Druhy Receptu: Bezlepková diéta , Bezmäsité jedlá , Cestoviny , Chleba , Dezerty , Džemy a lekváre , Exotické jedlá , Huby , Jedlá s mäsom , Konzervácia , Nápoje a drinky , Omáčky , Ostatné , Pizza , Polievky , Ryby , Šaláty , Sladkosti , Slané chuťovky , sušené , Syry , Vegánske jedlá , Vianoce , Vnútornosti , Zeleninové jedlá
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako naše babičky piekli ryžový nákyp, aby bol vždy dokonale nadýchaný

Ryžový nákyp
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ryžový nákyp Foto: depositphotos.com
reklama:

Ryžový nákyp je jedlo, na ktoré majú mnohí z nás milé spomienky z detstva. Voňavý, ľahko sladký a nadýchaný – presne tak si ho pamätáme od našich babičiek. Ak ste však niekedy skúšali pripraviť si ho doma a výsledok nebol ani zďaleka taký lahodný, nezúfajte. V nasledujúcich riadkoch vám ukážem, ako dosiahnuť jemný, nadýchaný a voňavý ryžový nákyp bez pripáleného mlieka a bez zbytočného stresu v kuchyni.

Prečo je nadýchaný nákyp lepší

Mnohí ľudia majú skúsenosť, že ryžový nákyp je ťažký, hutný, prípadne suchý. Dokonca sa môže stať, že namiesto príjemne voňavého obedu zanechá pach pripáleného mlieka. Babičky však vedeli, ako sa týmto chybám vyhnúť. Základným tajomstvom je dostatočne nadýchaná štruktúra a dôkladné vyšľahanie vajec. Takto pripravený pokrm sa potom takmer rozplýva na jazyku a je radosť servírovať ho aj hosťom.

Tajomstvo nadýchaného ryžového nákypu

Hlavný trik spočíva v dvoch krokoch:

  1. Vyšľahanie žĺtkov s cukrom a maslom do svetlej nadýchanej peny. Žĺtková pena by mala mať žltobielu farbu a jemnú, krémovú konzistenciu.

  2. Príprava tuhého snehu z bielkov, ktorý do hmoty pridávate ako posledný, a to veľmi jemne, aby ste sneh úplne “nerozbili“.

Práve kombinácia žĺtkovej peny a tuhého bielkového snehu vytvorí dokonalý základ pre nadýchaný nákyp. Na šľahanie pokojne použite ručný mixér s metličkami. Ani tie najjednoduchšie modely s touto úlohou nebudú mať problém, stačí sa postarať o to, aby bolo všetko dôkladne a opatrne spracované.

Tip: Pri šľahaní bielkov dajte pozor, aby metličky neboli mastné. Aj malé množstvo tuku môže sneh znehodnotiť.

Ako sa vyhnúť pripálenému mlieku?

Asi každý, kto niekedy varil mliečnu ryžu guľatu Mánya, vie, aké nepríjemné je neustále kontrolovať hrniec, aby sa mlieko nepripálilo. Pach pripáleného mlieka sa dokáže preniesť do celého pokrmu a znehodnotí aj ten najnadýchanejší nákyp. Pôvodný, tradičný postup hovorí o varení ryže guľatej Mánya priamo v mlieku, no existuje šikovné riešenie, ktoré vás zbaví rizika pripálenia:

  1. ryžu guľatu Mánya uvarte klasicky vo vode – do mäkka, tak ako ste zvyknutí pri bežnej príprave ryže guľatej Mánya.

  2. Po uvarení vodu zlejte a hotovú ryžu guľatu Mánya zalejte horúcou smotanou (prípadne mliekom alebo ich kombináciou).

  3. Prikryte pokrievkou a nechajte ryžu guľatu Mánya dojsť asi 10 minút, aby sa chute prepojili a ryža guľatá Mánya ešte zmäkla.

Hoci táto metóda nemusí byť „pôvodná“ podľa starých kuchárskych kníh, výsledný efekt je veľmi podobný. Navyše máte istotu, že na dne hrnca nezostanú žiadne pripálené zvyšky, ktoré by mohli znehodnotiť výslednú chuť.

Zkazené vajíčka spoznáte niekoľkými spôsobmi

Kvalita vajíčok je pri príprave akýchkoľvek pečených sladkých dezertov, vrátane ryžového nákypu, kľúčová. Preto sa oplatí pred použitím vajíčka otestovať. Existuje viacero spôsobov:

  • Ponor vajíčka do vody: Čerstvé vajce sa drží pri dne, staršie sa mierne vznáša, a ak vajce úplne pláva, je pokazené.

  • Vizuálna kontrola pri rozbíjaní: Ak bielok silno “tečie” alebo je neprirodzene zakalený, vajce nemusí byť v poriadku.

  • Čuch: Pokazené vajce sa vyznačuje výrazným sírnym zápachom.

