- Mňamky-Recepty.sk
- Články
- Rady a Tipy
- Ako odkysliť svoj organizmus a zbaviť sa problémov? Pomôže vám bežný bylinkový čaj
Ako odkysliť svoj organizmus a zbaviť sa problémov? Pomôže vám bežný bylinkový čaj
Za prekyslenie organizmu si môžeme svojim nezdravým jedálničkom, pitím sladených nápojov a stresom, vo veľkej miere sami. Zažívacie problémy, časté pálenie záhy, únava a bolesti hlavy sú len niektoré z príznakov, ktoré s acidózou, teda stavom prekyslenia organizmu, súvisia. Čo všetko ho spôsobuje a čo na prekyslenie organizmu pomáha? Ktoré potraviny sú zásadité a ako nám môžu pomôcť bylinky?
Pokiaľ sa vám v tele nahromadí veľké množstvo kyselín, naruší sa kyslo-alkalická rovnováha. Obličky a pľúca už nezvládnu udržať pH v organizme v rovnováhe, keď klesne pod fyziologickú hranicu (7,36 až 7,44 pH). Na porušenie prirodzeného vnútorného prostredia začnú reagovať hlavne pečeň, obličky, pľúca a tenké črevo. Acidóza metabolická je charakteristická pre obličky a tá respiračná sa prejavuje v pľúcach. Častý pocit únavy, podráždenosť, zlé trávenie, nafúknuté brucho aj rôzne ekzémy sú nielen príznakom prekyslenia organizmu, ale aj varovaním, že treba s tým niečo robiť.
Lakmusový papierik
Ako ste na tom zistíte ľahko pomocou lakmusového indikačného pH papierika, ktorý kúpite v každej lekárni. Testovanie pH moču je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zistiť, či je telo v rovnováhe alebo či trpí prekyslením. „Jednoducho papierik zmočte na 1 až 2 sekundy vo vašom moči a indikátor sa chemickou reakciou zafarbí do výsledného odtieňa, z ktorého zistíte podľa vzorkovníka či manuálu, aké je pH vášho moču. Hodnota pH moču by mala byť v rozmedzí 5,0–6,5, pričom krajné hodnoty sú 4,5–8,0,“ popísal jednoduchý postup na svojom webe iReceptár.
Diagnózu, či máte alebo nie správnu hodnotu pH krvi, môže určiť len lekár. Iba krvný test, vyhodnotený v laboratóriu, môže poskytnúť veľmi presnú informáciu. Normálna hodnota pH krvi je 7,4, pre acidózu už je charakteristická hodnota pH 7,35. Aj tak malý rozdiel ale môže viesť k vážnym zdravotným problémom.
Prekyslenie organizmu, vyvraciame mýty:
Vzťah medzi prekyslením a rakovinou objavil v minulom storočí nemecký nositeľ Nobelovej ceny Otto Warburg (1883-1970). Dokázal, že rakovina sa môže vyvinúť práve v kyslom prostredí chudobnom na kyslík, pretože degenerované – teda nádorové – bunky nepotrebujú prakticky žiadny kyslík, zatiaľ čo zdravé bunky sú na ňom závislé,“ uviedol zdravotnícky web erweiterte-medizín.
Už v prípade podozrenia na prekyslenie organizmu by mal človek pristúpiť k úprave stravy a životného štýlu. „Je dôležité zlepšiť stravovanie a pravidelne cvičiť. Obmedzte kyslé potraviny a alkohol, pite dostatok vody a pridajte do svojho jedálnička potraviny s alkalickým účinkom, ako sú napríklad zelenina a ovocie,“ radí blog Upravvodu .
Na odkyslenie organizmu pomáha aj pravidelný pohyb. Pri cvičení nielen intenzívnejšie a hlbšie dýchame, ale aj sa potíme. Týmto spôsobom vylučujeme prebytočné kyseliny kožou. Veľmi sa tiež odporúča saunovanie, pretože telo vyplavuje kyseliny potom.
Čomu sa vyhnúť
Pitný režim by mal byť založený na pitnej vode, zelenom čaji a prípadne bylinných čajoch. Vyhýbať by sme sa mali sladeným nápojom, alkoholu a obmedziť aj pitie kávy a čierneho čaju. Vynechať by sme mali aj biele a kysnuté pečivo, cukor a všetky sladkosti, vyprážané jedlá, tučné mäso a kravské mlieko a syry z neho.
Na prevenciu prekyslenia sa odporúča, aby konzumovaná strava pozostávala zo 70 až 80 % zásaditých potravín a 20 až 30 % kyslých potravín, tvrdí blog zameraný na zdravé produkty Aavalabs.
Potraviny proti prekysleniu organizmu:
zelenina
ovocie
kyslé mliečne výrobky
celozrnné pečivo, hlavne výrobky z raže
strukoviny
morčacie mäso
mandle
oleje lisované za studena
kozie mlieko
Bylinky pomáhajú
Zbaviť sa nadmernej kyslosti vám prospeje aj v prípade, že zatiaľ žiadne zdravotné problémy nepociťujete. Pomôcť vám s tým môžu aj bylinky, z ktorých niektoré majú silný alkalizujúci účinok a vedia hladinu pH v tele prirodzene vyrovnávať.
