov a hodvábna chuť, ktorú zahájime ráno, naštartuje a spríjemní deň. A ani kysnutie nie je taká komplikácia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Lievance si okrem raňajok môžeme prichystať napríklad na obed alebo na desiatu.
Čo patrí do kysnutých lievancov
Na základnú verziu kysnutých lievancov je potrebné droždie, cukor, mlieko, vajcia, soľ, múka. Okrem toho môžeme na ochutenie pridať napríklad citrónovú kôru, prípadne muškátový kvet. Múka sa väčšinou používa polohrubá.
Ako na kysnutie lievancov
Kysnuté cesto nie je žiadna veda, keď poznáme pár tipov. Cesto na lievance je riedke ľahko sa rozlieva. Pred prípravou si najskôr potrebujeme ujasniť, koľko máme času: budeme mať ráno čas pol hodiny až hodinu (podľa teploty v miestnosti), alebo radšej zvolíme kysnutie cez noc?
Keď je teplo a cesto rýchlo kysne, používame vlažné mlieko a všetky suroviny včas vybraté z chladničky. Všetky suroviny zmiešame a necháme na teplom mieste pracovať droždie. Výsledné nakysnuté cesto pripomína penu. Cesto premiešame, potom pár minút počkáme a až potom môžeme chystať lievance. Týmto spôsobom neprekysnú, a zostanú krásne nadýchané.
Ako na kysnutie lievancov cez noc
Pokiaľ nemáme čas, pripravíme si cesto cez noc. Druhý deň teda len dáme cesto na panvičku a opečieme lievance. Ako postupovať? Na tento variant potrebujete studené mlieko. Najskôr dajte pripravené cesto na hodinu do chladničky, potom ho premiešajte a znova vráťte do chladničky. Ráno môže cesto na panvičku. Po vybratí z chladničky nechajte cesto aspoň päť minút odpočinúť, než začnete lievance smažiť.
Na čom vyprážať lievance
Lievance môžeme pripravovať ideálne na špeciálnej panvičke zvanej lievanečník, ktorá umožní vytvoriť pravidelné tvary. Pokiaľ ju nemáme, bude stačiť aj klasická panvička. Ak máme radi presne ohraničené lievance, môžeme si zaobstarať formičky na lievance s rôznymi tvarmi. Smažiť ich môžeme na oleji, prípadne na masle (ideálne na prepustenom).
Čím ozdobiť lievance
Hotové lievance môžeme obaliť v zmesi cukru (napríklad aj s prímesou vanilkového) a škorice. Niekto ich má rád pokvapkané citrónovou šťavou. Na dochutenie môžeme použiť aj marmeládu, javorový sirup, hodí sa biely jogurt, kyslá smotana, luxusom je šľahačka. Korunovať dobrotu môžeme kúsky ovocia, ako sú maliny, čučoriedky alebo jahody.
Ako na najlepšie lievance z kysnutého cesta
Na lievance z kysnutého cesta budete potrebovať:
1 vajce, štipku soli, 2 lyžice cukru, 1 l mlieka, 15 g droždia, citrónovú kôru, 400-600 g polohrubej múky (podľa potreby) a olej na vyprážanie.
Ako na to?
Do misky nalejte vlažné mlieko a rozdrobte doň droždie, pridajte cukor, rozklepnite vajcia a za stáleho šľahania pridávajte múku zmiešanú so štipkou soli. Misku prikryte utierkou a cesto nechajte vykysnúť. Trvá to pol hodiny až hodinu, kým nezdvojnásobí objem
Pripravte si lievanečník alebo veľkú panvicu, rozhrejte v nej olej, a nalejte vždy trochu cesta. Usmažte lievance z oboch strán. Vždy počkajte, kým sa kraje spevnia a zozlatnú. Ozdobte podľa chuti a podávajte.
Zdroj: www.toprecepty.cz