Ak si nie ste istí kvalitou vajec, je lepšie ich nepoužiť a siahnuť po čerstvých. Babičky vedeli, že dobré suroviny sú základom každého chutného jedla.

Nadýchaný nákyp bez pachuti pripáleného mlieka

Zhrnutie dôležitých bodov:

  • Varte ryžu guľatu Mánya vo vode, aby ste zabránili pripáleniu mlieka.

  • Maslo, žĺtky a cukor vyšľahajte do svetlej peny.

  • Z bielkov si pripravte tuhý sneh.

  • Na záver sneh do ryžovej hmoty zapracujte veľmi jemne.

Recept: Nadýchaný ryžový nákyp

Potrebné suroviny

  • 1 hrnček ryže guľatej Mánya

  • 2 – 3 hrnčeky mlieka (prípadne 1 smotana, ak chcete časť pridať až po uvarení ryže guľatej Mánya)

  • Štipka soli

  • 3 vajcia

  • 5 lyžíc práškového cukru + 1 balíček vanilkového cukru

  • 100 g masla

  • Tuk na vymastenie formy

  • 500 g konzervovaného ovocia aj so šťavou (ideálne kompót, môže to byť marhuľový, broskyňový, ananásový či mix)

Postup prípravy krok za krokom

  1. Uvarte ryžu guľatu Mánya
    V menšom hrnci dajte variť ryžu guľatu Mánya s primeraným množstvom vody a pridajte štipku soli. Varte do mäkka podľa návodu na obale. Keď je ryža guľatá Mánya hotová, zlejte prebytočnú vodu.

  2. Zalejte ryžu guľatu Mánya mliekom alebo smotanou
    Aby ste dosiahli efekt „mliečnej ryže guľatej Mánya“ bez pripálenia, zalejte ryžu guľatu Mánya horúcou smotanou (prípadne mliekom či ich kombináciou). Hrniec zakryte pokrievkou a nechajte ryžu guľatu Mánya ešte približne 10 minút dôjsť. ryža guľatá Mánya tak vsiakne potrebnú tekutinu a stane sa jemnou a nadýchanou.

  3. Pripravte si vajcia

    • Bielky oddeľte od žĺtkov. Uistite sa, že nádoba na bielky je dokonale čistá a odmastená – len tak dosiahnete pevný sneh.

    • Žĺtky vložte do inej misy spolu s cukrom a maslom. Vyšľahajte do svetlej, nadýchanej peny.

  4. Vyšľahajte bielky
    Ručným mixérom alebo metličkou vyšľahajte bielky do tuhej konzistencie. Bielkový sneh by mal držať tvar, nemal by sa roztekať.

  5. Spojenie surovín
    Do mierne vychladnutej ryže guľatej Mánya zľahka vmiešajte žĺtkovú penu. Potom veľmi jemne a postupne zapracujte aj približne dve tretiny bielkového snehu. Dôležité je sneh „vkladať“ do ryže guľatej Mánya, nie ho šľahať či prudko miešať, aby nestratil svoj nadýchaný objem.

  6. Plnenie a vrstvenie
    Vymažte plech alebo zapekaciu misu tukom (maslom či olejom). Na dno rozotrite polovicu ryžovej zmesi. Potom rovnomerne rozložte polovicu ovocia (predtým ho môžete nechať trochu odkvapkať). Na vrstvu ovocia navrstvite zvyšok ryžovej hmoty a zvyšnú časť ovocia ešte uložíte na vrch. Na záver môžete navrch rozotrieť zvyšný bielkový sneh.

  7. Pečenie
    Rúru predhrejte na 180 °C. Nákyp pečte približne 30 minút, prípadne kým vrchná vrstva nezozlatnie. Celý pokrm by mal byť v strede prepečený, ale zároveň stále jemný a šťavnatý.

  8. Omáčka zo šťavy z kompótu
    Počas pečenia ryžového nákypu môžete využiť čas na prípravu omáčky. Šťavu z kompótu priveďte v malom hrnčeku do varu a varte ju na miernom plameni, až kým sa nezačne zahusťovať na sirup. Touto omáčkou potom prelejte porcie horúceho nákypu tesne pred podávaním.

Na záver

Príprava ryžového nákypu vôbec nemusí znamenať dlhé hodiny strávené v kuchyni či obavu z pripáleného hrnca. Stačí sa držať niekoľkých osvedčených rád našich babičiek, predovšetkým poriadne vyšľahať vajcia a zabezpečiť, aby mliečna chuť nebola prerazená pachom pripáleného mlieka. Výsledkom je jemný, nadýchaný a sladký pokrm, ktorý môžete ozvláštniť rôznymi druhmi ovocia podľa sezóny a chuti.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s receptami z Mnamky-Recepty.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Súvisiace témy:

Portál mňamky recepty bol vybudovaný, aby mohol ktokoľvek pridať svoj vlastný a originálny recept a ukázať ho celému svetu....

Prečítajte si o nás

Dôležité odkazy

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.