Bylinná zmes
„Na odkyslenie organizmu si môžete namiešať aj veľmi účinnú zmes, ktorá má navyše aj čistiace účinky a podporí vašu imunitu. Dokonca bola testovaná na univerzite v Kalifornii na tisícoch ťažko chorých ľuďoch a po jednom mesiaci pravidelného užívania sa ich zdravotný stav značne zlepšil,“ uviedol web iReceptář.
- Zmiešajte v pomere 3:3:1:1 žihľavu, rebríček, púpavu a ďatelinu.
Rozmixujte ich s vodou a nechajte asi 1 hodinu odstáť.
Výluh skladujte v chladničke, vždy po troch dňoch si vyrobte nový.
Užívajte pol až 1 dcl každé ráno a večer.
Žihľavový čaj
Žihľava má silné detoxikačné účinky a je účinným pomocníkom v boji proti kyslosti. Pitie žihľavového čaju sa odporúča šálku dvakrát až trikrát denne po dobu troch týždňov. Užívanie je dobré na týždeň prerušiť, nechať telo oddýchnuť, a potom kúru zopakovať.
Na žihľavový čaj potrebujeme lyžicu sušenej žihľavy alebo hrsť opláchnutých čerstvých listov, ktoré nasekajte na drobné kúsky a liter horúcej vody. Žihľavu nasypte do kanvice, zalejte vodou a nechajte 15 minút lúhovať. Čaj môžete osladiť medom alebo si doň pridať citrón.
Púpavový čaj
Púpava patrí medzi najúčinnejšie byliny na odkyslenie organizmu. „Obsahuje horčiny, ktoré stimulujú trávenie a podporujú sekréciu tráviacich štiav. Obsahuje enzimaticky pôsobiace látky, ktoré priaznivo ovplyvňujú činnosť pečene a obličiek. Pôsobí aj na tvorbu žalúdočných kyselín,“ uviedol Endris Korbelář v knihe Naše rastliny v medicíne.
„Pretože púpava tiež znižuje hladinu cukrov v krvi, nie je vhodné ju užívať spolu s liekmi na cukrovku. Hrozí totiž prudký pokles cukru a hypoglykemický šok. Rovnako sa neodporúča púpavu užívať, ak beriete lieky na riedenie krvi,“ varuje web Life Botanics.
Ako pripraviť čaj z kvetov púpavy:
na jednu šálku čaju je potrebné desať kvetov púpavy
odstránime zelené časti pod hlavičkami a necháme kvety chvíľu ležať, aby z nich vyliezli chrobáky
potom púpavy dáme do šálky alebo do sitka, zalejeme vriacou vodou a necháme 20 minút vylúhovať
Ako pripraviť čaj z listov púpavy:
na čaj z listov púpavy použijeme mladé a mäkké lístky, na jednu šálku ich potrebujeme šesť až desať
umyjeme ich pod tečúcou vodou, osušíme, nasekáme na drobno
zalejeme vriacou vodou a necháme desať minút vylúhovať, scedíme
Ako pripraviť čaj z koreňa púpavy:
ostrým nožom nakrájame umytý koreň na tenké plátky veľkosti ako kávové zrná
rozložíme korene v rovnomernej vrstve na plech vyložený papierom na pečenie a pečieme v rúre vyhriatej na 170 stupňov desať až pätnásť minút
pridáme koreň púpavy do malého hrnca s vriacou vodou a varíme päť až desať minút
precedíme cez jemný sitko a podávame
Čaj z angeliky
Angelika lekárska pôsobí povzbudivo na sekréciu žalúdočných štiav, upokojuje zvýšenú črevnú peristaltiku a funguje na nepríjemné nadúvanie. Čaj z tejto bylinky čistí krv a pôsobí močopudne.
Angelika:
Namočte na noc 1 kávovú lyžičku nakrájaného koreňa angeliky lekárskej v hrnčeku studenej vody a následný deň výluh na miernom stupni pár minútok povarte a sceďte,“ uvádza ako pripraviť čaj iReceptár.
Čaj z brezových listov
Aj brezové listy majú silný alkalizujúci a protizápalový účinok. Čaj z nich pripravíte z jednej lyžičky sušených listov a 250 ml vriacej vody. Nechajte desať minút lúhovať, sceďte a čaj pite teplý.
Čo pomáha pri detoxikácii
„Veľmi obľúbeným doplnkom stravy na zlepšenie zažívania, posilnenie pečeňovej činnosti, stavu pokožky a celkovej obranyschopnosti je aloe vera. Ďalšiu možnosť predstavujú sladkovodné riasy v tabletách, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov. Pri detoxikácii by nemal byť zabudnutý ani pestrec. Miestny systém je možné renovovať najmä čajmi s obsahom ibišteka, nechtíka a echinacea. Vláknina potom výrazne prečisťuje črevnú výstelku, vytvára pocit nasýtenia a upravuje trávenie,“ uviedol niektoré tipy na prečistenie tela v poradni Dr. Max lekárnik Lukáš Dobrovoľný
Zdroj. www.denik.cz